Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 23:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Маслоуловител
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2014, 06:47 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
IVO 68 написа:
Каква е основната идея – да се отделят от спиртните пари капките течност и нежелани опашни примеси с по-висока температура на изпарение.

Мисля че искаш да кажеш: с по-ниска температура на изпарение :!:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2014, 07:20 
Аватар

НЕ! Точно това което съм написал. Опашните фракции /фузелови масла/ са с по-висока температура на изпарение от питейния спирт. Ацетон, Метанол и Етил ацетат не можеш да ги спреш с маслоуловител след като събираш Етанол на 78 градуса.

Температура на изпарение на фракциите при дестилация на джибри:
* Ацетон 56.5 С
* Метанол 64 С
* Етил ацетат 77.1 С
* Етанол 78 С
* 2-пропанол 82 С
* 1-пропанол 97 С

ПП: Така е по ясно :)
Каква е основната идея – да се отделят от спиртните пари капките течност и нежелани опашни примеси които са с по-висока температура на изпарение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Апр 2014, 13:56 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Прав си :thumbs1: ,много ми се спеше тогава. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2014, 20:57 
Аватар

IVO 68 написа:
Каква е основната идея – да се отделят от спиртните пари капките течност и нежелани опашни примеси с по-висока температура на изпарение. Това може да се постигне като се смени посоката на парите, а входа и изхода са на различни височини. Според мен колкото е по-голяма разликата във височина между вход и изход е по-добре. Ако входящата тръба се потопи под нивото на течността това не пречи на работата на системата. Това е режим на барботаж, като при него се осъществява контакт между течност и пара и се осъществява топломасообмен. Според мен най-правилно е да има връзка между казана и маслоуловителя. Течността която се отделя да се стича към дъното на казана и да не се осъществява барботаж. В началото събраната течност остава в маслоуловителя, но при продължителна работа в барботажен режим неминуемо ще настъпи повишение на температурата и част от събраните вредни примеси ще се изпарят отново и ще попаднат в дестилата.

Барботажния режим няма ли да се избегне с по големия обем на маслоуловителя или с кранче и честото му източване? Има ли смисъл течността, която се отделя да се връща в казана, при условие, че няма никаква стойност като материал, даже е вредна?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2014, 21:08 

Местожителство: Варна
Честото източване е вариант, но е много ангажиращо-трябва постоянно да се върти човек около маслоотделителя. За да се избегне това, както и обратното връщане на отделените примеси към дъното на казана /което не е гарантирано, понеже в един момент ще тръгнат само пари/ може да се постави поплавков клапан на мястото на кранчето на отделителя. С него при напълване на обема му поплавъка отваря дренажа и източва течноста. След което отново затваря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 06:44 
Аватар

nobreak написа:
Барботажния режим няма ли да се избегне с по големия обем на маслоуловителя или с кранче и честото му източване? Има ли смисъл течността, която се отделя да се връща в казана, при условие, че няма никаква стойност като материал, даже е вредна?

То с този тип маслоотделител се търси барботажен режим. Ако няма барботаж се води сухопарник. Може и да не връщаш течността в казана при по-голям обем на маслоотделителя съобразен с обема на казана. Въпрос на лично предпочитание и концепция. Течността и да я върнеш в казана няма да навреди. Ако има етилов спирт ще се изпари отново, а маслата така или иначе си остават в казана. Какъвто и да е типа на маслоуловителя определено има полза от него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 08:37 
Аватар

IVO 68 написа:
nobreak написа:

То с този тип маслоотделител се търси барботажен режим. Ако няма барботаж се води сухопарник. Може и да не връщаш течността в казана при по-голям обем на маслоотделителя съобразен с обема на казана. Въпрос на лично предпочитание и концепция. Течността и да я върнеш в казана няма да навреди. Ако има етилов спирт ще се изпари отново, а маслата така или иначе си остават в казана. Какъвто и да е типа на маслоуловителя определено има полза от него.

