Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 21:03

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Окт 2007, 08:28 
Аватар

Здравейте, аз още не съм започнал да варя, но се подгитвям сериозно, в смисъл, че си преправям мивката/не без разправий с жена ми :D /, слагам си отделно кранче за вода и маркуч за изтичане направо в канала и т.н. Та имам 2 въпроса към знаещите, даже 3
1. Kолко навивки е добре да има серпентина с диаметър15-20см и сечение на тръбичката 8мм. Серпентината я слагам в стара бояджийска помпа, много е одобно, има всички необходими отвори и се запоява с калай. помпата е медна де :D
2 Колко градуса е най добре или какъв е най-добрия диапазаон за подържане на температура при варенето. Aз ще сложа много прецизен термометър на който датчика ще е запоен за лулата и ще мога най-оптимално да регулирам температурата.
3. Казаха ми че, за отлежаване на ракия е най-добре да имам буре с дъги дъб-черница т.е през една, една дъб една черница, малко скъпичко ми искат да го направят ама ако е толкова важно ще го правя, няма да го правя всеки ден я. Само незнам ще има ли време да отлеважа :D Аз питах един в едно село колко трябжа да отлежава ракията, той ми вика, ами колко, мойта отлежава от казана до нас :D
Хай наздравичка и благодаря за помоща предварително :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2007, 10:51 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
EU_BG_akademika написа:
1. Kолко навивки е добре да има серпентина с диаметър15-20см и сечение на тръбичката 8мм.

Тръба ø8 е сравнително тясна, на предполагам, че и казанът ти в такъв случай е малък. Ако нагревателят ти е 1kW, дължината на тръбата ти трябва да е 5-6 метра, но поради съпротивлението й налягането в казана ще се вдигне. По-добре да вземеш тръба ø18, ще ти стигнат и 2,5 метра.

EU_BG_akademika написа:
2 Колко градуса е най добре или какъв е най-добрия диапазаон за подържане на температура при варенето. Aз ще сложа много прецизен термометър на който датчика ще е запоен за лулата и ще мога най-оптимално да регулирам температурата.

Температурата при лулата ти служи само за информация каква фракция тече в момента. Тази температура не можеш да регулираш. Тя зависи от моментното съдържание на спирт в пращината. Много е важно огънят ти да не е много силен. Ето ориентировъчна информация за температурата на кипене при различна концентрация на спирт в пращината и каква концентрация се получава в дестилата:
    пращина 20%, т.к. 88,7°C, дестилат 67,5%;
    пращина 15%, т.к. 90,7°C, дестилат 62,3%;
    пращина 10%, т.к. 93,1°C, дестилат 53,1%;
    пращина 5%, т.к. 96,2°C, дестилат 35,3%.
Тези данни са теоретични и на практика, поради надморската височина и температурните загуби, измерените температури са малко по-ниски. Информацията от термометъра те предпазва да не отсечеш първака прекалено рано.

EU_BG_akademika написа:
3. Казаха ми че, за отлежаване на ракия е най-добре да имам буре с дъги дъб-черница т.е през една, една дъб една черница, малко скъпичко ми искат да го направят ама ако е толкова важно ще го правя, няма да го правя всеки ден я. Само незнам ще има ли време да отлеважа :D

Правилно са ти казали. Ефектът на отлежаването е огромен. Ракия губи остротата си и създава топло усещане. Най-добре да отлежава поне 6 месеца, но резултат можеш да усетиш още след 3-4 седмици. Не се охарчвай за буре. Става и така:

Изображение

На снимката има дъбови и черничеви стърготини, касис и т.н. Аз използвам по-едри дъбови трески. От стърготините като че ли се отделят повече смоли. Дървото трябва да не е прясно и да е добре изсушено. Препечи треските за кратко във фурната, преди да ги сложиш в шишетата. При отлежаването в шишетата трябва да има повече въздух - тези на снимката са прекалено пълни. Дръж ги на стайна температура. Препекът обикновено е около 75%. За отлежаването използвай чистия дестилат, без да го разреждаш и чак след това го докарай на градус с дестилирана вода. Отлежалата ракия е пивка и при по-висок градус, отколкото прясната, но това си е въпрос на вкус...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2007, 11:37 
Аватар

SiteAdmin написа:
EU_BG_akademika написа:
1. Kолко навивки е добре да има серпентина с диаметър15-20см и сечение на тръбичката 8мм.

Тръба ø8 е сравнително тясна, на предполагам, че и казанът ти в такъв случай е малък. Ако нагревателят ти е 1kW, дължината на тръбата ти трябва да е 5-6 метра, но поради съпротивлението й налягането в казана ще се вдигне. По-добре да вземеш тръба ø18, ще ти стигнат и 2,5 метра.

