Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:41

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Маслоуловител
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012, 00:11 
Аватар

Местожителство: София
ivobal написа:
Мисля че е редно, да кажеш на всички къде е този майстор за да не ходи никой при него!

А, не! Гроб съм, нищо не казвам, иначе ще излезе, че му правя реклама, а не е платил за това. :D Който иска да пита на лична.

Иначе си прав, ако имаш предвид цената и изработката. Прилича малко на "слелано". :D
Не че е кой знае каква сложнотия и сам да си го направиш, ама като се сетя, че изхвърлих газовите бутилки и трябваше да търся... горелката кой знае къде е и дали бачка още... припой имам някакъв, ама безоловен ли е... фитинга да обикалям да търся... после да му се гъзя и да му се въртя да го правя... Не, не. Той май и по-скъпо щеше да излезе. А така, трийсе - трийсе, кво? Още повече, че стария ги е платил, защото той се занимава с тая работа. :D Аз само снимах и докладвах тук. :megagrin:

П.П. Впрочем, тоя "майстор" наистина май е лицензиран, ама за какво и от кого :?, не ми е ясно. Сигурно и за това е такъв скъпар - продава казани по 10лв./л, а като гледам тук, в сайта, на половин цена вървят. Да, ама давал "доживотна" гаранция. До края на чий живот обаче? :megagrin: Неговия, на казана или на клиента? На клиента не ще да е... Казанът би следвало да се унаследява ведно с правата, които носи. :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012, 12:33 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Здравей колега Qui-Gon Jinn!
Като гледам вложеният мек припой от този Майстор,ако е използвал качествен направо ти е излязло тънко :) ,да не се обидиш сега маитапя се.
Сега по-темата:
Моят съвет е да се въздържаш от използването на пластмаси и ламаринки от буркани за прекъсване пътят на парите във лулата,ползвай мед или неръждаема стомана.
Не мисля,че във твоят случай трябва да пълниш буркана със вода,и без това ти е малък буркана за този казан(като гледам лулата май е над 100литра)
Аз на моят маслоуловител бях сложил кран за източване при нужда.
Прикачени файлове:
rsz_dsc00750.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00747.jpg
.
Преди да ползваш Чудото напълни лулата със вода и провери за течове на спойките.
Успехи и да доложиш как е минал ловът на Фузелови масла.
Поздрави и :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012, 20:29 
Аватар

Еее, TRANSFORMERS, като гледам какви произведения на изкуството си снимал, аз мойте чуруци, направо ме е срам да ги показвам повече. :datz: Иначе казана е към 80 литра. Лулата лъже, защото не е оригиналната която беше. Тя зачезна някъде - изгубена или открадната, така и не се разбра. Тая е правена за временна, огъвана сякаш на коляно и така... не`нам си колко години, като всяко временно нещо.

А сега обещания доклад. :)
Не знам дали, как и до колко работи това приспособление, но резултатът и такъв:

Изображение

Всъщност, за един казан се пълни още малко. Някъде към 300-350 ml. Добавих и вода, до горния край на лепенката която се вижда върху буркана. Пръвоначално забравих да сложа вода в буркан и като прокапа първака се сетих и смених буркана. Не виждам обаче смисъл от водата и другия път май ще е без нея.

На снимката не се вижда добре, но водата си остава на дъното, а над нея се събира леко по-мътна и едвам синееща течност. На пипане е точно като алкохол и спиртомера показа делението 20. На мириз е около 2587 пъти по-гадна, от най-гадната каменярка дето съм мирисал още в казармата. :megagrin: Не се прежалих да я вкуся и не съжалявам.
Очаквах, според прочетеното тук, да е друга консистенцията - по-мазна и слузеста и евентуално в някакъв по-ясен цвят. Ама... Може пък да ми е бил много чист и готин материалът. :megagrin: Хахаха, да не повярваш... :megagrin:

Хайде вие кажете сега, "работи" ли правилно тоя буркан или не? Аз не мога да реша. Но ако все пак е лишил ракията от оная смрад дето надуших - доволен съм.
Между другото след около 4 часа, съдържанието на буркана миришише много по-слабо, но не и по-хубаво. Но може и носът ми да се е опушил край огъня и да не съм подушил добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 18:09 
Аватар

Местожителство: Варна
msergiev написа:
Аз не ползвам "маслоуловител" - решил съм проблема по друг начин . А това че съм автор на темата не означава че съм най-компетентен... :)
Но по отношение на лулата нещата трябва да се разглеждат така :
- Когато наклонът на лулата е към казана , тогава тя трябва да се разглежда като част от дефлегматора , а когато наклонът и` е към серпентината , тогава тя "подпомага" работата на кондензатора !

