Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 17:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Дек 2009, 15:16 
Аватар

Местожителство: Varna
ilu6a по формулите от homedistilers ли смята лулата и сепентината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2009, 17:51 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
petiomalchev написа:
ilu6a по формулите от homedistilers ли смята лулата и сепентината.

Аз например я смятам по следния алгоритъм : Колкото повече , толкова по-добре! Трябва да се има впредвид че две серпентини с еднаква дължина и различен диаметър имат различно охлаждане ! Тоест тръбата с по-голям диаметър има по-голяма охлаждаща повърхност. Донякъде малкият диаметър на серпентината може да бъде компенсиран с увеличаване на дължината и , но тогава се повишава налягането в казана !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2009, 21:13 
Аватар

msergiev ами аз за това питам, защото тези задачки нямат едно и също ршение. :!:
За това правете като руските инжинери по времето на д-я Брежнев, каквото покажат изчисленията умножете го по две.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Дек 2009, 22:12 

Местожителство: София
ААА Малчев,честно да ти кажа не разбрах точно какво питаш,бъди по конкретен...
По отношение на сметките,мииии в ам.сайт само в една препратка намерих да се говори за парциално налягане...което в случая е основното при парите заемащи даден обем!Така че не само от там съм черпил инфо...
А господинът Марио(моите почитания)да качи снимки на неговия казан...тогава въпросите към моята скромна персона за дълго ще секнат...моята самоделка ще изглежда като каруца спрямо автомобил с вътрешно горене...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2009, 03:27 
Аватар

ilu6a в сайта homedistilers има таблични калкулатори за изчисляване на дистилатори, че питах дали от този сайт си черпил информация.
Пък Аднина беше обещал някъде из форума да ги преведе и да ги сложи в любимият ни форум, даа...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Дек 2009, 20:08 

даа ползвал съм така като за сравнение ...но иначе предимно ползвах моите учебници и лекции по термодинамика)))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2009, 09:06 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Право да ви кажа не ги разбрах нещо тия изчисления мисля да си правя казанче от три перални и няма да си мъча ангелите да смятам а ще наподобя действащ казан от тоя тип като му направя подобрение.
Цитат:
За това правете като руските инжинери по времето на д-я Брежнев, каквото покажат изчисленията умножете го по две.

Малчев с тоя метод може да достигнеш неочаквани резултати с малко уран в казана и ТЕЦ-Варна ряпа да яде. ;)
Не го приемай като заяждане ,а като шега той де както във вица "не се знае ония от балканите с това тяхното направи си сам какво оръжие са направили".
Има смисъм в това Х2 ако в бъдеще се прави по голям казан охладителя ще може да действа и при него.
:buch: :kaffee2: :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2009, 14:31 
Аватар

cavxan няма какво да смяташ тръба за серпентината ф 16-18 мм най-малко 6 метра. Лула: диаметър на тръбата ф 26-28 мм дължина 2,5-3 метра, като вертикалните участъци ги направи поне 40-50 см. Хубаво е налкона на лулата да е към казана, но да е съвсем малък 2-3 см на метър /това е според мен/.
Добре е третият казна /от долу на горе/ да е като купол, ако напънеш казана с огъня да не хвръкне капака, но това е твой избор.

Последна промяна petiomalchev на 18 Дек 2009, 09:00, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Дек 2009, 23:23 

ПМалчев-последното изречение не го разбрах...кое трето да е като купол...
Аз за да не стане такъв фал,защото капака ми е малък го връзвам за дръжките на казана с нещо...колкото да не позволи да не се отвори,но ако тръгне ,ще разбера по напукването на тестото...и ще намаля огъня,газта..
а иначе мерките които си дал за тръбите (лично за мен)са точно така,за 120-150 литров казан...и 200л охладител

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 06:01 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Благодаря на petiomalchev за съветите.Това за купола да не се отдели по време на работа се монтират закопчалко от военни съндъци или се слага тежест камък може и стара стоманена джанта .Абе като го налегнат грижите :) къде ще ходи ,не че не се е случвало да се отвори казана. Обикновенно куполите се държат на тежеста си (имам в предвид старите селски и градски казани) те са масивни и от бакър и масата им свършва работа.
В моя случай за купол ще се използва казан от пералня "Рига" който е с наклонено дъно и тежест няма да се задържи за това закопчалки.
Има една стара казанжийска мъдрост "казан и жена се карат бавно" ;) спазваш ли я няма проблеми и с двете :) !
:kaffee2: :kaffee2: :kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 11:29 

КОлега,ако не те затруднява може ли да споделиш формулите, по които сметна казана? Ще бъдат доста полезни за всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 12:18 

Местожителство: Варна
Тази година за пръв път варих джибри/гроздови/ на моя казан. Сложих чорбата и шлюпките без чепките. Напълних го както винаги на 2/3. Казана е 130л. меден. Купола е с диаметъра на казана -D-60см.;Н-30см. Уплътнява се стандартно-с тесо. Подгрев на дърва по същата програма както съм варил до сега безпроблемно сливи. Да ама малко преди да текне започна да фучи пара от тестото и капака се надигна. А огъня не беше по- силен от друг път. Веднага дръпнах дървата и позагасих жарта. Добре,че ми беше останало тесто и можах да уплътня наново, ама сигурно исфирясаха 5-6 литра от силната ракия.Мъка, мъка. :cry: . Та питането ми е дали разширението на гроздовата джибра е по-голямо от това на сливите/плодовите мат'ряли/ и от там ми се е повишило налягането?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 14:13 

може...сливовите джибри по принцип са по гъсти от гроздовите...ако са завряли по бързо,възможно е да са създали по-бързо по високо налягане на алкохолните и водни пари,тъй като обема на течноста спрямо сухото в-во е по-голям в гроздовите.
и не се притеснявай...не би могло да е изфирясало такова голямо количиство ракия...освен ако не е стояло така 20-30 мин.
А какво е Ф-то на лулата и серпентината?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 17:44 

Ф-то на лулата е 30мм., на серпантината-16мм. Но серпантината ми май е къса защото има само 4-5 витки/ май е 3м. дълга/. За охладител ползвам казан за боклук от старите поцинковани.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Дек 2009, 17:45 

[quote="ZMeyGorianin"]Ф-то на лулата е 30мм., на серпантината-16мм. Но серпантината ми май е къса защото има само 4-5 витки/ май е 3м. дълга/. За охладител ползвам казан за боклук от старите поцинковани. Проблема се получи с гроздови джибри.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София