EU_BG_akademika написа:

Температурата при лулата ти служи само за информация каква фракция тече в момента. Тази температура не можеш да регулираш. Тя зависи от моментното съдържание на спирт в пращината. Много е важно огънят ти да не е много силен. Ето ориентировъчна информация за температурата на кипене при различна концентрация на спирт в пращината и каква концентрация се получава в дестилата:
    пращина 20%, т.к. 88,7°C, дестилат 67,5%;
    пращина 15%, т.к. 90,7°C, дестилат 62,3%;
    пращина 10%, т.к. 93,1°C, дестилат 53,1%;
    пращина 5%, т.к. 96,2°C, дестилат 35,3%.
Тези данни са теоретични и на практика, поради надморската височина и температурните загуби, измерените температури са малко по-ниски. Информацията от термометъра те предпазва да не отсечеш първака прекалено рано.

EU_BG_akademika написа:
3. Казаха ми че, за отлежаване на ракия е най-добре да имам буре с дъги дъб-черница т.е през една, една дъб една черница, малко скъпичко ми искат да го направят ама ако е толкова важно ще го правя, няма да го правя всеки ден я. Само незнам ще има ли време да отлеважа :D

Правилно са ти казали. Ефектът на отлежаването е огромен. Ракия губи остротата си и създава топло усещане. Най-добре да отлежава поне 6 месеца, но резултат можеш да усетиш още след 3-4 седмици. Не се охарчвай за буре. Става и така:

Изображение

На снимката има дъбови и черничеви стърготини, касис и т.н. Аз използвам по-едри дъбови трески. От стърготините като че ли се отделят повече смоли. Дървото трябва да не е прясно и да е добре изсушено. Препечи треските за кратко във фурната, преди да ги сложиш в шишетата. При отлежаването в шишетата трябва да има повече въздух - тези на снимката са прекалено пълни. Дръж ги на стайна температура. Препекът обикновено е около 75%. За отлежаването използвай чистия дестилат, без да го разреждаш и чак след това го докарай на градус с дестилирана вода. Отлежалата ракия е пивка и при по-висок градус, отколкото прясната, но това си е въпрос на вкус...

Благодарности, друго си е знанията, а казанчето ми е 10-12литра а тръбичката се оказа 1.2см
Хай наздравичка и успех на всички в подготовката и добива на ичкията :D :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007, 15:15 
Аватар

Здавейте всички, значи да докладвам :lol: От 10 литра винце получих 2.7L кристално чист дестилат, ракийчица казано по нашему :D , от тях 2L с 48.5% сложих в лабораторни бутилки, като тези на снимката, с дъбови тресчици да си отлежават/ кой ги знае дали ще имат много време за отлежаване :D / , 0.7L oставих за другото казанче. Цялата манипулация ми отне 225мин. Дестилата текна при 84С и завърши при 95.5С Тоест мисля че имаше още малко, но това което излизаше замириса на ацетон и го спрях. Това е в общи линий, аз си направих и снимка на казанчето ама незнам как да я кача тук. Дестилата не е съвсем без мирис бие на грозде като че ли, ама е рано да се каже, нека обръгне 2 месеца па ще я видим около Коледа. Та това е колеги, някой ако има нещо да пита и мога да отговоря с радост ще го направя :wink: :lol:
Хай-наздравичка

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2007, 15:21 
Администратор
Аватар

С здраве да я пиеш!

EU_BG_akademika написа:
Това е в общи линий, аз си направих и снимка на казанчето ама незнам как да я кача тук.

За качване на снимки, виж тук! Ако имаш затруднения, прати ми ги на Изображение.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Ное 2007, 01:29 
Аватар

Местожителство: Разград
EU_BG_akademika написа:
Здавейте всички, значи да докладвам :lol: От 10 литра винце получих 2.7L кристално чист дестилат, ракийчица казано по нашему :D , от тях 2L с 48.5% сложих в лабораторни бутилки, като тези на снимката, с дъбови тресчици да си отлежават/ кой ги знае дали ще имат много време за отлежаване :D / , 0.7L oставих за другото казанче. Цялата манипулация ми отне 225мин. Дестилата текна при 84С и завърши при 95.5С Тоест мисля че имаше още малко, но това което излизаше замириса на ацетон и го спрях. Това е в общи линий, аз си направих и снимка на казанчето ама незнам как да я кача тук. Дестилата не е съвсем без мирис бие на грозде като че ли, ама е рано да се каже, нека обръгне 2 месеца па ще я видим около Коледа. Та това е колеги, някой ако има нещо да пита и мога да отговоря с радост ще го направя :wink: :lol:
Хай-наздравичка[/img]

Батка,блазе ти.Ние тез твойте 2л.за три дена ги оправдаваме,камо ли да ги чакаме 2 месеца.
Иначе браво-обичам табиетлиите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 05:28 
Аватар

naknak написа:
EU_BG_akademika написа:
Хай-наздравичка[/img]

Батка,блазе ти.Ние тез твойте 2л.за три дена ги оправдаваме,камо ли да ги чакаме 2 месеца.
Иначе браво-обичам табиетлиите.

