Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 21 Юли 2017, 12:26 Дата и час: 21 Юли 2017, 12:26

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2016, 19:21 
Аватар

msergiev написа:
Coolpapabel , аз самият съм със собственоръчно изработени колона... Това което си нарисувал хич няма да го бъде!

Ок но кажи защо? Все пак се опитвам да ви обясня че аз пиша тук точно за поради тази причина да ми кажете кое не е добре и как да го променя евентуално или с две думи къде бъркам?

vnnaidenov написа:
Да се включа и аз.Coolpapabel,това,което се опитваш да направиш не е колона.Под колона разбирам ректификационна такава.
Според ме се опитваш да си направиш по-красив аламбик.Ако ще влагаш толкова пари,направи колона,има много информация във форума и схеми,ползвай си я после както ти е кеф.И един съвет,2 мм медни тръби са много тежки,не се нуждаеш от такава дебелина за тази цел.Успех :thumbs1:

Колега напълно ясно съм казал че се опитвам да направя цитирам: дестилационна колоната(аламбик с по съвременна форма :lol: :lol: :lol: ) или както ти го каза по красив аламбик и не желая колоната която ти ми казваш поради това че нямам нужда от нея, а пък и ще ми излезе доста по скъпо. За тръбата съм абсолютно съгласен но не можах да намеря ф76 с по малка дебелина та ако имаш идея къде има на 1мм например моля дай ми линк или пиши на ЛС.

п.с. Като изключим това че се опитвате устремено да ме разубедите от идеята ми :D ..... дотук нищо тъпча си на едно място.........

Междувременно ме озари и друга идея

Гюма с капака на цена 324лв от тук:
http://www.philinox.net/cache/images/gallery/1058.jpg

и хладилника за 146лв от тук:
http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_23&products_id=355

+ малко медни елементи и термометър и работата ще е готова пак в този ценови диапазон и няма да замазвам лули и капаци нито пък ще имам варел за охладител но дали???

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2016, 19:49 
Аватар

Колко литра е този гюм?
Защото кондензера (146 лв.) едвам насмогва на 100 литров казан.
Да не стане после :wallbash: много водаааа.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2016, 19:50 
Аватар

100л :mocken: :cry: :mocken:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2016, 00:30 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет Coolpapabel,добре дошъл у форумо!! :prost2:
Разбирам желанието ти да "лавираш"със дестилатите,но с посочената от теб концепция няма да стане! Нямаш нито Деф,нито КУ...ако,ще я ползваш само за фракционна колона,може определено да си спестиш пари от дължината на тръбата ф-76мм
Ъъъ..когато правиш нещо такова гледай маскимално формите да бъдат като при женското тяло,защото прехода 76-35...едва ли ще ти хареса в някоя жена!! :)
Охладителя така както си го нарисувал и обозначил няма шансове да се справи...мисля аз де!!
За гъсти каши попитай колегите тук,които практикуват с гюмове!!
Не те съветвам,споделям мое мнение!!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2016, 07:09 
Аватар

Coolpapabel написа:
.....дестилационна колоната(аламбик с по съвременна форма :lol: :lol: :lol: ) .......................... Идеята ми както казах в една друга тема е да варя ракия от вино и каши............За тези който ще ме попитат защо не си варя на стария казан (аламбика) ами просто вече ми писна да замзвам капаци, лули и прочие и после да се мъча с часове да чистя не искам и 200литровия варел който ползвам за охладител а и самия казан вече остаря изтъня на места деформира се и не ми се влагат повече пари в него....... а и мисля вече да съм с "газов инжекцион" :megagrin: вместо досегашното висене пред огъня.

Coolpapabel, аз те разбрах накъде си тръгнал! :D Избирай си съд за казан и да почваме! Само съд и нищо друго. Поетапно в процеса на изработката ще се убеждаваме кое как да стане.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2016, 09:26 
Аватар

Браво Иво :klatsch:
IVO 68 написа:
Coolpapabel, аз те разбрах накъде си тръгнал! Избирай си съд за казан и да почваме! Само съд и нищо друго. Поетапно в процеса на изработката ще се убеждаваме кое как да стане.

:2thumbs: Някой трябваше да се престаши и да го каже най-после това :) :2thumbs:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2016, 20:59 
Аватар

IVO 68 написа:
Coolpapabel, аз те разбрах накъде си тръгнал! :D Избирай си съд за казан и да почваме! Само съд и нищо друго. Поетапно в процеса на изработката ще се убеждаваме кое как да стане.

NESTI написа:
Браво Иво :klatsch: :2thumbs: Някой трябваше да се престаши и да го каже най-после това :) :2thumbs:

Поклон господа точно такива хора търся!

