Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 16 Яну 2018, 11:12 Дата и час: 16 Яну 2018, 11:12

Часова зона: Европа/София

[ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Дек 2017, 19:30 
Аватар

Тя стана една...А се бях засилил...
При двете варки , просто изплакнах всичко на течаща вода-без да разглобявам и без да се заглеждам.Днес разглобих всичко що се разглобява ,за основно измиване и прибиране-материал ще има чак на лято-а какво и дали да преправям,все още е рано.Ракията е на два дена и ми се вижда малко остра.
И каква стана-тръбите медни а муфи,нипели и холендрите-бронз или месинг,и аз не знам,уж били за питейна вода,едни лъскави-сега са почти черни-от вътре.Как да ги мия?А казана при заварката потъмня,и си мислех,че като поври материала ще се измие но не се измива.
Предполагам че трябва да сменя поне тръбите с неръждаеми , или всичко и да започвам отначало?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2017, 20:26 
Аватар

Колега "vrzru" що се плашиш ?
Колоната отвътре се чисти много лесно. Правиш си "шомпол" дълъг малко повече от дължината на тръбата, закрепваш накрая едно две телчета от тия дето ги слагаш в тръбата и почваш да търкаш. А може да се ползва и бормашина / за предпочитане бавно оборотна /. Слага се и малко Cif.
А от медта според мен не се отказвай.
И следващия път като вариш ракия свали малко изолация от върха на "тръбата"- към 20-25 см
Ето нещо за четене :
http://labspirt.com/forum/index.php/topic,4087.75.html
А относно това дали да е колона или аламбик...Ами ако сложиш дифлегматор на върха ще имаш колона. Ако не пускаш вода в дефлегматора ще имаш аламбик.

Последна промяна G58 на 13 Дек 2017, 13:15, променена общо 1 път

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2017, 20:58 

Местожителство: София
Далеч по-лесно се чисти с някаква нисък процент киселина....

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 13:51 
Аватар

Местожителство: Пловдив
G58 написа:
Ето нещо за четене :
http://labspirt.com/forum/index.php/topic,4087.75.html

Интересна теза - за образуване на меден цитрат. Ако е така, по-добре механично, наистина.
Не е зле някой наясно с химията да коментира.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 19:51 
Модератор
Аватар

Медният цитрат се предлага като хранителна добавка.
https://shop.purecaps.net/bg-BG/produkt ... en-tsitrat

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 23:13 
Аватар

G58 препраща към мнение на Игор. Според него тънък слой медни оксиди действа като катализатор за обогатяване на дестилата с нужния букет и за свързване на серните съединения, докато медният цитрат "запечатва" медната повърхност. Аз лично не съм наясно с тази химия :)
Цитат:
Если мыть - скажем- лимонкой, на поверхности образуется цитрат меди. Не оксид, который нужен для связывания серы и фокусов с эфирами, а цитрат.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 23:39 

Местожителство: София
АААА адаша ти да направи нужната справка)))!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2017, 12:00 
Аватар

Местожителство: Берлин
Бях писал някъде ... Че и парцалче след лим. кис. трябва да играе- за по- дребните детайли..Ще пасивира лимонената кис. ако се остави така без да се изплакне...Ние плакнем, търкаме леко с гъбичка предполагам или четка... А много колеги промиват със содов разтвор..Накрая..Така, че помен от лим. кис. Няма- и медта си върши своето... :prost2:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2017, 12:20 
Аватар

Такааа, дойдохме си на приказката :)
Защо трябва да си имаш собствено казанче. И още един довод, че насипните пълнежи не са за дестилати ;) :prost2:
ПП. И киселините и основите с медта дават соли. Просто трябва да сме наясно какво точно правим. Вероятно оптимален вариант е чиста и активна медна повърхност, която да постои известно време на въздух (ако оксидния слой прави "магията") защото вътре в казана по време на дестилацията кислород няма.

Едит: Според мен почистването на казана заслужава специална тема. Но първо трябва да се изясни химията!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2017, 15:59 
Аватар

Админът беше постнал рецепта на Мюлер. След киселината действат с основа, вероятно точно за да неутрализират нежеланата пасивация. Обаче те нямат друг избор, не върви да разглобяват съоръжението преди всяка варка. А и не е ясно какви соли остават след обработване с основа (или сода) и как влияят на букетчето. Номерът е да сме наясно кое е най-подходящо за разглобяеми домашни дестилатори ;) :prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2017, 17:21 
Аватар

Механично чистене ,където може също е желателно- при плакненето! Катализатора на Мюлер е показателен ,с нарязани медни тръбички и абразивни цилиндърчета и бъркалка и пишат : за да има винаги свежа мед!! А там бол -инжинери, химици и т. н......Всичко друго е плашене на гарги, колеги и високоумстване...И аз съм им голям фен, но някой път прекаляват!!! Спомних си и за фурфурола....Все- пак са спиртаджий !!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2017, 18:14 
Аватар

Не знам какво точно се има пред вид под "следите от мед останали от дестилацията", но ......още един глас в подкрепа на медта...
http://bgbarman.bg/%D0%95%D0%BD%D1%86%D ... D0%BE.html
Цитат:
Може би най-важно за въздествието на ароматите е много бавния процес на оксидация. Докато кислородът се смята за враг на производителите на пиво и вино, защото може да им докара вкус на пикоч, то при отлежаването на уиски (според доктор Джим Суан от Pentlands Scotch Whisky Institute) оксидацията увеличава богатството и интензитета на приятните аромати и по специално ароматите на плодове, подправки и нотки на мента. При производството на алкохолни напитки ароматите се появяват като следствие на действия и взаимодействия. Следите от мед останали от дестилацията са катализаторът. Те превръщат кислорода във водороден диоксид, който атакува дървото и освобождава ванилин. Това насърчава оксидацията и допълнително освождава представените в дъба различни аромати.

Последна промяна IVO 68 на 14 Дек 2017, 19:33, променена общо 1 път
Добавяне линк към първоизточника на информацията

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Дек 2017, 18:49 
Аватар

Жалко, че нямам снимки да онагледя това от цитата - моя катализатор е без бъркалка- като на Мюлер и тези ( от статията) оксидите са фрапиращи до плашещи на вид ... но са си дали своето...
пп.Малко игра на думи се получи,че казва:следите от мед са катализатора , а аз давам за пример следите върху моя катализатор- баща ми го оперираха и не може сега да се допитам за подробни химически процеси....

ПП: При нормални дестилати ( грозде и прочей...) не е нормално да има много оксиди- статията е за уиски все- пак !!Те явно и братушките с нещо зърнено са патили :D

Върнете се в началото

[ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часова зона: Европа/София