Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 14:23

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Маслоуловител
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2013, 22:07 
Аватар

Местожителство: Горно Кирково
Здравейте!Какво ще кажете ако сложим два маслоулавителя и има ли смисъл? Питам щото вече трета гледам в съседното село така да варят ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2013, 12:14 
Аватар

Местожителство: Варна
Явно май я почнах от зад на пред. Ще се опитам да обясня това което видях. Мястото е новият казан във варненския квартал Виница. Помещението с големите казани, дето са по 350 л. и един 400л. От казана тръгва колона висока около 2 м. с диаметър 200-250 мм. Не съм сигуренн дали в колоната се подаваше вода. От там с лула парите отиват в този съд за който си мисля, че е маслоуловител и който според мен е с вместимост 5-6 л. В него със сигурност се подава студена вода. От там пак с лула парите отиват в охладител със серпентина като на селските казани и на изхода на серпентината се събира ракията. В помещението бях колкото да зередим казана и не можах да огледам хубаво нещата. Ако имам път в тая посока ще попитам дали може да направя снимки и ще кача. Ако някой колега от Варна е на ясно с тия казани, моля да сподели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2013, 23:32 
Аватар

Местожителство: София
vald76 написа:
Здравейте!Какво ще кажете ако сложим два маслоулавителя и има ли смисъл? Питам щото вече трета гледам в съседното село така да варят ракия.

Според мен има логика. Ако се предполага, че един маслоуловител не е достатъчно ефективен, що да не се сложи и следващ, в тях материал не се губи. По същата логика може да се наредят и трети и четвърти... Въпросът е, дали е нужно. Но това сигурно само практиката може да го покаже. Ако и във втория се събира немалко гняс...

Въпросът малко прилича на тоя от една друга тема. Колко дълъг да е охладителят? И колегите съобщиха данни от 1 до 10 м. И всички доволни! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 18:45 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Не бях чел отдавна форума , но днес реших да погледна тук - все пак съм "баща" на темата за маслоуловителя... Не прочетох всички нови мнения , но това което ми направи впечатление е поставената от МОНИБАРОНА снимка в последното му до момента мнение в темата на страница 5 ! Тук Мони греши , като представя снимка на конячен дестилатор "шарантски" тип за снимка на дестилатор с маслоуловител. Изненадвам се че никой до момента не е открил грешката - май ще трябва да пуснем тема за шарантския тип ! :klugscheisser:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 19:20 
Аватар

Здравейте и от мен,

Искам да уточня,че изказвам лично мнение ,но ако си спомним старите селски казани /шарантски тип/,то лулата винаги е с наклон към казана/поне по нашия край беше така, а аз съм от Габрово/. По този начин всичко ,което кондензира в лулата се връща обратно в казана.Коментари относно по -наситен аромат на дестилата или не ,мисля че не са от толкова голямо значение.Важно е какво се пече вътре.И задължително двойна преварка.

Поздрави и честита първа пролет с утрешна дата, :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2013, 22:50 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
msergiev написа:
Не бях чел отдавна форума , но днес реших да погледна тук - все пак съм "баща" на темата за маслоуловителя... Не прочетох всички нови мнения , но това което ми направи впечатление е поставената от МОНИБАРОНА снимка в последното му до момента мнение в темата на страница 5 ! Тук Мони греши , като представя снимка на конячен дестилатор "шарантски" тип за снимка на дестилатор с маслоуловител. Изненадвам се че никой до момента не е открил грешката - май ще трябва да пуснем тема за шарантския тип ! :klugscheisser:

Жоро написа:
Да продължа с въпросите. На един казан видях следното изпълнение:

http://media.snimka.bg/s1/1801/029845311-big.jpg?r=0

Имали смисъл от това, и какъв ще е ефекта от него?

MONI BARONA написа:
MONI BARONA написа:
Пропуснал си да нарисуваш 'тръбичката' от Маслоуловителя която връща в казана.
Така нарисувана системата няма ефект по скоро ще се напълни с флегма и ще задави лулата....

Някой е открил топлата вода преди нас...... :megagrin:

Хронология на постовете, снимката беше просто онагледяване/пример/ при конячните дестилатори.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2013, 21:42 

Привет! Споделям моя опит и очаквам съвети от съидейници. :) Преди години ползвах назаем малък казан - 50-60 л, прав цилиндър, конусен купол, на ток (котлон), за няколко преварки. Лулата беше прекъсната на две места, като влизаше и излизаше в буркани, за които ми бяха казали, че събират метила. Впоследствие се усъмних, когато измерих градусите на течността в бурканите, спиртомерът не ги хвана, а и не се палеше на жарта. Сега разбирам, че това са били маслоуловители, благодарение на форума - поздравления за създателите и участниците! Ракията излезе перфектна - готова за пиене, нямаше нужда (и време!) да отлежава.
Сега ще ползвам казан, около 80 л, с нисък купол , с непрекъсната лула 1 м и Φ28 мм, серпентина 2 м, Φ18 мм, варел Φ40 см и височина 65 см, който искам да подобря.
А сега и питанията ми:
1.Тръбите, които влизаха в бурканите, мисля че бяха Φ22 мм, стърчаха 1-2 см под капачките, за разлика от тук посочените
примери, при които входната тръба стига до 1/3 от дъното. А и при мен бурканите бяха празни в началото, не разбирам какво помага водата.
2.Искам да поставя два маслоуловителя (буркани), но две тръби Φ28 трудно ще минат през капачките, затова мисля да използвам за лула Φ22 мм. Дали този по-малък размер ще е достатъчен за добра работа на системата?
3.Колко дълга серпентина да сложа в този варел Φ40 см и височина 65 см - 5 м или повече?
4.На много места се пише, а и говори, че първакът (метиловият алкохол) се оставя за разтриване. Не е ли това грешно, защото кожата също абсорбира отровата, и по-добре може би е да използваме силна ракия (етил) за целта.
5.Грешно ли е първакът (метилът) да се смесва и преварява заедно с патока?
6. Последно - слагате ли в преварката, преди варенето, сода за хляб, сол , оцет или нещо друго за подобряване на качеството?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2013, 21:54 

