Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 29 Апр 2017, 19:04

Часова зона: Европа/София [DST]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 18:08 
Аватар

Здравейте,
след като близо месец попрочетох някой теми от форума и се посъветвах и с някой от членовете му се престраших да пусна и аз една тема за мойта идея(концепция) защото е време да действам а не само да се чудя това ли онова ли. Минах през няколко етапа като започнах с покупка на дестилационната колоната от "златната бъчва" след което се отказах и реших че ще е тази от винар.бг повече ми хареса и се бях спрял на нея после колегата NESTI ме разколеба :D и реших че ще си изработвам и аз като него ректификационна колона след което се информирах от форума че ректификационната колона не това което искам защото моята цел е ракия а до колко разбрах с ректификационната колона ще изкарвам найстина чист алкохол и ще имам и разнообразие от видове алкохол който мога да си произведа(водка,уиски и т.н.) но пък останах с впечетлението че там се губи и аромата и вкуса на автентичната ракия(която е моята цел) а пък ако искам още по хубава ракия мога да си я преваря и с обикновенната дестилационната колоната тип аламбик, а да не забравяме и това че изработката на ректификационната ще е доста по скъпа и сложна и в моя случай ненужна:). И след всичко това реших че искам да си изработя дестилационна колоната(аламбик с по съвременна форма :lol: :lol: :lol: ) и си направих едно елементарно чертежче с което да ви покажа моята концепция и следователно да ви помоля Вие да ми кажете дали ще работи за да започна да поръчвам материалите и да я зглобявам.

Изображение

като ценово нещата ще изглеждат така:

Медни елементи:
Изображение

Гюм от винар.бг 100л -180лв
http://www.vinar.bg/products/sydove-za-vino/neryjdaemi-sydove-za-vino/neryjdaem-gum-s-kapak-100-litra

Прецизен цифров термометър със сонда IP55 - 30лв
http://tfa.bg/product/101/pretsizen-tsifrov-termometar-sas-sonda-art-30-1048.html

Топлозолация на гюма не съм смятал точно но мисля че около 40лв ще ме оправят.
http://www.praktiker.bg/bg/Wadding/КАМЕННА-ВАТА-ЗА-КАМИНИ-С-АЛ-ФОЛИО-KNAUF-INSULATION-CHIMENEA-S/p/468595

Кафеварка за основа и връзка на медната тръба с капака на гюм-а (идеята я откраднах от темата на NESTI и ми допадна много и ценово и като инжинерно решение) в най лошия случай 30лв

За спойките няма да дам и стотинка нито за сребърен припои нито за самите споики ще ги направи мой човек който се занимава с климатичната техника в един месокомбинат тук и има всичко нужно и то "служебно" и ми е общал съдеиствие ;)

И сметката е:
1. 180лв - Гюм
2. 230лв - Медни елементи
3. 60лв - кафеварка и термометър
4. 40лв - Топлоизолация
5. 40лв - Газов саджак
=550лв по скъпо от магазините но с разликата че при мен ще е с по големи фи-та и ще е топлоизолирана а и от винар.бг ми казаха че предлагат техните не като на снимките с електронен термометър а с аналогов.+ газовия саджак :)

Моля кажете ми ще работи ли според Вас този дестилатор както трябва?
Съотношението на фи-тата на тръбите ми добро ли е или не е удачно?
Ще става ли за каши?

Идеята ми както казах в една друга тема е да варя ракия от вино и каши(ябълки,сини сливи, джанки и др) като за кашите в последствие мисля да си направя нещо като двойно дъно за което също имам идея как да стане но сега това не е приоритет. За тези който ще ме попитат защо не си варя на стария казан (аламбика) ами просто вече ми писна да замзвам капаци, лули и прочие и после да се мъча с часове да чистя не искам и 200литровия варел който ползвам за охладител а и самия казан вече остаря изтъня на места деформира се и не ми се влагат повече пари в него....... а и мисля вече да съм с "газов инжекцион" :megagrin: вместо досегашното висене пред огъня.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 18:24 
Аватар

