Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Юни 2010, 13:31 
Аватар

Местожителство: враца
Тази есен мисля да отделям чепките , и ми се ще да направя малка - ръчна , или електрическа ронкачка .
С мелачките съм на ясно , обаче как се вадят/ отделят чепките
освен от рекламни снимки нямам инфо .

Предлагам който е наясно да даде идеи , снимки , и да си направим .

Мога да помогна само с включването на ел . мотор на пералня перла на бавни обороти как става .
вчера проучих и включих един такъв - има доста добра мощност ... въртящ момент , дори при стартиране , а оборотите са мн. ниски , и стават ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Юни 2010, 15:08 
Аватар

Местожителство: Varna
Прикачени файлове:
ronkachka 1.JPG
Прикачени файлове:
ronkachka 2.JPG
Прикачени файлове:
ronkachka 3.JPG
Прикачени файлове:
ronkachka 4.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 19:34 
Аватар

Мерси мн. Петьо , понеже ми е за 100-300 л вино , ми е сложна за изработка в гаража .
Представях си я по- проста машината . Не знам по колко са готовите ?

Някакви други начини по- прости - примерно със едра мрежа в рамка , или нещо подобно ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 21:23 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Емо,щом е за 300л. вино направи като мен-една мрежа с 2см. око,и за един ден махаш чепките на 7-800кг. мерло без много да се зориш.Ако искате ще я снимам за да добиете по-ясна представа. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 21:41 
Аватар

аа ха , снимай я тази мрежа , и пиши как действаш с нея .

Не е ми ясно като мине през мрежата зърната + сока падат в бидонът ( едвам се удържах да не пиша бидоня :D ) .
После ги вадя и ги меля в друг бидон ли как е редът?
Трябва да си направя рамка куплирана с размера на бидона?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юни 2010, 22:47 
Аватар

Местожителство: Varna
В къщи действаме с оградна мрежа ситна /2-3см е окото/ закачена на рамка 60 на 60 см. с височина на борда 15см. слагаме я върху лигеня :lol: обема му е около 30л. и стържем чепките върху мрежата, след това изсипвам зърната в мелачката и т.н. Може и по друг начин ако се сложи ситото над кацата или бидон но да е плътно и отгорему се направи рамка тридесетина санта зада може да се сложи мелачката отгоре и така мелиш по малко после с ръце оронкваш и останалото грозде по чепките.
Прикачени файлове:
ronka4ka.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2010, 20:05 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Слизах до избата,снимах роначката,но не мога да кача снимките,изписва ми че файлът е голям и максималният размер е 256кб.Какво трябва да направя за да ги кача успешно? :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юни 2010, 21:18 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Прати ми го на мейла на форума - ще ти го кача.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Юли 2011, 15:39 
Аватар

Местожителство: София\Горни Лозен/680м.н.в./42.606327°, 23.463299° /
Какво стана с ентусиазма за роначките ?
Никой ли не успя да направи ? Аз бих си купил някоя но не мога да се ориентирам каква ще ми е необходима. За трета година подред слагам около 1000/1200кг. грозде за вино и за ракийка, та ми писна да го ронкам на ръка. Детето и жената от сега са ми заявили че няма да ми помагат тая година в ронкането. Та ще трябва да се обзаведа с нещо на изгодна цена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2011, 20:37 
Аватар

chicholyubo написа:
Какво стана с ентусиазма за роначките ?
Никой ли не успя да направи ? Аз бих си купил някоя но не мога да се ориентирам каква ще ми е необходима. За трета година подред слагам около 1000/1200кг. грозде за вино и за ракийка, та ми писна да го ронкам на ръка. Детето и жената от сега са ми заявили че няма да ми помагат тая година в ронкането. Та ще трябва да се обзаведа с нещо на изгодна цена.

Здравей,
Преди около две години 1500кг./час беше 1500лв. Сега може и да са по-евтини.
http://www.simei.bg/small_pics/big/CRW_3605_RT16_73.gif
Трябва допълнително да си купиш подходящ маркуч........
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2011, 00:08 

Местожителство: Варна
Добре де, не може ли без роначка ако гроздето се минава през преса? Така се вади само сока , а чепки и люспи се отделят още в началото. Гледах по сайтовете една преса с вместимост 50л. за 270лв., но нямаха налични. Не ми е ясно като се ползва преса трябва ли преди това да се мели гроздето?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2011, 09:39 
Аватар

ZMeyGorianin написа:
Добре де, не може ли без роначка ако гроздето се минава през преса? Така се вади само сока , а чепки и люспи се отделят още в началото. Гледах по сайтовете една преса с вместимост 50л. за 270лв., но нямаха налични. Не ми е ясно като се ползва преса трябва ли преди това да се мели гроздето?

Дано не надраскам някоя глупост, но до колкото знам за бялото вино може и само преса, но за червеното трябват люспи (танинец, ала-бала).
С преса за 50кг. и тон грозде пак ще се пребиеш от мачкане. С роначка/мелачката, каято публикувах, 1 тон се обработва за по-малко от час, което е по-добре и за материала.....
Вярно, е че 1.5хил. си е бая, но на тази роначка няма какво да и се повреди чак толкова....
Идея, която не удобрявам, но съседите са склонни да си плащат символично само и само да смелят за час, 2 материал, който иначе ръчно ще им отнеме цял ден, което лека-полека ще избие част от инвестицията.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2011, 05:51 
Аватар

DPetrov написа:
ZMeyGorianin написа:

Дано не надраскам някоя глупост, но до колкото знам за бялото вино може и само преса, но за червеното трябват люспи (танинец, ала-бала).
С преса за 50кг. и тон грозде пак ще се пребиеш от мачкане. С роначка/мелачката, каято публикувах, 1 тон се обработва за по-малко от час, което е по-добре и за материала.....
Вярно, е че 1.5хил. си е бая, но на тази роначка няма какво да и се повреди чак толкова....
Идея, която не удобрявам, но съседите са склонни да си плащат символично само и само да смелят за час, 2 материал, който иначе ръчно ще им отнеме цял ден, което лека-полека ще избие част от инвестицията.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2011, 06:00 
Аватар

Здравейте,аз миналата година ползвах услугата мачкане на място в ж.к.Люлин на кооп.пазар.От там купихме гроздето и продавачите го смачкаха с машина ,която отдели и чепките.500 кг за половин час.Трябва да си с бидони и няма проблем и не се притесняваш кой да мобилизираш за помощ.Дано съм полезен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юли 2011, 14:21 

стига бе хора,като слушам става въпрос обикновено за 500,600 кг грозде ,какви роначки какви 5 лв ... то когато не си отделиш сам гроздето не махнеш нагнилото не си го ронкаш и смачкаш сам какво вино правим....
най лесният начин е рамка с мрежа и двама верни другари ..... при мен процедурата за около 700 кг грозде трае от 2 до три часа ... :) ронкане и мелене ..

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 100 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часова зона: Европа/София