Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 08:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2007, 13:20 

С КАКВО Е НАЙ-ДОБРЕ ДА СЕ ПОЧИСТИ КАЗАНА. СЛУШАЛ СЪМ ЗА СОДА И ОЦЕТ. БИХ ТЕ ЛИ ДАЛИ СЪВЕТЛ

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2007, 18:36 
Аватар

От какъв материал ти е казана? Ако е меден с оцет или с кислол.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2007, 15:18 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Ето извадки от още една от статиите, която подготвям за този сайт:

Цитат:
Почистването на дестилатора е важно, защото от него зависи чистотата на аромата на дестилата. Особено при загаряне или прекипяване остатъците трябва да се отстранят много щателно. След дълъг период на неизползване едно основно почистване не може да се пренебрегне. Особено старание трябва да се положи при отстраняването патината и на зелените наслоявания от меден ацетат.

За почистване не трябва да се използват ароматизирани готови препарати, защото натрапчивата им миризма трудно се отстранява.

Медта е сравнително устойчива химически, но притежава ниска механична здравина. Затова използването на телена четка или стоманена домакинска тел не е препоръчително. Достатъчно е да се използва домакинска гъба или кърпа за жулене на съдове. Нечистотиите могат да се отстранят по-лесно, ако в казана се нагорещи малко вода и в нея се сипят сода, пепел, дървени стърготини, ръж или царевично брашно. Лулата и серпентината се напълват и накисват няколко часа в разтвор на сода. Почистват се, като през тях с здраво капроново въже се изтегли няколко пъти кръгла четка. Четката трябва свободно да минава през извивките на лулата. Скъсването на въжето, докато четката е в серпентината ще създаде много неприятни главоболия. За прекарване на въжето през серпентината ще помогне прахосмукачка – от единия край пускаме въжето със завързана на края му коркова тапа, а от другия засмукваме тапата с прахосмукачката.

Отлагания от котлен камък се отстраняват с лимонена киселина или оцет.

Ако казана е от алпака или неръждавейка спокойно може да се използва и домакинска тел.

Обилното промиване с вода след почистването, трябва да отстрани всички следи от използваните почистващи средства.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2007, 09:10 
Аватар

Местожителство: Разград
"Лулата и серпентината се напълват и накисват няколко часа в разтвор на сода."

Като казваш "сода",какво имаш предвид-сода бикарбонат или сода каустик (NaOH)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2007, 10:06 
Администратор
Аватар

naknak написа:
Като казваш "сода",какво имаш предвид-сода бикарбонат или сода каустик (NaOH)

Недоглеждане от моя страна. Имам предвид натриев бикарбонат (NaHCO3). Сода каустик би трябвало да почиства още по-добре, макар никога да не ми се е налагало да използвам толкова агресивно средство и нямам лични наблюдения.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2007, 09:16 
Аватар

Пробвах с ок.3% NaOH.Серпентината е медна.Нищо не и стана.Изчисти се перфектно.1л.30% NaOH размесих с 10л. гореща вода,напълних серпентината,изчаках една цигара време,след което я източих и промих обилно с вода.Не съм варил ракия след това,но се надявам да има ефект.
Внимавайте с NaOH.Очила и ръкавици.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2007, 12:41 
Администратор
Аватар

Ето препоръчаната от производителя рецептура за измиване на меден 150-литров немски казан Müller с промивна помпа:

1. разтвор на 250g лимонена киселина в 15 L вода с температура 60°C - промване 2 часа (разтворът се приготвя задължително извън казана)

2. промивка с чиста вода

3. разтвор на 100g натриев хидроокис в 15 L вода с температура 60°C - промване 2 часа

4. отново промивка с чиста вода

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2007, 19:30 
Аватар

SiteAdmin написа:
Ето препоръчаната от производителя технология за измиване на меден 150-литров немски казан Müller с промивна помпа:
  1. разтвор на 250g лимонена киселина в 15 L вода с температура 60°C - промване 2 часа (разтворът се приготвя задължително извън казана)
  2. промивка с чиста вода
  3. разтвор на 100g натриев хидроокис в 15 L вода с температура 60°C - промване 2 часа
  4. отново промивка с чиста вода

Забравих да кажа че серпентината ми беше зацапана с изкипял материал от кайсии,т.е.по-добре е да се мие с NaOH.Котленият камък от външната страна ще изпада от лимонената киселина.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2007, 18:19 
Аватар

SiteAdmin написа:
naknak написа:
серпентината ми беше зацапана с изкипял материал от кайсии

Ако преди варенето сложиш в пращината малко E551 - силициев двуокис, пяната намалява значително. Има го в много от лекарствата за метеоризъм. Безвреден и химически инертен е и не променя нищо във вкуса или в каквото и да е. Използва се в професионалната практика.