Кое от двете е за предпочитане?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Мар 2013, 20:03 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Наклон на лулата. За повече аромати - към охладителя, за по-чиста напитка - обратно към казана. Предпочитанията са според материала и според вкуса на оператора-казанджия :megagrin:
При наклон към казана, маслоуловителят се пълни повече. Кранче като на TRANSFORMERS е препоръчително, особено ако казанът е по-голям :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2013, 16:47 
Аватар

Не знам дали тук е мястото, но понеже започнах тук да питам ще продължа. Смятам да си направя казан за ракия по схемата която виждате. Имам следните въпроси:
- колко мм да е диаметъра на лулата и серпентината
- колко да е дължината на същите
- колко градуса да е наклона на лулата
- това H което съм отбелязал на схемата колко трябва да е (ако има значение)
- ако трябва термометър на кое от трите посочени места да е и какво трябва да означават за мен неговите показания.
- какъв трябва да е обема на маслоуловителя
- колко л. вода трябва да събира охладителя
Идеята е загряването да става с пропанбутан.
Предполагам, че отговор на моите въпроси ще намеря във форума и затова продължавам да чета. Приемам всякакви предложения и мнения.

http://media.snimka.bg/s1/1795/029834269-big.jpg?r=0

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2013, 18:00 
Аватар

Жоро написа:
Не знам дали тук е мястото, но понеже започнах тук да питам ще продължа. Смятам да си направя казан за ракия по схемата която виждате. Имам следните въпроси:
- колко мм да е диаметъра на лулата и серпентината
- колко да е дължината на същите
- колко градуса да е наклона на лулата
- това H което съм отбелязал на схемата колко трябва да е (ако има значение)
- ако трябва термометър на кое от трите посочени места да е и какво трябва да означават за мен неговите показания.
- какъв трябва да е обема на маслоуловителя
- колко л. вода трябва да събира охладителя
Идеята е загряването да става с пропанбутан.
Предполагам, че отговор на моите въпроси ще намеря във форума и затова продължавам да чета. Приемам всякакви предложения и мнения.

http://media.snimka.bg/s1/1795/029834269-big.jpg?r=0

На казанче с вместимост 90 л имах следните размери:
- лула Ф33х1 мм с лек наклон към казана;
- серпентина Ф18х1 мм с дължина 7 м;
- разстояние от казана до охладителя 1,5 м /дължина на лулата/;
- разстоянието Н=450 мм в моя случай;
- термометър нямах но на място t2 слагах осезателя на мултицет за мерене на температурата. Забелязах, че дестилата годен за пиене събирах от 91 до 93,5 градуса/ по-нататък до края събирам патоки,но основен уред за измерване ми е спиртомера/
- за маслоуловителя 1 л мисля, че ще ти стигне, но тръбите са на обратно- дългата от казана до дъното, късата горе към охладителя;
- охладителя ми е 200 л пластмасов варел;
- с една газова бутилка от големите правя две варки през лятото. Има може би газ за още една варка но не рискувам без резервна бутилка за смяна ако се наложи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2013, 22:16 
Аватар

Местожителство: Пловдив
За маслоуловителя дали не е по-добре и двете тръби да са по-високо, за да не барботира?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2013, 21:24 
Аватар

IVO 68 написа:

На казанче с вместимост 90 л имах следните размери:.........

Благодаря!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2013, 08:26 
Аватар

Да продължа с въпросите. На един казан видях следното изпълнение:

http://media.snimka.bg/s1/1801/029845311-big.jpg?r=0

Имали смисъл от това, и какъв ще е ефекта от него?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2013, 09:21 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Пропуснал си да нарисуваш 'тръбичката' от Маслоуловителя която връща в казана.
Така нарисувана системата няма ефект по скоро ще се напълни с флегма и ще задави лулата....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2013, 11:46 
Аватар

Системата я видях в тоя вид. Варенето в тоя казан тъкмо приключваше и не беше подадена вода в охладителя на маслоуловителя. Нямах възможност да видя след като заредиха казана отново дали пуснаха там вода. Видях, че има кран под този съд предполагам за източване на насъбрали се гадории. За това питам да ли има смисъл от тази серпентина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2013, 19:12 
Аватар

Това дори не мога да си го представя работещо. Ако има охлаждане в маслоуловителя, ми се струва, че доста полезни пари ще се втечнят там и ще станат зян. Ако пък това охлаждане е сериозно, как ли изобщо някакви пари ще го "преодолеят" за да отидат в основния охладител?
Изобщо, какъв е смисълът от охлаждане в маслоуловителя?! Там идеята не е ли, чисто "гравитачно" да се отделят някои по-тежки съединения?
Но казваш, че си го виждал. Няма ли как да питаш тия хора, как я мислят тая работа. А ракията им опита ли я? :D Вадят ли нещо изобщо? :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2013, 19:50 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Така както е на скицата е без смисъл!
Ако по време на дестилация пуснеш студена вода парите ще се втечнят в маслоуловителя и ще повишат налягането в системата от което следват две възможности да се отвори капака на казана или всичко от маслоуловителя да премине в големия охладител.
Скицата е нарисувана не правилно;
Тръбата която идва от казана и влиза в маслоуловителя трябва да е по дълга то е да е по близо до дъното а изхода да е по висок то е по близко до горната част на уловителя.
Пускане на вода за охлаждане би имало смисъл ако в края на дестилацията се бърза за ново зареждане да се източи безопасно кондеза от тежки фракции и капки увлечени от парите.
Добре би било при едно следващо посещение да се приложи снимков материал.
А може би и така предпазват основния охладител от замърсяване с паточни фракции.Това има смисъл ако не мият серпентината след всяко варене,но пък първака би я почистил :nixweiss: .
А бе шах сам си противоречя а не съм пил.
:prost: Коментирайте!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2013, 20:10 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
MONI BARONA написа:
Пропуснал си да нарисуваш 'тръбичката' от Маслоуловителя която връща в казана.
Така нарисувана системата няма ефект по скоро ще се напълни с флегма и ще задави лулата....

Някой е открил топлата вода преди нас...... :megagrin:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София