Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 14:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Обратна осмоза
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2010, 15:00 

Местожителство: Montana
звучи сложно но не е ;)
През филтър ,който пропуска само водните молекули и задържа бактерии, варовк и др. се пречиства водата(обяснявам кратко за който не знае)
И ме интересува ако някой е опитвал да разясни как става ,защото см навид да го опитам(водата ще я ползвам за гасене на ракия) и дали спестява време и пари в сравнение с дестилирането на вода в казана

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2010, 15:55 

Местожителство: София
Процесът на еднопосочно спонтанно преминаване на молекулите на разтворителя през полупропусклива преграда между два разтвора на едно и също вещество от разтвора с по-ниска към разтвора с по-висока концентрация се нарича осмоза.
При осмозата, която естествено протича у живите същества, чистият разтвор преминава през мембраната, докато осмотичното налягане се изравни, в който момент осмозата се преустановява.
За да се получи обратна осмоза, осмотичното налягане трябва да бъде превишено, а за да се получи пречистена вода, осмотичното налягане обикновено се удвоява-тук възниква въпроса как ще го постигнеш това в домашни условия???
продават се различни системи(включително и за домашно ползване)за пречистване на водата....
Сега на Винария се запознах с прилагането на този процес във винопризводството-за повишаване на алк.градус ,бистрота и много други-но системите изглеждаха като машината на времето...големи и скъпи...
та не знам какво точно си намислил,но ще ми е интересно да споделиш с форума ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2010, 21:53 

Колега Джак Даниелс, обратната осмоза найстина не е сложен процес. Но да се направи инсталация за обратна осмоза далеч не е лесно и ефтино. Доколкото си спомням полупропускливата мембрана е доста скъпа (поне така беше на времето). Иначе с обратна осмоза може да се постигне много висока степен на чистота на водата. Според мен обаче не си струва. Получената по този метод вода е скъпа. Спомням си че в магазините се продаваше по 80 стотинки литъра. А и за разреждане на силна ракия може да се ползва и дестилирана вода с не толкова висока степен на чистота. Според мен за разреждане на ракия може да се ползва и преварена чешмяна вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2010, 22:10 

Местожителство: Montana
До колкото знам преди години преди да се запознаем с този процес кораби в моретата и океаните са дестилирали солената вода за пиене и битови нужди...но в последствие е опознат процеса осмоза и доколкото знам чрез обратна осмоза пречистват солената вода в днешно време..и предположих че са предпочели този процес пред дестилацията защото е по ефтино и по лесно :)
не съм много запознат с практическото прилаганена процеса...но най-вероятно и да си намеря филтър проблем ще е налягането ?!
П.п. все пак ще разпитам още малко и ще споделя ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2010, 16:58 

http://www.buchervaslin.com/bucher-vasl ... =15&cat=58
:!: много скъпа ще ти излезе ракията :megagrin: :megagrin: :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2010, 05:56 

Местожителство: Варна
Предимството на установките работещи на принципа на осмозата пред конвенционалните изпарители е, че при еднакъв дебит /примерно 10 т. на денонощие/ Осмотичните са в пъти по-малки от изпарителите и не се нуждачт от подгряване на водата. Обаче им е необходима помпа работеща на 70-80 бара. Иначе изпаритела си е обикновен ракиджийски казан работещ под вакуум. Оттам и ниската температура за подгряване /65-68*С/ и на изпарение /40*С/ :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 21:53 

http://pavirani.com/index.php/cleanWater/osmosis
вече има на пазара домашни системи за получаване на осмотична вода и не са скъпи. в раздел новини има промоция. и дават към нея подарък.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 20:32 

Местожителство: ХАСКОВО
Уважаеми съфоромци в маг ПЕНИ продават трапезна вода бистра получена с обратна осмоза и обогатена с озон на цена 10л за 1`70лв Ползвам я от доста време и е перфектна за разреждане на високо градусов алкохол Производство на Горня баня !!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2011, 15:24 
Аватар

Местожителство: София
Във всяка болница която има отделение за хемодиализа в отделението има и инсталация за обратна осмоза. Водата ще вие почти без пари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2011, 15:36 
Аватар

http://www.aquarium.bg/Hailea/Ozonatori ... O-800.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2012, 17:35 
Аватар

zdkltd написа:
Уважаеми съфоромци в маг ПЕНИ продават трапезна вода бистра получена с обратна осмоза и обогатена с озон на цена 10л за 1`70лв Ползвам я от доста време и е перфектна за разреждане на високо градусов алкохол Производство на Горня баня !!!!

Интересно...
Трапезна вода "Савина" също е получена с обратна осмоза и е озонирана , но цената и е 3 лв. за 10 литра.
Видях и една друга вода която беше 2,70 лв. за 10 литра мисля на Девин беше но не съм сигурен.
Как така една вода дето директно я точат от чешмата ...опс... от извора, може да струва 2,70 а обратно осмотичната да е 1,70 лв. ?
Все пак от ноември миналата година са минали само няколко месеца . Не може да е имало поскъпване на водата (ужас, бензина като поскъпне каква паника настава а водата като скача никой не реагира :) )

sasho написа:
http://www.aquarium.bg/Hailea/Ozonatori/Ozonatori-HLO-800.html

Мисля , че в случая не става дума за озониране на вода а за пречистване.
Озонирането ще убие бактериите, а обратната осмоза освен това ще премахне и минералите и тежките метали във водата. Има голяма разлика.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2012, 12:12 
Аватар

Аз от години разреждам ракията с такава вода. Имам приятел, който има морски аквариум, за който е нужда да има и да си прави осмозна вода. Уреда му струва около 100-ина лева. А на мен естествено ми я дава без пари. Поинтересувайте се нямате ли и Вие подобни познати. Никой от тях няма да Ви откаже няколко пъти в годината. Те и без това редовно правят за себе си и не им е проблем да дадът.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 21:06 
Аватар

Изворна вода девин с розов етикет е идиална.Ползвам я от 4години

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2012, 23:08 

Само не разбрах ква е идеята с обратната осмоза,това е скъп метод използван за пречистване най популярно на вода,но с успех се използва за концентрация на разтворими белтъци и един куп др.,инсталациите както вече беше отбелязано са скъпи,полимерната мембрана която се използва не е в графата направи си сам ,поне не за неспециалисти,а и да се произвежда вода,се отклоняваме от основната тема на ракиопроизводството,а който иска да се занимава със наука да опита с молекулни сита,имат горе долу същия ефект,но са много по ефтини и България се е заринала със тях-т.н зеолити,дал Господ и приложения и публикации за справки..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2012, 21:04 

Здравейте,само че не е лъжица за устата ви!
Така между другото, съм запускал система за пречистване на морска вода.
Филтрите са 3 размера - 100,60 и 5 микрона.Самите мембрани за филтрите се промиват преди и след операциите със специален химикал с опр. концентрация.Работи се задължително в отсъствие на твърди частици и т.н.Предвижда се и хлорен филтър.
Изобщо испанската фирма "AQUAMAR"(която прави водоопреснителните установки си знае тънкостите-разгледайте сайта и ,ако желаете).Струват 4-цифрена сума в евро.
В процеса се работи с налягане отначало (15-20) бар-а при промивката,после при обр. осмоза с около 40 бара .Има зависимости между скоростта на пречистване и обема на продукцията(количество-качество)и т.н.Нито имате цистерните,нито крановете,нито филтрите(които не се промиват,а се подменят с нови),нито устойчиви на 70 кг. шлангове за хранителни нужди,които понякога се пукат при работа.
Юнаци,купете си дестилирана вода от магазина и.. се откажете от темата!
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София