Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 10:21

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Запояване мед
МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2016, 22:25 
Аватар

Колеги, я кажете нещо на сметка за запояване на мед, без оловни припои и да е по на сметка от сребърния....Има ли калаен, но да не е с олово?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Запояване мед
МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2016, 22:35 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Има! В магазините в които се продават медни тръби се продава и калаен припой от 97% калай и 3% мед - на него си пише че е сертифициран за водопроводи за питейна вода.

Последна промяна msergiev на 02 Сеп 2016, 09:03, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2016, 22:46 
Аватар

Колеги, я кажете нещо на сметка за запояване на мед, без оловни припои и да е по на сметка от сребърния....Има ли калаен, но да не е с олово?

За запояване на мед освен калай с температурата на топене- + 231,9'С за запояване на мед се използва сребърен припой с температурата на топене- +595 до 630'С,както и бронзов припой.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 11:01 
Аватар

За сребърния четох, но ми се струва малко скъп, бронзовия с какво се запоява? Този калаения припой с 97% калай и 3% мед и той с какво се запоява. Интересува ме такъв, който мога да го използвам без оксижени или специфична апаратура, а да става с мощен поялник или малка газова горелка. Искам да си преработя капака на казана, като му запоя едно менче отгоре....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 12:31 
Аватар

Най-добре ще ти се получи заварката на аргон с меден припой.При мен така станаха нещата.Виж това:
download/file.php?id=5006&t=1

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 12:42 
Аватар

С 97% калай и 3% мед се работи чудесно с подходящ поялник, само че гледай да е с вграден флюс. След запояване остатъците от флюс се почистват с чиста вода перфектно. Има един лек недостатък - цената, но добре че се продава и на метър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 16:13 
Аватар

vtv написа:
Най-добре ще ти се получи заварката на аргон с меден припой.При мен така станаха нещата.Виж това:
download/file.php?id=5006&t=1

На аргон тук в Силистра дават цена на сантиметър, а да обиколи менчето по капака ще излезе..... :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 16:18 
Аватар

Местожителство: Плевен
Потърси някой техник на климатици.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 18:11 
Аватар

Работата наистина е за :cry: .На мен ми взеха 40 лв.Не съм го измервал колко сантиметра е,но стана идеално.Мисля,че и с мощен поялник ще стане. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 18:41 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Ако ще запояваш с така наречения мек припой(97% калай и 3% мед) ще успееш да свършиш работа с мощен електрически поялник или с такъв , който се нагрява предварително с бензинова лампа или газова горелка. Ако ще ползваш твърд припой съвсем спокойно можеш да ползваш меднофосфорен припой , но за целта ще трябва да отидеш при майстор - работи се с оксижен. Става и със сребърен припой , но е ненужно скъпо. В случая запоЯваш два медни детайла! Виж ако трябваше да запоиш мед към неръждавейка , тогава ще трябва да ползваш сребърният припой . Лично аз бих запоил менчето при майстор със меднофосфорен припой , макар че отлично се справям със спойките с калай. Съветвам те така защото детайлът е масивен и освен това колкото и да пазиш капака , все някога ще го чукнеш тук там. Калаената спойка държи отлично когато има сглобка между детайлите , но според мен в случая не е подходяща.

Последна промяна msergiev на 02 Сеп 2016, 20:32, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2016, 19:58 
Аватар

Послушай го,nobreak,като четеш неговия пост все едно пиеш вода от извора. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2016, 15:39 
Аватар

Благодаря на всички :) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 11:12 
Аватар

Местожителство: София
Аз бих ти препоръчал това
http://www.tashev-galving.com/030+PVD+4 ... 0%BE%D0%BD

газова горелка /на пропон бутан/ с достатъчна мощност да нагряваш и запояваш големи медни елементи. Припой използвай каквото искаш /калай, сребърен и тн./
Малките горелки не могат да нагряват достатъчно за да запоиш нещо за меден лист или масивен меден елемент. Не се лъжи с малките за нищо не стават ,защото нямат мощност.

Използвай течен флюс задължително, за да стават спойките хубаво. Може да се капне и 1-2 капки на нагрят детайл за по-добро мокрене на припоя.

Заварките са хубаво нещо с бронзов или сребърен електрод, но не са евтини, а и трябва да носиш всичко на майстор. С горелка може да си правиш спойките сам в къщи когато ти е кеф и без да разнасяш нищо насам натам.

Все се налага някоя нова спойка или пък измислиш нещо ново. Ако имаш горелка под ръка всичко това е много по-лесно за реализация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 21:23 
Аватар

Местожителство: Аксаково - Варна
Взех си сребърен припой 60% (18-20лв пръчката) обмазан с флюс. Дадох го на заварчика да ми направи спойката мед-неръждавейка. Преди това ме предупреди, че от 5 негови опита 4 са неуспешни. Понеже ми е познат го убедих да пробва с моя припой. С този припой успя да излее спойката като с машина. Чак той се изуми и ме пита от къде съм взел припоя. Така че не се скъпете за материали. Каквито и горелки да си купувате с кофти припой си е мъка, особено ако нямаш опит. При мен понеже припоят не ми стигна за всички спойки (и аз съм една скръндза, взех само една пръчка), моя човек ми предложи за останалите спойки мед-мед да използва неговия припой (20% сребро) и боракс. Ами какво да ви кажа, така ми оплю и погрозни лъскавите медни тръби с някакви черна спойки - не ми се говори и това заварчик с опит. А спойките със моя припой си стоят точно като сребро толкова бели и лъскави.
За около 40-50 см спойки му платих 20лв, повече от половината спойки с мой припой. :cooler:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 22:46 
Аватар

christo77 написа:
Аз бих ти препоръчал това
http://www.tashev-galving.com/030+PVD+4 ... 0%BE%D0%BD

газова горелка /на пропон бутан/ с достатъчна мощност да нагряваш и запояваш големи медни елементи. Припой използвай каквото искаш /калай, сребърен и тн./
Малките горелки не могат да нагряват достатъчно за да запоиш нещо за меден лист или масивен меден елемент. Не се лъжи с малките за нищо не стават ,защото нямат мощност.

Използвай течен флюс задължително, за да стават спойките хубаво. Може да се капне и 1-2 капки на нагрят детайл за по-добро мокрене на припоя.

Заварките са хубаво нещо с бронзов или сребърен електрод, но не са евтини, а и трябва да носиш всичко на майстор. С горелка може да си правиш спойките сам в къщи когато ти е кеф и без да разнасяш нищо насам натам.

Все се налага някоя нова спойка или пък измислиш нещо ново. Ако имаш горелка под ръка всичко това е много по-лесно за реализация.

Няма ли нещо по тънко като цена да върши работа? Или има едни накрайници, които се свързват с маркуч към газова бутилка?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София