Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 20:35

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Маслоуловител
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 20:03 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
ba6ticata написа:
Съвсем нов потребител съм на един много интересен форум за наш български патент - ракията.Разгледах всички постове за този маслоуловител,за който много хора го знаят като 'уловител на метила'.Досега не срещнах 'колега' който да е на друго мнение.Благодаря на msergiev за темата, с което нещата се изясниха.Искам все пак да задам въпрос към автора,ако лулата е с постоянен наклон нагоре към изпарителя(както е прието),няма ли да върши същата работа,като тежките частици постепенно ще се връщат в казана.Така върнатите частици ще променят ли вкусовите или мирисовите качества на ракията?

Аз не ползвам "маслоуловител" - решил съм проблема по друг начин . А това че съм автор на темата не означава че съм най-компетентен... :)
Но по отношение на лулата нещата трябва да се разглеждат така :
- Когато наклонът на лулата е към казана , тогава тя трябва да се разглежда като част от дефлегматора , а когато наклонът и` е към серпентината , тогава тя "подпомага" работата на кондензатора !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 20:27 

Местожителство: Варна
И тука трябва да се постави въпроса-какъв е оптималния наклон? При мене лулата има към 3см. наклон към казана мерено с нивелира. Струва ми се, че за това целия процес от потичането на първака до спирането на пърцуцата е малко дълъг-около 5-6 часа за 140л. материал. Но пък аз не давам зор на огъня и излиза повече средна фракция. Спирам отделянето на 40-42*.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2011, 22:10 
Аватар

Клипа на Наско ме подсети за Popcorn Sutton и неговият "маслоуловител" http://www.youtube.com/watch?v=EPuWX7d7 ... re=related

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2012, 21:59 
Аватар

msergiev написа:
Аз не ползвам "маслоуловител" - решил съм проблема по друг начин . А това че съм автор на темата не означава че съм най-компетентен... :)
Но по отношение на лулата нещата трябва да се разглеждат така :
- Когато наклонът на лулата е към казана , тогава тя трябва да се разглежда като част от дефлегматора , а когато наклонът и` е към серпентината , тогава тя "подпомага" работата на кондензатора !

Би ли споделил по какъв начин и с какво си заместил маслоуловителя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2012, 09:54 
Аватар

Местожителство: В.Търново
benmihalev написа:
Би ли споделил по какъв начин и с какво си заместил маслоуловителя?

Ще си позволя да отговоря вместо него, дано не се сърди.
Предполагам че има пред вид колона с пълнеж и дефлегматор (рефлуксна колона).
Аз също съм така и поне на вкус , цвят и мирис - смятам че това е най-добрия начин за пречистване на алкохола.
Всъщност маслоуловителя се опитва да наподоби действието на колоната. В някои американски източници му викат тъмпер - даже слагат два един след друг и твърдят че правели трикратна преварка (една в казана и още две в бурканите), слагат им пълнеж от медна мрежичка наподобяващ този в една колона.
Варианти много ...
Но защо да се мъчи човек с подобни буркани, като може да си спретне една колона с пълнеж и да си гледа кефа ?
Кеф ти висока чистота (малко аромати), кеф ти повечко аромати (по-малка чистота). Дори и патоките могат да се изкарат ей тъй за спорта (спирта) на 80 % алкохол. Друг е въпроса че не си заслужава енергията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2012, 00:23 
Аватар

Местожителство: София
В темата скоро не е писано, но бих искал да я "вдигна" с 2-3 въпроса. Предварително благодаря на отзовалите се.

Направи ми впечатление, че има разлика, според мен не малка, в различните изпълнения на маслоуловителя. На схемата и снимката долу няма транзитен преход за парите и всички "са длъжни" да минат през буркана.

Изображение

Изображение

На тези две снимки обаче са дадени изпълнения, при които част от парите минават транзитно и не влизат изобщо в буркана.

Изображение

Изображение

Има и други фотопримери и за двете.
1. Въпрос: Кое от двете изпълнения е по-правилното?

На мен ми предлагат нещо такова да ми изработят. Жалко, че не го снимах и се извинявам за несръчната схема

Изображение

Просто ще срежат съществуващата лула и на нея ще наденат нещо като тройник, на който отдолу е запоена обикновена капачка за буркан (не знам дали ще ми дадат буркана :D ) Разчита се на това, парите като преминават, тежките съставни да падат през дупката в буркана или нещо подобно си представям принципа на работа. Работело...
2. Въпрос: Ще върши ли това работа?