Днес варих за пръв път след миенето с NaOH.Всичко е добре ,вкл. и ракийката.За след десетина дена пак ще имам готов материал за варене.Тогава ще пробвам с този Е551.На 120-130л.колко да сложа? Макар че джибрите не се пенят чак толкова сякаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2007, 16:40 

Подариха ми казан който не е използван дълго време и е позеленял. Как се чисти медния окис?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2008, 20:19 

Местожителство: Bulgaria
биби написа:
Подариха ми казан който не е използван дълго време и е позеленял. Как се чисти медния окис?

Колега,
Казана на първ място се чисти с вода.
После ако се окаже, че е много силно патиниал може да опиташ почистване с парцал и пясък /може и мраморно брашно/.
Накрая ако все пак остане нещо за почистване опитай със слаба киселина.
Итината е че почистванто си иска работа. Така че не жали силите! Търкай докато светне като нов.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Фев 2009, 09:47 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
За чистене в производството се ползва 5% разтвор на сода каустик, NaOH или KOH, кой каквото има под ръка! За отлагания от котлен камък лимонена киселина, а като антипенител висши мастни киселини или хидролизирано олио със концентрирана сярна киселина. Киселината се добавя на порции към олиото като се разбърква, за пропорции незнам, но може да се сложи в материала още преди да заври, защото в казана ще е късно или се взема от джибрата половин водна чаша, запушвате с ръка и като шейк я раздрусвате, ако пяната се задържи повече от 5-10 секунди-имате нужда от пеногасител!!!
За силициев двуокис-не съм чувал! Че е инертен-да, но за пеногасене-не. Това е кварцов пясък, с какво ще ви помогне!? Ще падне на дъното на казана и толкоз!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Ное 2009, 22:45 
Аватар

Местожителство: Казанлък
С какво се чисти окислена до черно медна ламарина (от горелка) до метален блясък.

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2014, 09:18 
Аватар

Това е информация от интернет. някой прилага ли подобни методи или почиствате само с вода? До момента съм измивал само с вода, но се замислям и съм решил да прилагам по-дериозни почиствания. Нямал съм проблем с миризми на ракията, но "страх лозе пази"

По медните и месингови казани се отлагат различни по вид замърсявания и вредни продукти, които е задължително се премахват.
КАША ОТ КАРТОФИ...

Наличието на петна от мухички и пеперуди по медни и месингови казани се отстранява напълно чрез намазване с каша, добита от стрити варени картофи. Кашата се оставя да стои, докато изсъхне, след което се изчиства с вълнен плат или с мека четка.

ГАЗ ИЛИ ЛУК...

За същата цел можете да натъркате повърхностите с чисто парче плат, напоено с газ или разрязан кромид лук. Следва почистване и полиране с вълнен плат. Действието се повтаря до пълно премахване на петната.

С АМОНЯК...

Ако казанът от мед или месинг е позеленял, почистването става със слаб разтвор на амоняк.

С КИСЕЛИНА...

Нерядко по повърхността се появява и ръжда, главно по месинга - отстраняването става чрез изтъркване със смес, съдържаща 1 тегловна част сярна и 2 тегловни части азотна киселина. Следва бързо и обилно изплакване с чиста студена вода.

С БЕНЗИН ИЛИ ГАЗ...ИЛИ ПЪК ЛУГА

Освен с киселина, месинговите казани могат да се почистват и с бензин или газ, терпентиново масло или сапунена луга.
Често върху казаните остава много препечено брашно, с което се запушва "лулата". То се спича и образува отложения, които се отстраняват със стеарин, нанесен със стара четка за зъби. Бърше се с чист плат, натопен в гореща вода.

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО С ОЦЕТ И СОЛ...

Дори месинговият казан за ракия да е съвсем чист, профилактично го почистете с оцет и сол, които премахват "дъха" на старата ракия, преди варенето на новата.

Медните казани пък се профилактират с олио или газ, а потъмнелите части се почистват със смес от 25 тегловни части вода и 4 т.ч амоняк.

П.С.
Извинявам се, ако темата се дублирва.... :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2014, 10:09 
Аватар

Местожителство: Плевен
Оцет.В цитата наблягат на месингови казани,не знам защо,аз не съм виждал.Иначе за медта само оцет.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часова зона: Европа/София