AAAA колега, нещо не си ме рабрал :lol: , аз понеже за първиви път свещенодействам с казанче затова съм толкова доволен и споделям резултатите, иначе през ден два ще повтарям процедурата. Работя в авио-кетъринга на летището и от полетите се връща достатъчно винце, отворят за някой а на него баш тогава му прилошее/ деликатно казано :D /и бутилчицата се връща цяла целеничка при мен. Така по 10-15полета на смяна........................Абе беркет версин не се оплаквам. Та така, иначе и аз наблягам вечер на ичкията, не ме подценявай :lol: Хайде със здраве, че ще закъснея за работа.
Хай- наздравичка

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 10:45 
Администратор
Аватар

naknak написа:
Ние тез твойте 2л.за три дена ги оправдаваме,камо ли да ги чакаме 2 месеца.

@naknak: Точно в чакането е удоволствието - докато съзерцаваш как блещукат бутилките от днешната продукция, опитваш аристократичния вкус на миналогодишната. За целта, разбира се, трябва да произвеждаш повече, отколкото пиеш :lol:

EU_BG_akademika написа:
аз понеже за първиви път свещенодействам с казанче затова съм толкова доволен и споделям резултатите, иначе през ден два ще повтарям процедурата.

@EU_BG_akademika: Браво, колега! Добре дошъл в клуба на "заразените" от ракиеното хоби :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 21:10 
Аватар

SiteAdmin написа:
naknak написа:

@naknak: Точно в чакането е удоволствието - докато съзерцаваш как блещукат бутилките от днешната продукция, опитваш аристократичния вкус на миналогодишната. За целта, разбира се, трябва да произвеждаш повече, отколкото пиеш :lol:

EU_BG_akademika написа:
аз понеже за първиви път свещенодействам с казанче затова съм толкова доволен и споделям резултатите, иначе през ден два ще повтарям процедурата.

@EU_BG_akademika: Браво, колега! Добре дошъл в клуба на "заразените" от ракиеното хоби :)

ДОБРЕ ЗАВАРИЛ :D И НАЗДРАВИЧКА

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2007, 21:49 
Аватар

Местожителство: Разград
EU_BG_akademika написа:
SiteAdmin написа:
naknak написа:

EU_BG_akademika написа:

ДОБРЕ ЗАВАРИЛ :D И НАЗДРАВИЧКА

Е,аз се опитах да се пошегувам.И аз си имам туби с дъбови трески в тях.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2008, 01:09 

Местожителство: разград
браво градски а кога ще я опитаме :D :D :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Авг 2008, 17:20 

Супер казанче ама защо на ГАЗ.(от снимката).Доста "БУМ"

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009, 16:06 

Здравейте.Трябва ми някоя по-хубава таблица за температурната компенсация на алкохола.Трябва ми за спиртометър, който мери точно при 15 градуса.Благодаря ви предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2009, 07:46 

Местожителство: varna
Здравейте не съм сигурен че тук трябва да си задам въпроса но ми се стори най подходящо...
Скоро варих ракия от джанки и ми се случи нещо странно според мен а за вас можеби не та за туи искам да ми обясните защо така стана.
Варях материала в казан за 2-на преварка голям 450л, ракията текна на 70 гр. с силна струйка. Майстора ми каза че трябва да потдържам огъня така че да се запази струиката. Така искара процеса до 45гр. След това малко забавих пъхането на дърва и според мен стана чудо... :D струйката с течаща ракия намаля а градоса започна да се качва. Започнах да експериментирам разбирасе като сложих друга кофа. Започнах да потдържам слаб огън и ракията ми едвали не се върна като градос почти в стартова позиция. тогава дойде майстора и ми каза това да съм го сложил за преварка че било патока но ракията се получи 48 ал/гр.
Ще съм благодарен някой да ми обясни какво е станало и какво да правя тая втората ракия. благодаря предварително

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2009, 18:33 
Модератор
Аватар

Траяне, всичко е физика. Като слагаш повече дърва се повишава температурата на материала, от което следва, че ще се изпарява и повече вода. Сега на въпроса, какво да правиш с патокът - не мога да ти помогна много. Аз преварявам всичката ракия. Прецени сам - ако квалифицираната от казанжията ракия като паток ти харесва, не я преваряй. Ако усещаш аромат и вкус напаток я преварявай :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София