Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 11 Дек 2017, 23:08 Дата и час: 11 Дек 2017, 23:08

Часова зона: Европа/София

[ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Ное 2016, 07:35 
Аватар

Здравейте колеги. Вчера се снабдих с рефрактомер за измерване на процентното съдържание на алкохол в спиртни напитки от 0-80%. Обаче първите ми впечатления са че показанията не са точни. С около 4-5% показанията са по високи. Калибровах го с дестилирана вода но уви, на два различни материала от различни производители, т.е. моята ракия и на един колега същата работа. Това ми е втория рефрактомер. Преди месец си купих за зхарност от 0-32% и се удивих от точноста на показанията и си викам дай поне и за алкохол да взема та да не се занимавам постоянно с мензури и дълбоки чаши за мерене, е не че тотално ще ги зачеркна ама с рефрактомер за по бързо и по често да се мери особенно при варене на материала.
Сега да попитам, има ли разлика от градус и процент алкохолно съдържание и от там да идва разликата и може би да има някаква коригираща таблица. Ако пък това е положението, този рефрактомер освен да си го ударя у главата за друго май не се сещам да го използвам, ама незнам от кое повече ще ме заболи, от удара ли или от 22,50$ дето ги дадох за него?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2016, 12:27 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Рефрактометърът е много полезен прибор за измерване на захарност, но е не особено смислен за измерване на алкохолно съдържание. Ако по някаква причина не искаш да използваш ареометър, потърси ебулиометър, но ме съмнява, че ще си склонен да му платиш цената. Но пък с елементарна техническа сръчност можеш да си сглобиш такъв и сам.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2016, 12:40 
Модератор

Не са никак точни тези китайските.И аз си взех такъв, но са изключително капризни. Оказва се че са направени само за измерване на бистър неоцветен дестилат, след предварителна калибровка и в много тесен температурен диапазон.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2016, 13:15 
Аватар

Нали и аз си поръчах такива.Захаромера е 6,но спиртомера /18,66 $/ е необходимо да бъде с Т около 20* ,с каквато Т трябва да бъде и измерваната течност.Тогава е точен.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2016, 14:16 
Администратор
Аватар

Устройството и принципът на двата вида рефрактометри са идентични, разликата е единствено в обхвата, скалата и корекцията. Ако някой иска да направи проба, преди да си закупи рефрактометър за алкохол, може да използва захарния. Рефрактивния индекс на 40% спиртен разтвор грубо сметнато отговаря приблизително на индекса на 13% захарен.

Ще видите колко трудно се постига повтаряемост на резултата, което за мен е и причината, да не използвам рефрактометър за алкохол.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2016, 20:05 
Аватар

Админ,напълно професионално обяснение от твоя страна.И аз не съм удовлетворен от спиртомера,но за ориентировъчни цели - бива. При студена ракия показва над 60 градуса.При топла-обратно-показва нисък градус. :? ,но истина е,че при изравнени температури този който ползвам показва точно.Сравних го с профи живачен спиртомер с термометър и последваща корекция на градусите.....Май скоро няма да изхвърля "живака" ;)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2016, 06:59 
Аватар

То вярно че и двата флуида бяха доста студени и показваха с около 4-5% по високи. Нали има на рефрактомер инициали ATC което ще рече че е с автоматична температурна компенсация и аз му се доверих изцяло. Значи ако меря с температура на флуида в рамките на около 20 градуса показанията ще бъдат долу-горе по точни, така ли?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2016, 07:41 
Аватар

themechanic написа:
начи ако меря с температура на флуида в рамките на около 20 градуса показанията ще бъдат долу-горе по точни, така ли?

Поне при мен е така.Нещо повече,при сравняване със живачен измерените стойности съвпадат,от което следва,че на това АТС при спиртомери от този тип не може да се разчита.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2016, 12:46 
Аватар

Преди малко пак направих замервания на дестилирана вода и ракия при долу-горе 20 градуса и разликата успях да я намаля до около 2%. Ракията ми е естествено оцветена от акациево буре, да не би да са от това останалата разлика???

