Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:13

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2010, 11:31 
Аватар

Местожителство: Русе
Здравейте! Направих нов казан, но още при промивката се получи следният ефект - от серпентината се чува нещо като дишане и струйката съответно върви на тласъци. От какво може да бъде това? Не е от силен огън. Дестилата излиза съвсем студен. Ще съм много благодарен, ако някой може да помогне. Данни - класически казан 100 л, купол около 25 л, лула 1,8 м ф28 с вертикални участъци около 25 см и лек наклон към казана, серпентина 5м ф22

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2010, 11:45 
Аватар

Местожителство: Varna
Провери серпентината да няма обратен накйон, там може би се събира дестилат и запушва серпентината, при повишаване на налягането изплюва дестилата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2010, 16:50 

Петьо е прав това е от серпентината.Имаш обратен наклон или някаде си я прегънал като си я навивал!
P.S. Може и да е малко сгъната някаде но пак влияе.Огледай я отвсякаде.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2010, 08:10 
Аватар

Благодаря, колеги! Точно обратен наклон се оказа. Не знам как, но явно при монтажа на серпентината в охладителя последната витка се е "повдигнала" някак си малко обратно. Пооправих я на место колкото можах, че нямаше време. Още малко иска, но и така работата на казана се подобри чувствително. Резултат - двайсетина килца 45 градусова кристална течност, която вече "отлежава" в две тубички с дъбови цепенички вътре (поради липса на истинско буре). Другата неделя ще повторя упражнението и смятам, че зимата ще е подсигурена.
Хайде наздраве!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2010, 22:37 
Аватар

Местожителство: Sofia
Най-точно наклонът на серпентината може да се проследи при пълнене и празнене на охладителя с вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2010, 07:55 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Сипи в серпентината 1 литър вода, като изтече, надуй с уста от горния и край, НЕ трябва да тече повече нищо.Тогава :klatsch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2010, 08:23 
Аватар

Аз първо пуснах един нивелир по диагонала на навивките от горе до долу и така го хванах (системата беше изпразнена). След това наистина проследих водата при пълненето. Трябваше още отначало така да направя, но много бързах и се получи фал. То си има и поговорка за бързането, но... Както и да е. Сега вече работи. Имам още две казанчета да пусна, а на пролет ще дооправя каквото трябва - направих го на ток, но само с един нагревател и му идва малко слабичко. Ще монтирам още един и ще стане трепач. Сега работи малко бавничко, но пък се получава точно като по книга - струйка като конец право надолу. Само дето конеца е малко тъничък. :megagrin: За сметка на това го пущам и го забравям - една камара работа си свърших междувременно, за разлика от селския казан, дето пет часа му слугувам.
Хайде наздраве и по-добра реколта догодина!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2010, 11:30 
Аватар

Местожителство: Varna
dimnick ако слагаш втори реотан направи така че да може да се изключва. Малко преди да тръгне ракията като се загрее до средата на лулата спри единият реотан, при по слабо нагрвяане по добре се отделят фракциите /първак, ракия и парцуца/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2010, 13:23 
Аватар

На времето съм завършил електротехникум :klatsch: . Нагревателят е с петтактов ключ от бойлер и със съответните възможности за регулиране. И другият ще бъде така. За пет лева да прецакаме ракийката?
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2011, 08:45 
Аватар

Виждам че темата е стара но все пак да споделя.Имам същата с-ма като автора на темата и подобен проблем (съвсем слабо "диша") и леки тласъци.Прочетох темата и реших да оправя нещата.Оказа се че най-долната витка има лек хоризонтален участък.Поправих го спазих всичко написано: наливах вода-не задържа, духнах в серпентината-няма нищо(а преди имаше),при напълване на охладителя водата върви равномерно по серпентината.И стана ооооо Ч У Д О сега положението е мнннноооого зле!Така силно "диша" че чак прехвърля кофата! :explode: Преди решавах проблема с леко засилване на огъня а сега и силен и слаб се тая.Опитах да върна старото положение на серпентината ама не става.Забелязах че като запуша с пръст леко чучура пак върви на тласъци но поне не "диша". Махнах лулата както гори казана и проверих с опаковка от цигари парите, само нагоре вървят естествено. В момента когато махнах лулата, от чучура изтече малко дестилат, от което следва че задържа серпентината. Веднага я надух с уста (как се изгорих не е истина) и вътре нямаше нищо.Ако някой има идея как да оправя положението, много моля да каже.Иначе мисля да монтирам един кран от парно на чучура и да го притваям леко. Всички връзки са много стабилни и се надявам да няма проблем с повишеното налягане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2011, 09:39 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Ако имаш възможност разтегли малко семпертината на височина.Нивелирай охладитела задължително всеки път. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2011, 10:12 
Аватар

По принцип мога да я разтегна, но наклона на лулата към казана ще се увеличи доста много. Дали ще е проблем? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2011, 12:03 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
plamen7510 написа:
По принцип мога да я разтегна, но наклона на лулата към казана ще се увеличи доста много. Дали ще е проблем? :?

А ма наклона на лулата към казана ли е? малееее и се чудиш що се дави казана......и ракията тече на тласъци,ти направо барбутираща колона си направил. :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2011, 12:09 
Аватар

Ами той е така от както го правих.Малък наклон но го има (имаше).Разтегнах леко семпертината и свалих надоло целият охладител, сега почти няма наклон.Казана гори от половин час, ще пиша какво е станало.

13.03: Положението е по добре, пак "диша " но по слабо, и много интересно иска мнооого огън за да спре да "диша".
Утре продължавам с опитите :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2011, 18:26 
Аватар

Местожителство: враца
Блаодарности на всички и на Мони , и на Байятиа , и на другите ,
имах го същият проблем , но ме е било срам да питам .
Наклонът на серпентината , и нивелацийте съм ги правил естеств , но опитът с духане с вода не съм се сетил , и наклонът на лулата ми е нарочно към казана ... :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София