Значи за съда се спирам на това:
http://www.philinox.net/cache/images/gallery/1058.jpg
писах днес на фирмата производител за да ми дадът малко повече информация относно габаритните размери, материала, дебелината на материала и какво точно представлява затварянето на капака но за сега няма отговор. Искам да добавя че се спрях на тази фирма защото в една друга тема колегата ми каза че работят грамотно и качествено:
pentcho написа:
Моя е от тази фирма, виж в галерията. Много добра изработка. Питаш само за цена на куба с купола, и нагоре си правиш каквото на теб ти харесва.
http://www.philinox.net

И така това ще е съд-а. След прозрението ми вчера за този съд днес цял ден мисля как да процедирам нагоре дали да го продължа като колона или да направя формата на класическия аламбик с лула и по компактен охладител както е на снимката в оригинален комплект на philinox но аз държа всичко след дестилатора да е медно. Щом NESTI от първа ръка казва че хладилника от beer-bg не смогва на 100л то тогава той отпада като вариант. Лично аз вече клоня повече към това да го продължа като класически аламбик с лула и компактен охладител защото реално целите ще са ми постигнати в този случай, а те бяха че не искам да замазвам лули и капаци и не искам толкова голям(200л) охладител. Разбира се и тук ще има термометър.

На дневен ред изникват въпросите:
1.Как да направя най хитро лулата за да избегна замазването? Лично аз се сещам за клампови съединения в двата края на лулата но признавам че нямам идея от къде мога да намеря подходящи и колко струват?Ако някой има вземане даване с тези съединеня моля да ми препоръча от къде и аз да се сдобия с такива на разумна цена (защото предполагам че няма да са евтини). И не на последно място отворен съм за всякакви предложения за съединяване на лулата с кондензатора и дестилатора.
2.Идея за възможно най компактен евтин за изработка и ефективен хладилник?
3.Дали пък да не продължа нагоре с колона? Като тук вече се опасявам че саджак съд и колона + термометър ще стане прекалено високо това чудо и ще опре в тавана а и няма да е удобно за работа:)

п.с. Отново както каза колегата по горе ще "лавирам" за което се извинявам защото може би името на темата вече не е актуално но разберете търся най доброто за мен решение, а както знаете "Две глави мислят по-добре от една." за това ми е нужно вашето мнение защото аз все още се уча и не съм изработвал такова нещо а пък има и неща за който не съм се сетил или не знам от къде да си ги набавя и тук от вашите коментари намирам добри отговори и решения на въпростите си! Благодаря!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2016, 21:28 
Аватар

Coolpapabel написа:
дебелината на материала и какво точно представлява затварянето на капака

Дебелината да, хубаво си се сетил да питаш, защото при мен 70 литровия тежи почти двойно от 100 литровия, но нямам представа за дебелината.
За около 15 години никакви оплаквания нямам.
Капака се вижда как се затваря, с три болта на ръка, и има гумено уплътнение, което за това време не е мръднало, само леко се е вдлъбнало от към капака, но аз стягам малко по-здраво. Ще изкара още толкова, но няма да е грешка ако си поръчаш още едно, така за всеки случай, аз разчитам на това от малкия казан, ако случайно нещо стане фал.
Оригиналното захващане на лулата е тръба в тръба, и с няколко витки с хартиено тиксо няма проблем, но определено не ти препоръчвам лулата и охладителя, не че не са направени качествено, но охлаждането е слабо и отива над кубик.

Последна промяна pentcho на 16 Ное 2016, 01:31, променена общо 1 път

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2016, 22:33 
Аватар

pentcho написа:
Дебелината да, хубаво си се сетил да питаш, защото при мен 70 литра тежи почти двойно от 100 литровия, но нямам представа за дебелината.
За около 15 години никакви оплаквания нямам.
Капака се вижда как се затваря, с три болта на ръка, и има гумено уплътнение, което за това време не е мръднало, само леко се е вдлъбнало от към капака, но аз стягам малко по-здраво. Ще изкара още толкова, но няма да е грешка ако си поръчаш още едно, така за всеки случай, аз разчитам на това от малкия казан, ако случайно нещо стане фал.
Оригиналното захващане на лулата е тръба в тръба, и с няколко витки с хартиено тиксо няма проблем, но определено не ти препоръчвам лулата и охладителя, не че не са направени качествено, но охлаждането е слабо и отива над кубик.

Да това за резервното уплатнение е добра идея ще попитам за цената му! Иначе за охладителя... ще трябва да мисля нещо хем компактно хем ефективно което ще е трудна работа но очаквам тук да намеря решение но задължително и лулата и охладителя ми ще са медни така че само гюм-а ще е от philinox а както ми описваш и затварянето на капака явно е надежно и това ще е моя съд.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2016, 00:45 
Аватар

Coolpapabel написа:
но задължително и лулата и охладителя ми ще са медни

Правилно е да е точно обратното, или поне кондензатора да ти е от неръждавейка. Когато купувах моя и представа си нямах защо мед и къде мед.
Мисля обаче, че когато се изварява качествен гроздов материал, казана дали ще е меден не е от голямо значение, но за костилков задължително, и ако е 100% неръждавейка, поне медна секция на пътя на парите.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2016, 04:36 
Аватар

Coolpapabel написа:
...... Лично аз вече клоня повече към това да го продължа като класически аламбик с лула и компактен охладител защото реално целите ще са ми постигнати в този случай

На дневен ред изникват въпросите:
1.Как да направя най хитро лулата за да избегна замазването? .........И не на последно място отворен съм за всякакви предложения за съединяване на лулата с кондензатора и дестилатора.
2.Идея за възможно най компактен евтин за изработка и ефективен хладилник?

