Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:05

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016, 21:47 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Добра вечер колеги,
имам (подарено) едно външно тяло от климатик което си мисля да го използвам за охлаждане на топлата вода от кондензера-охладителя (Либих) ,подавяват ми и вътрешно но то не е толкова дуракоустойчиво,а и са му по-малки тръбичките.
Т.Т.-данни:казан-100л.,входяща мощност- +/_ 3кв.,климата е 12-ка сплит(неинвертор),водата захранва и дефлегматор след кондензер.
Въпроса на първо четене е да ли ще може да охлади тази мощност,какво трябва да се преправи по вентилатора за по-плавно охлаждане,или няма смисъл?
Другият въпрос е за помпата,каква по-точно ще ми е нужна?
Отстояния и денивелация по самата система(пак зависи от помпата)???
Не бързайте да давате мнения,обмислете ги :) .
Сигурно съм пропуснал нещо но Вие ще питате ако нещо не съм писал или не съм бил ясен.
Приятна вечер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2016, 10:20 

Местожителство: Казанлък
Здравей колега . Трябва да направиш някои измервания по подарения климатик . Количеството енергия , която можеш да отдадеш в атмосфрата може да пресметнеш като измериш входната и изходната температурата на охладителя .Ако можеш включи го към топлата вода и сложи 2 термометъра на входа и изхода , измери и какъв дебит преминава в този случай .Следа като имаш dT ще пресметнеш необходимия дебит на помпата .Енергията Q = dT * m * Cвода ; Q = 3 kw = 3*3600kJ = 10800 kJ ; Cвода = 4.186 kJ -> 10800 = dT*m*4.186 ; При стандартен конвектор dT e 5-7 градуса и тогава ще се получи m= 10800/4.186*(5-7) = 368-516 l/h . Климатичното тяло обаче не е сързано като конвектор и са проектирани за малки дебити , най-вероятно ще се наложи преправяне на тръбите .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2016, 12:30 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Тръбите на външното тяло са с по-голямо сечение и не е невъзможно циркулационна помпа да прекара такъв дебит.
Обаче ако dT e 5-7*C се заформя друг проблем. За охладителя трябва по-студена вода, за да не тече ракията гореща, а за дефа по-топла, за да е дефлегматор, а не рефлуксен кондензатор . Та даже и да стигне мощността, май ще иска и междинен топлообменник с още една помпа :)
Или още едно тяло.
Иначе като идея не е лошо. Ставаш независим от водата. Щом не е инверторен, вентилаторът вероятно е на 220 в и може да се управлява с евтин димер, макар че може да не се наложи, щото дефа може да се управлява през кръга на междинния топлообменник.
И според мен трябва да се замери.

ПП. Имам 3 мощни вътрешни тела за монтаж в окачен таван. От сплит система са. Тръбите са с голям дебит. Ако искаш ела да ги видиш. Навит съм на бартер за ракия (може и почерпка отсреща) ;) :prost:
То и без друго трябва да черпиш за новия аватар :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2016, 20:33 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Добре е ракията да изтича 12-14°C, това трудно ще постигнеш с тази система.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2016, 21:20 
Аватар

Горе на баира нощно време е хладно ;)
Вариант Б - някакъв голям съд да е винаги в бойна готовност :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Фев 2016, 22:42 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Благодаря на отзовалите се в темата :klatsch: ,наистина и мен ме притеснява голямата разлика във входящата и изходяща вода,трябва да е много студено за да се постигнат доближаващи се стойности.
Чаках/чакам да се включат "wenciklima" и "atz" за да осветлят малко нещата,но това не значи че ако на някой му хрумне нещо интересно да не го сподели,все пак може на друг колега да му е от полза.
А за тръбите естествено че ще се преправят,бидони имам "на корем" тъй че "вариант В" е задължителен.
До пролетта има още малко време.Ще се :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Фев 2016, 06:59 
Аватар

Местожителство: Варна
Може и да се изказвам неподготвен, но защо не се направи като обикновен чилър. Фреонов кръг с топлообменник в бидона (вътршното тяло ? или една медна спирала). Подобно на охладител за бира. Помпа, която да захранва последователно охладителя и дефа и връща топлата вода в бидона.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Фев 2016, 14:19 
Аватар

Предполагам от инвестиционни съображения :)
Иначе и на мен ми е интересно какво ще каже wenciklima за чилър от стар климатик примерно.
Където няма вода, може да е решение.
TRANSFORMERS също да не се скатава, има си чилър, а ни гледа сеира :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2016, 19:29 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет Байчо,не се скатавам :) мисля писах някъде,че съм доволен от охладителя за бира.Водосъдържателят на охладителя е с обем 65л мощноста е 740W.Само като информация..при температура на водата във водосъдържателя 23гр са нужни 1:30мин до достигане на температура от 2-3гр сваля и до 0гр. Аз съм доволен от инвестицията има си и вграден контролер,та мога да контролирам температурата на ферментацията...тук лятото е бая горещо.. :)
Ползвам го и за охлаждане на водата към кондензера!

Прикачени файлове:
^C44F3EE14E636756AB12FB9240344B1A52AAC6926EEF44F838^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Баретата съм я запотявал :D макар 1/2 от кондезера да работи на 60/65гр.
Пробвам се и със масерация на гроздата,но съм много зелен все още в тая област :buch:

Прикачени файлове:
^5840E271A2E1A4EEEE1CD5395F661451FD79E28C9DE7D86589^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Прикачени файлове:
^A8D56D1CFA7B0CBDB2674FBACAE0DAFA24692B52E4E50783F0^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

Ако на BREAKER му върши работа ще му кажа един мурафет дето използвам когато изварявам няколко поредни казана :)
Подгрятата вода от кондензера и дефа я прекарвам през медна серпентина фи/12мм 5,50м същата е цопната в материала за следващият казан.Подгрявам материала до 45гр намаля се разхода на енергия за следващият казан,както и времето за дестилация! Ако цопне малко бакър в бидона със материала който се подгрява от серпентината....Ъъъъ спомага за некви естерификации май :)
Прикачени файлове:
^EE4E65FA5CAA417FA393E1402FE70434481C203F12AFB35545^pimgpsh_fullsize_distr.jpg

:prost:
П.П Само на въздух ще е зор охлаждането както го е намислил Краси,ще е пряко зависим от температурата на околната среда!
Ако питата от климатика се обмокря с вода може и да вдигне малко КПД-то.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часова зона: Европа/София