Местожителство: Burgas
Здравейте колеги и наздраве!!!Да споделя и моя опит по темата.На снимка 1193 е маслоуловителя ми тип буркан.След първото и единствено използване стигнах до извода,че е неудачен в смисъл не може да се контролира отделянето фузелуви масла.В началото е засилено,а в последствие температурата се изравнява и процеса почти спира.На снимка1196 е новият вид,където мога да източвам маслата по време на дестилацията и резултата бе значително по добър.Без маслоуловител градуса на потичане бе около 65 и при спиране при 40 градуса се получаваше среден градус 49-52 на изварената ракия.При използване на новия маслоуловител потичаше при над 70 градуса и крайния резултат бе около62-64 градуса -снимка 1205 и 1217.А на другите снимки 1230 и 1234 една идея използване на отровния първак -за размисъл.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Мар 2013, 21:57 

Местожителство: Burgas
и другите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2013, 15:03 
Аватар

Научих за маслоотделителя макар и не от форума. Миналата седмица му направих сефтето с остатъците от виното. За 20 литра изкарана ракия източих от гърнето половин литър бяла на цвят гнус с отвратителен мирис. Направо се изкефих че тия говна не са ми попаднали в продукта а от там и в черния дроб. Получи се материал с отлични вкусови и ароматни качества - направо ми идва да го отпочна още днес. Понеже прегледах темата срещнах няколко твърдения, които предполагам са вярни а именно че с подобно приспособление се обезмисля преваряването на ракията. От друга страна видях мнения че може да се консумира едва ли не веднага, без да се чака отлежаване (аз практикувам 30 дневно отлежаване при отхлупени съдове). Дали обаче и останалите мислят така? Другият въпрос, който ме човърка е дали с едно гърне може да се отдели на 100% тежката фракция? Има ли някой който да е експериментирал с два отделителя монтирани един след друг - събира ли се отпадък и във второто гърне?
Прилагам снимка на получилото се при мен изпълнение
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2013, 18:44 
Аватар

vald76 написа:

Малко инфо от тук
http://forum.homedistiller.ru/index.php?topic=11256.20
Само, че това са сухопарници. На маслен филтър по нашенски те казват мокропарник. Няма и воден кондензатор. За всеки случай доколкото разбрах има вентилатор за въздушно обдухване.

На заден план вентилатора е в режим на охлаждане.
Резултати:
1) 10%- 310ml.
2) 10%- 220ml.
3) 12%- 240ml.
4) 18%- 240ml.
5) 30%- 320ml
6) 58%- 340ml.
7) 75%- 570ml.
8 84%- 490ml.
9) 88%- 480ml.
10) 91%- 350ml.
11) 93%- 50ml.
12) празна бутилка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2013, 23:34 
Аватар

Местожителство: Божурище
Ако следваме логиката, маслоуловителите от 1 до 12... :megagrin: Шегувам се!
Qui-Gon Jinn написа:
Въпросът малко прилича на тоя от една друга тема. Колко дълъг да е охладителят? И колегите съобщиха данни от 1 до 10 м. И всички доволни! :megagrin:

От препратката дадена от IVO 68 според мен е прав единствения забанен. Парциална кондензация... Но и не съвсем. Не е там мястото на вентилатора. Затова №12 е празно! :)
Гледам за маслоуловителя се пише вече 6-та страница. А за кондензер, охладител или серпентина нямаме тема... :shock: :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2013, 09:06 
Аватар

Жоро написа:
Явно май я почнах от зад на пред. Ще се опитам да обясня това което видях. Мястото е новият казан във варненския квартал Виница. Помещението с големите казани, дето са по 350 л. и един 400л. От казана тръгва колона висока около 2 м. с диаметър 200-250 мм. Не съм сигуренн дали в колоната се подаваше вода. От там с лула парите отиват в този съд за който си мисля, че е маслоуловител и който според мен е с вместимост 5-6 л. В него със сигурност се подава студена вода. От там пак с лула парите отиват в охладител със серпентина като на селските казани и на изхода на серпентината се събира ракията. В помещението бях колкото да зередим казана и не можах да огледам хубаво нещата. Ако имам път в тая посока ще попитам дали може да направя снимки и ще кача. Ако някой колега от Варна е на ясно с тия казани, моля да сподели.

Жоро и аз варя на тези казани от няколко години. Мисля че се бъркаш. Колоната е ректификатор по който категорично тече вода, но след това поне последната есен нямаше маслоуловител, а просто лула към серпентината за охлаждане. Маслоуловители има монтирани на обикновените му казани в другото помещение и в тях не тече вода, просто отдолу има кранче за източване. Варил съм и на двата типа казани и съм много доволен от резултата. На казана 400 л с ректификатора варим шльокавица - потича 90 гр. , отрязва се на около 50, след 40-45 градуса потича мътилка. Чисто ми излиза ракията на около 66-68 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2013, 21:35 
Аватар

Ето един друг вариант! :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2013, 22:38 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Глупости......
не всичко което хвърчи се яде...Разводнявате темата със снимки на ентусиасти със съмнителен произход които имат камера на мобилния си телефон.....

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София