Работело, ама... се чудя дали да не го доработя. :D
Със синята черта съм означил пластина, която би могла да се изреже и закрепи така, че да закрива цялото сечение на лулата и да отпраща парите надолу в буркана. После те да влизат пак в лулата през частта на отвора, който е зад пластината.
Нещо такова

Изображение

Дори си мисля, че пластината може да е от някоя подходяща, устойчива пластмаса.
3. Въпрос: Мислите ли, че доработката ще върши работа? Има ли възражения пластинката да е пластмасова?

Ще помоля тези, които имат мнение да побързат да го споделят, защото вече виждам как моя стария е заел нисък старт с лулата в ръка и посока към казанджията. Ще гледам да го спра поне до понеделник. :)

П.П. Пропуснах още нещо. Указанията са, бурканчето да се пълни до 1/3 с вода преди да се завие. Чудя се за какво е тя? Едва ли играе ролята на охлаждаща повърхност, защото сигурно бързо ще се сгрее.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2012, 06:45 
Аватар

Местожителство: враца
" На тези две снимки обаче са дадени изпълнения, при които част от парите минават транзитно и не влизат изобщо в буркана. "

Колега ( колега ,тъй като и аз съм жедай :D ) на трета снимка няма транзитно минаване , това са механично укрепващи парчета , и няма дупки под спойките .
Забележи и различните входни и изходни нива .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2012, 10:05 
Аватар

emil emilov написа:
Колега ( колега ,тъй като и аз съм жедай :D ) на трета снимка няма транзитно минаване , това са механично укрепващи парчета , и няма дупки под спойките .
Забележи и различните входни и изходни нива .

Мдам... И аз имах подозрение, че на третата снимка това отгоре може да е конструктивно укрепване, ама всъщност не е сигурно, дали не е парче тръба, и дали няма отвори към входната и изходната "магистрала". От снимката е трудно да се разбере.
Но за нивата си абсолютно прав! Дори и да е тръба, то парите трябва да се качат нагоре, а това го могат само най-леките.

Нека силата бъде с теб! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2012, 11:54 
Аватар

Моя изглежда по този начин.Не знам какво лови ,но е с каден мирис,няма цвят и не го лови спиртомер.Този който ми го прави каза че е кондензатор-лови кондензирали пари.Правил съм го преди 4г, за 25лв с негови материали

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2012, 00:50 
Аватар

Местожителство: Казанлък
И на втората снимка е само за механична якост.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2012, 08:23 
Аватар

Ако смяташ да ползуваш пластмаса, то тя трябва да е полипропилен или полиамид.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 19:02 
Аватар

Ето го това "чудо". Вече монтирано на лулата.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За доработката с пластинката няма да има време. Опитах набързо с ламаринка от капачка за буркан, но не стана добре. Трябва повече играчка.
За сега действам така и се съобщя за резултата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 19:19 
Аватар

Доста груба изработка. Но, колега, май не си схванал цялата идея. Лулата трябва да се среже нацяло и тогава двата края влизат в буркана на различни нива.
Това чудо ще улавя част от капките, увлечени от парите. Но пак ще е нещо де. Няма да ти влизат в ракията.
А..., буркана нарочно ли е от кисели краставички? :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 20:51 
Аватар

Колега lhristov, уверявам ви, че много добре съм схванал и обмислил цялата идея! Повярвайте. Но явно вие не сте чели темата от началото и се включвате сега. Та в началото написах, че нито идеята за тази изработка е моя, нито самата изработка. Дори това беше и въпросът, който поставих тук:
Цитат:
2. Въпрос: Ще върши ли това работа?

В крайна сметка се доверих на майстора (лицензиран! :o, с дюкян с факс апарат :D ) и на други хора, които са го пробвали, жертвах 30 кинта и... ще видим. Ако не работи, запушвам отвора и карам по старому.
Какво толкова?!

lhristov написа:
А..., буркана нарочно ли е от кисели краставички? :megagrin:

То май само такива имам! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012, 21:24 
Аватар

Цитат:
В крайна сметка се доверих на майстора (лицензиран! :o, с дюкян с факс апарат :D ) и на други хора, които са го пробвали, жертвах 30 кинта и... ще видим. Ако не работи, запушвам отвора и карам по старому.
Какво толкова?!

Мисля че е редно, да кажеш на всички къде е този майстор за да не ходи никой при него!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Следваща

Часова зона: Европа/София