Моят съвет е да не си пенсионираш алембика.Просто инвестирай в промяна на "подмазването и висенето пред огъня".Със сигурност ще ти излезе по - евтино,но.......виждания разни!Изказвам лично мнение,все пак! :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 18:57 
Аватар

Здравей ;) не за това питам колега а и подписът ти е много уместен ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 19:43 
Аватар

Coolpapabel написа:
но пък останах с впечетлението че там се губи и аромата и вкуса на автентичната ракия(която е моята цел)

За това ти писах,и.......
Coolpapabel написа:
ами просто вече ми писна да замзвам капаци, лули и прочие и после да се мъча с часове да чистя

... и за това.
Иначе се радвам :) ,че си прочел подписът ми,но не се радвам,че си го приел лично. :?
Защото идеите,желанията,мечтите и творенията тук,в този форум,не са олицетворение на подписите под постовете ни.Това са просто фрази и както е видно от моята фраза няма нищо общо с темите във форума.
Поздрави! ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 19:56 
Аватар

Няма значение колега нека не разводняваме темата не съм приел нищо лично нп ;) Да речем че съм мислил доста по въпроса дали да похарча 500-600лв и очевидно съм взел решение. Въпроса е дали ще мога да си варя ракията на това което искам да направя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 20:06 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
И аз те съветвам да си "ъпгрейдваш" аламбика ! Направи си нов хладник като този от схемата която си направил , само че нека да е по-дълъг и като промениш и лулата ще имаш нещо по-добро от това , което си нарисувал! Всъщност не каза с каква шапка е сегашният ти аламбик?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 20:17 
Аватар

Coolpapabel написа:
нека не разводняваме темата

Не сам съгласен,че правим точно това и..
Coolpapabel написа:
и очевидно съм взел решение

Кое провокира питането ти предвид очевидното решение от твоя страна?
Мисля,че :gott: Марио :gott: ти е отговорил възможно най-точно. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 20:24 
Аватар

Местожителство: Аксаково - Варна
Марио, Веско, моите уважения :respekt: . Кефите ме максимално с мненията си, но нека човека постне снимка и на стария аламбик. Може наистина да не си струва. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 20:28 
Аватар

Здравей! Ами капака представлява полусфера като в центъра и има отвор във формата на конус ;) има и дръжки ;) В долният си край има метален обръч загънат в мед (който обръч вероятно е начупен на 5 места)

Vtv приятел направо си разводняваме и все пак ще ти отговоря. Питането ми е провокирано от това дали след като похарча тази сума ще имам ефективно работещ уред/инсталация.

Снимки нямам другата седмица евентуално ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 20:52 
Аватар

Ти и сега имаш такъв,приятелю!Просто го подобри и си решаваш проблемите.Ако имаш излишни пари за харчене аз съм ОК!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 21:06 
Аватар

Да речем че имам и с това да приключим темата. Нещо за колоната да кажеш ще стане ли или няма да я бъде?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 21:28 
Аватар

Лично аз имам и съм привърженик на алембиците.Интересът ми към колоните е от любопитство.От практиката,която имам знам и съм научил следното: За съвършено чист дестилат-колона! За ароматен такъв-алембик.Надявам се да не съм обидил никой!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 22:11 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Coolpapabel , аз самият съм със собственоръчно изработени колона... Това което си нарисувал хич няма да го бъде!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016, 22:43 
Аватар

Що бе, Марио?Аз като гледам липсва само баретката!
.....Неук ще си остана на тема колони,ей!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2016, 07:54 
Аватар

Местожителство: Плевен
Да се включа и аз.Coolpapabel,това,което се опитваш да направиш не е колона.Под колона разбирам ректификационна такава.
Според ме се опитваш да си направиш по-красив аламбик.Ако ще влагаш толкова пари,направи колона,има много информация във форума и схеми,ползвай си я после както ти е кеф.И един съвет,2 мм медни тръби са много тежки,не се нуждаеш от такава дебелина за тази цел.Успех :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]