Като обем 1 л на 80-90 литров казан стига ли? Щом се гони барботажния режим трябва ли да има вода в маслоуловителя или той си минава в барботажен режим като се понапълни малко? Когато е сухопарник трябва ли да има вода в маслоотделителя и изчетох цялата тема, но не намерих отговор на какво разстояние по лулата от казана е най добре да се монтира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 08:52 
Аватар

И аз търсих такава информация, но не намерих нищо, което да указва на какво разстояние от казана трябва да се монтира маслоуловителя.
Задължително е само да бъде монтиран по-близо до казана, отколкото до серпентината. Целта е да работи в синхрон с казана.
Така, че давай по метода "проба-грешка".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 10:38 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Моят маслоуловител беше максимално близо до казана. Да не го мисля пълен ли е, празен ли е, към изхода за течността бях направил хидрозатвор. Нивото в хидрозатвора беше такова, че при достигане на определена височина от маслоуловителя, действаше като сифон - достига ниво примерно 2/3 от маслоуловителя и го източва. После пак събира. Така по-малък маслоуловител може да обслужва по-голям казан.
Не съм забелязал чак отвратителни миризми, само нещо като хляб, може би фурфурол, затова го връщах в казана. Но пък в този казан бях варил само вино...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 10:53 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Принципно не одобрявам използването на маслоуловител - ако материалът е добър, той е излишен и дори може да е вреден. Ако събира "отвратителни" компоненти, то има тежък проблем с ферментацията на материала.

По-добре да се хвърли малко усилие, за да се осигури хубава пращина, отколкото впоследствие да се правят опити за лекуване на последиците...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 11:34 
Аватар

:? Вреден за какво? От когато го имам 6-7 варки, заготовката винаги съм я правил аз и твърдя, че винаги е била с отлично качество.
Благодарение на наученото от тук, разбира се ;) :)
Винаги след варка, проверявам качеството на събрания материал в маслоуловителя. Никога не е мирисало на ла..на. Просто безцветна течност без градус, с мирис на патоки, която като се охлади опалисцира силно. Без маслоуловителя това би отишло в дестилата, което никак не би ми харесало.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 11:40 
Аватар

В крайна сметка никой не каза нищо по този въпрос - щом се гони барботажния режим трябва ли да има вода в маслоуловителя или той си минава в барботажен режим като се понапълни малко?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 11:58 
Аватар

itev написа:
:? Вреден за какво? От когато го имам 6-7 варки, заготовката винаги съм я правил аз и твърдя, че винаги е била с отлично качество.
Благодарение на наученото от тук, разбира се ;) :)
Винаги след варка, проверявам качеството на събрания материал в маслоуловителя. Никога не е мирисало на ла..на. Просто безцветна течност без градус, с мирис на патоки, която като се охлади опалисцира силно. Без маслоуловителя това би отишло в дестилата, което никак не би ми харесало.

Ако наклона на лулата ти е към казана, а не към охладителя това няма как да стане.Имам предвид казан тип "алембик". :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 12:08 
Аватар

:) Да -така е, но нали гониме пустите аромати...
Моята лула е хоризонтална ;)

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 12:14 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
@itev
Вреден, в смисъл че кондензира трудно летливите компоненти, които участват във формиране на мекотата и на приятния вкус.

Ако не си имал неприятни субстанции в маслоуловителя, защо е трябвало да ги спираш :?

Ракията не е само етанол и вода, поне за тези, които не гледат на нея от позицията на алкохолика. В парфюмите участват невероятно зловонни компоненти, но букетът им е приятен. Същото е и при добрата ракия. Махни например мастните киселини и неприятно миришещите висши алкохоли и дестилатът ще загуби тяло.

Никого не искам да засягам, ама подобни устройства дължат разпространението си повече на градски легенди и на практика не се използват в класическите технологии.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София