Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 17:12

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2009, 22:56 

Здравейте!
Решил съм да правя казан за варене на ракия - традиционен тип. В момента събирам информация за изработката на домашните дестилатори и най-вече за това как се оразмеряват различните елементи на дестилатора.
По точно ме интересуват следните неща:
1. Как се определя площа/или обема/или височината на дефлегматора;
2. Как се определя диаметъра и дължината на лулата;
3. Как се определя диаметъра и дължината на охлаждащата серпентина.
В тази връзка моля ако някой знае да сподели или да ме насочи към нужната литература. Моля да се има в предвид, че не разбирам английски език. С руския език се справям добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2009, 11:32 

Щом си добре с руския, виж в гуглето за самогон. Намирал съм много интересни неща.
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2009, 21:17 

Да в руските сайтове и аз открих интересни неща но само за ректификационни колони. За Шарантски тип казани нищо полезно не открих.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2009, 23:33 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Само с формули и без опит няма да е лесно... Най добре изкопирай някой добър казан и така поне няма да сбъркаш. Ползвай най-добре някой на Бенковски или друг утвърден производител.

Има доста напътствия за облекчаване на разчета, ама ръководство за проектиране на казани няма да намериш. Повечето помощни материали са английски и немски. Тук многократно се споменава сайта http://homedistiller.org/ който вероятно събира най-голям обем информация, но за съжаления английският ще ти е нужен.

Другият вариант е да използваш автоматичния преводач на Гугъл. Въпреки, че преводът е отвратителен, ще можеш да се ориентираш сносно. Копирай следния код вместо линк в Bookmarks и при всяко кликване върху него, текущата страница ще се превежда автоматично на български:
Код:
javascript:var%20t=((window.getSelection&&window.getSelection())||(document.getSelection&&document.getSelection())||(document.selection&&document.selection.createRange&&document.selection.createRange().text));var%20e=(document.charset||document.characterSet);if(t!=''){location.href='http://translate.google.com/translate_t?text='+t+'&hl=en&langpair=auto|bg&tbb=1&ie='+e;}else{location.href='http://translate.google.com/translate?u='+escape(location.href)+'&hl=en&langpair=auto|bg&tbb=1&ie='+e;};

Или още по-лесно - иди на тази страница:

http://translate.google.com/translate_tools?hl=bg

и завлечи линка "български" в лентата с отметките на браузера - готово.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2009, 11:02 

Благодаря SiteAdmin ще четем в хоумдисилър. Транслатора не е съвършен но се разбира за какво иде дума.
Във форума има хора използващи ректификационни колони. Ако могат нека да споделят дали в дестилата (ракията) се запазват специфичните аромати или получения дестилат е много беден откъм аромати.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2009, 12:52 
Администратор
Аватар

Ректификационните колони с пълнеж нямат особено бъдеще на Балканите. Тук се тачи плодовия вкус и аромат, така че обикновения аламбик е оптималния любителски прибор. Вкусът и аромата на дестилат от колона с пълнеж е напълно кух. Ни мускат, ни вилямава... никаква от българските традиционни ракии не става с нея. Можеш да я използваш за производство на спирт за ликьори, за подсилване на слаба пращина или... да правиш като американците :)

Ако имаш излишно сухо и мерак, можеш да инвестираш в колона с до 3-4 тарелки, ама се иска и опитност за управлението й. Затова давай с аламбика - няма да сбъркаш.

Учебник за проектиране на аламбици нямам, но някакви основни насоки мога да дам. Нека колегите допълнят, каквото съм пропуснал.

• Казанът и куполът задължително са медни.
  • Конструкцията трябва да позволява наливане, изливане и почистването и излъскването на медните повърхности.
  • Дъното да е дебело.
  • Да има сито против загаряне.
  • Куполът трябва да има голяма площ, изложена на въздуха, но не голяма височина. Идеалната форма е разширена в горния край камбана. Височината все пак не трябва да е толкова ниска, че разпенен материал да може да достига до изходния фланец.
  • Куполът и лулата трябва да могат добре да се херметизират. В идеалния случай имат фланци, а на практика най-често става с брашнена каша.
  • Възходящия участък на лулата трябва да бъде къс и възможно най-близо до началото й да започва наклона към серпентината.
  • Дължината и диаметърът на серпентината трябва да се предвидят с излишък. Недостатъчният й капацитет води до големи загуби. За по-големи казани вместо серпентина се използва тръбен топлообменник.
  • Най-евтино е подгряване с дърва, но газовата горелка е по-удобна. Малък казан най-добре да е с електрически нагревател.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2009, 21:30 
Аватар