Имай си едно на ум /че и повече :) / , че колкото и да е компактно устройството пак става въпрос за едни пари, които няма да са малко. Нека първо да си вземеш казана и ще се прецени според него как е най-удачно.
И няколко идеи от нета за размисъл, относно компактност на системата. Ще предлагаме варианти, но крайното решение ще си бъде твое.

Прикачени файлове:
HTB1Wz0KGXXXXXbQXpXXq6xXFXXXj.jpg
HTB1Wz0KGXXXXXbQXpXXq6xXFXXXj.jpg [ 78.08 KiB | Прегледано 257 пъти ]
21.10.16_11.58.png
21.10.16_11.58.png [ 206.88 KiB | Прегледано 257 пъти ]
44.jpg
44.jpg [ 153.04 KiB | Прегледано 257 пъти ]
images.jpg
images.jpg [ 4.75 KiB | Прегледано 254 пъти ]
s-l1000.jpg
s-l1000.jpg [ 60.71 KiB | Прегледано 254 пъти ]
Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2016, 13:13 
Аватар

Това първото хваща окото, ако махнем грозния термометър и барета, а и като се има предвид че и китаец го е правил, много добре е станало.
Малко извън темата, ама тези са от същия производител.
Прикачени файлове:
America-Australia-Germany-12-still-column-1000L.jpg_200x200.jpg
America-Australia-Germany-12-still-column-1000L.jpg_200x200.jpg [ 21.19 KiB | Прегледано 223 пъти ]

Прикачени файлове:
red-copper-Whisky-distiller-distillery.jpg_200x200.jpg
red-copper-Whisky-distiller-distillery.jpg_200x200.jpg [ 19.6 KiB | Прегледано 223 пъти ]

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2016, 20:05 
Аватар

Здравейте,
Иво все още нищо няма да купувам поне докато не изградя ясна представа какво ще представлява и то в детайли! Благодаря за снимковия материал ще го разгледам обстойно и може да открадна нещо ;) Имам една тънкостенна подцинкована тръба ф120х2,5мм около 1,5м ако пусна да циркулира вода през нея и пусна една вертикална медна тръба ф15 през центъра няма ли да ми е достатъчно? Нагледно идеята е за нещо такова:

Изображение
Което ме подсеща да ви попитам колко трябва да е дълга лулата ако въобще има някакво съществено значение???

Пенчо явно аз съм останал с погрешни впечетления защото си мислех че не е толкова важно от какъв материал ще е съд-а, а е по важно кондензатора да е меден... хъм колко фатално е това че съда няма да е меден ??? Какво точно ще върши и какво ще представлява тази медна секция на пътя на парите защото малко по нагоре тези пари пак ще са в мед-на лула и хладилник така или иначе? Липсата на мед в допир до материала не може ли да се компенсира по друг начин някъде из темите се сещам че четох че един колега пуска в съд-а с материала нещо като гердан с медно плътно фи нарязано на шаиби?

Междувременно информация от philinox: Материала, който използваме за изработката на дестилатора е неръждаема стомана AISI 304, предназначена за хранително-вкусовата индустрия. Затварянето на шапката става с 3 броя шпилки и перчати гайки. Шапката завършва с изход Ф40 мм :) Дъното на дестилатора е от 1,5 мм, мантела е от 1 мм, горното дъно е 1,2 мм, шапката е от 1,2 мм, капака на шапката е 0,8 мм.

Сега кореспондирам и с една фирма за кламповите съединения инфо ще има тези дни.Тук пак ще попитам ако някой има вземане даване с тези съединения поръчвал ги е от някъде знае някъде където са евтини или пък където могат да ги изработят по мое усмотрение моля нека каже??? Идеята ми както се вижда горе от "рисунката" е в двата края на лулата да са с такива съединения (сребърния припой предполагам ще може да спои мед и неръж.....)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2016, 20:46 
Аватар

Местожителство: Плевен
Coolpapabel написа:
пусна да циркулира вода през нея и пусна една вертикална медна тръба ф15

Що не сложиш ф22?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 16 Ное 2016, 20:56 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Има си тема по този въпрос , нека колегата да и обърне внимание. После ще коментираме. viewtopic.php?f=9&t=2211&hilit=Кондензер

Върнете се в началото

[ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]