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2016, 13:02 
Администратор
Аватар

Ако на някой му е интересно, ето рефрактивния индекс на разтвори от захароза и етанол. Забележете, че абцисната ос отговаря на масовата концентрация на захарта и алкохола, т.е. на 40% алкохол по маса отговаря всъщност 47,4% об. На 40% об. отговаря рефрактивен индекс 1,3547 който има и 14,4% разтвор на захар.

Ако има интерес, ще направя и таблица на точното съответствие, така че да може със захаромер да се измерва обемен алкохол... поне при 20°C.

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Рефрактивен индекс на водни разтвори на захароза и етанол
ПП
Забравил съм легендата:
алкохолът е в червено;
захарта в синьо.

refractive-index.png
refractive-index.png [ 32.53 KiB | Прегледано 805 пъти ]

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2016, 13:47 
Аватар

Аз съм "ЗА"! :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2016, 15:47 
Аватар

Местожителство: Варна
И аз смятам че такава таблица би била много полезна. :klatsch: :2thumbs:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2016, 18:21 
Администратор
Аватар

Ето тук е таблицата: viewtopic.php?p=63780#p63780

Сложих я в нова тема, за да я закова, ако има интерес към нея.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2016, 11:14 
Аватар

Здравейте колеги, изгубих няколко часа днес в тестове, но мисля че заключенията оправдаха изгубеното време.

Истината е че рефрактометрите за алкохол работят точно, но имат малко особеност.

Калибриране: Винаги го правете след като уредът е престоял 1 час в стайна температура 20 градуса, след което поставяйте дестилирана вода( а не медицински спирт 30-50 -60 и прочие градуси).

1. Тест
Тялото на рефрактометъра е със стайна температура около 20 градуса. Без да докосвам метала и плазмата поставих еднаква ракия (40градуса) и проведох теста 3 пъти. Първия път ракия бе с темп. 12 градуса, втори път с темп. 19 градуса и трети път с темп. 26 градуса.
И при трите теста показа стойности 40 градуса +- 0.5, което е допустима грешка за уреда.

2. Тест
Отново теста е три пъти. Този път замерих уреда с температура на метала(тялото)около 20 градуса, темп. на ракията е подобна стайна темп. показа точно 40 градуса замерването.
Сега идва интересното: Оставих уредът малко на вън и температура на метала и плазмата стана около 10 градуса, ракията е с стайна темп. замерването показа около 45 градуса, оставих уредът без да го почиствам в стаята и след 20 мин, градусите на измерването започнаха да падат до 40 градуса.
Същия тест с температура на тялото на уреда над 25 градуса, замерването показа стойности около 36 градуса на ракията.
Изводи: Температурната компенсация (АТС) работи и е валидна за измерваната течност, ракия, спирт.
Когато обаче темп. на уреда е различна от 19-21 градуса, започва да дава грешка, за която може би има логично обяснение.

Надявам се да ви помогне тази информация. Успех!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 28 Дек 2016, 16:56 

Здравейте. И аз като колегата си поръчах рефрактомер за захарност и викам я да си взема и за алкохол. Направих опит и за ракията мисля (сравних с обикновен спиртомер), че показва точно, но направих опит и с вино и тези 21% алкохол ми се струват множко :shock: Може ли да му се вярва или за вино не става?

ПС Пробвах и с рефрактомера/захаромер и показва към 7,5 което по таблицата на админа означава, около 21% алкохол. Следователно и рефрактомера/алкохол показва точно.

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Ракията
20161228_141734_HDR.jpg
20161228_141734_HDR.jpg [ 45.09 KiB | Прегледано 666 пъти ]
Коментар на файл: Виното
20161228_142001_HDR.jpg
20161228_142001_HDR.jpg [ 76.42 KiB | Прегледано 666 пъти ]
Върнете се в началото

[ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София