Местожителство: Varna
Отбелязвам някой неща с които не съм съгласен или мога нещо да допълня:
* Казанът и куполът задължително са медни. /купола, лулата и серпентината да са от мед/
* Конструкцията трябва да позволява наливане, изливане и почистването и излъскването на медните повърхности.
* Дъното да е дебело.
* Да има сито против загаряне. /Ако казана е вграден под него се слага тава с диаметър малко по голям от казана и се слага 1см. ситен пясък така че казана да легне на пясъка <да не загаря казана>/
* Куполът трябва да има голяма площ, изложена на въздуха, но не голяма височина. Идеалната форма е разширена в горния край камбана. Височината все пак не трябва да е толкова ниска, че разпенен материал да може да достига до изходния фланец. /Височината на купола да е от 1/2 до 2/3 височината на казана <за по добро отделяне на фракциите>/
* Куполът и лулата трябва да могат добре да се херметизират. В идеалния случай имат фланци, а на практика най-често става с брашнена каша.
* Възходящия участък на лулата трябва да бъде къс и възможно най-близо до началото й да започва наклона към серпентината. /Наклона на лулата да е към казана около 2-3 см. на метър.<за по добро отделяне на фракциите> Възходящият участък на лулата дае от 1/2 до 2/3 от височината на купола <за по добро отделяне на фракциите>/
* Дължината и диаметърът на серпентината трябва да се предвидят с излишък. Недостатъчният й капацитет води до големи загуби. За по-големи казани вместо серпентина се използва тръбен топлообменник.
* Най-евтино е подгряване с дърва, но газовата горелка е по-удобна. Малък казан най-добре да е с електрически нагревател.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2009, 22:35 

Благодаря за отговорите!
Смятам да направя казан с полезен обем около 80-100 литра. Мисля да загрявам материала на ток с два нагревателя от по 3 kW или общо 6 kW. От разглеждането на снимки на казани в интернет (защото чертежи не открих) считам, че височината на дефлегматора трябва да е около 1/2 от височинната на казана. От вашите мнения обаче не ми стана много ясно за наклона на лулата. При сравнително голям наклон (около 45 градуса) от казана към охладителя (високата част е при казана) в дестилата преминават почти всички аромати включително и по-тежките. Такива са португалските аламбици. В обратния случай се получава дестилат с висока чистота но беден откъм аромати. Казаните на които досега съм варил ракия са с почти хоризонтална лула или може би със съвсем лек наклон към охладителя. Затова мисля лулата да е почти хоризонтална. Относно материалите, лулата и серпентината задължително ще бъдат от мед. За казана и дефлегматора още не съм решил. Ако се спра на алпака мисля да сложа медни елементи в казана при варенето на ракия. Явно медта действа каталитично на някои процеси.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2009, 22:47 
Администратор
Аватар

Много правилно си забелязал - това са две различни идеологии. Наклонът към казана, както писа Петьо, увеличава флегмовото число и подобрява разделянето. Аз пък, като маниак на аромата, предпочитам наклон към серпентината. В края на краищата обърни лулата, ако не ти харесва :D

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2009, 22:55 

SiteAdmin написа:
Аз пък, като маниак на аромата, предпочитам наклон към серпентината. В края на краищата обърни лулата, ако не ти харесва :D

Е аз не съм чак толкова голям фен на ароматите но безароматните напитки въобще не ги харесвам. Затова мисля наклона към серпентината да бъде съвсем лек. В това отношение ще поекспериментирам малко с наклона.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2009, 23:10 
Администратор
Аватар

Дали наклонът е лек или не, не е толкова важно - по-важно е колко далече от казана е най-високата точка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2009, 23:25 
Аватар

Местожителство: Varna
При мен лулата е с различни дължини в двата края като накрайниците са еднакви, височината на накрайника на купола и накрайника на серпентината са почти на една линия, ако заввъртя лулата наклона се променя /може да е към серпентината или към казана/ до сега съм варил само с наклон към казана, но ще пробвам и обратният начин.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2009, 21:01 

SiteAdmin написа:
Дали наклонът е лек или не, не е толкова важно - по-важно е колко далече от казана е най-високата точка.

Не можах да разбера за коя височина иде дума. Предполагам, че е за височината на лулата от купола на казана до коляното на самата лула. Това разстояние смятам да е около 30-40 см.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2009, 21:13 

petiomalchev написа:
При мен лулата е с различни дължини в двата края като накрайниците са еднакви, височината на накрайника на купола и накрайника на серпентината са почти на една линия, ако заввъртя лулата наклона се променя /може да е към серпентината или към казана/

Аз същото смятам да направя така. Да питам и нещо друго, дължината на лулата има ли някакво значение. Аз мисля, че няма но да чуем и вашето мнение.
Предварително Ви благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2009, 09:47 
Администратор
Аватар

Куполът на казана, заедно с възходящата част от лулата се явяват въздушен дефлегматор, затова дължината й влияе върху количеството на флегмата. Дължината на низходящата част не би трябвало да е от значение.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часова зона: Европа/София