Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 22:04

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 464 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 31  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2011, 09:36 
Аватар

Да знам това но къде ще легне следващото кенче?
Пък и това ми роди главата.
С всяка следваща се надявам да ставам все подобър

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 06:21 
Аватар

Местожителство: Varna
С какво ги залепяш едно към друго кенчетата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2011, 09:19 

Местожителство: Варна
[[quote][Да знам това но къде ще легне следващото кенче?
/quote]

То се отнема по-малко от милиметър, така че остава достатъчно ръб за уплътняване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2011, 19:37 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Красота, всичко си има...... :shock:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2011, 10:02 
Аватар

Нещо много интересно. рагледаи целия саит. http://www.gonimspirt.ru/index.php?area ... es&galid=1

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 17:47 
Аватар

Нещо да ВИ попитам-Малка ми е моята 20л тенджера и вчера си купих около 60 литрова тенджера http://www.basspro.com/Bass-Pro-Shops-r ... 1/-1680191
Четох доста и ако може да ми дадете съвет - серпентината ми е добра(тръбичка 9.5 мм) и ракията до сега излиза ледено студена ама тече като косъм или като игла.Иска ми се да увелича малко дебита. Решил съм да уголемя малко връзката от тенджерата скъм серпентината-сега е 6мм искам да я направя от същата 9.5 мм тръба като серпентината. Тази връзка(лула мисля че я наричате) - имам нагоре място - колко високо да излиза вертикално и после да върви ли хоризонтално и като П да слиза към серпентината. Казват че от ъгъла на така наречената лула зависи крайния продукт - ако е над 90 градуса(под хоризонтално положение) по добър вкус, ако е под 90 градуса(да върви над хоризонтално положение) по чист алкохол - ако може да ми дадете идея колко да е "хоризонталния" и "вертикалния" участък. :2thumbs:
Прикачам и снимка дза по добро представяне на въпросчето ми.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2011, 18:38 
Аватар

Понеже въпроса беше отдправен към мен на лични... Малко по голяма тръба трябва, висока два пъти височината на тенджерата пример ако тенджетата е висока 40мм то коллонката трябва да е 80мм но може и 1 към 1, 40мм тен. 40мм коллонанедостатака е че трудно се регулира температурата в главата до желаните 78-80гр.
1: е охладител на главата, може и външно да се направи с намотка.
2: са пълнеж на колоната, моето предложение е стъклени топчета( лесно се чистат).
За наклоните, според мен зависи от материала и собствена преценка, ясно ти е как става :) как то си прецениш(вкус другар няма)
За дебита няма да се притесняваш, точно така трябва да тече " като косъм".
пС. ще извиняваш ама не съм художник :megagrin: Петио може да ти драсне едно чертешче набързо :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2011, 08:49 
Аватар

Тенджерата на plamm изглежда много добре, ама не ми се вярва да е 60л. нито пък малката да е 20л. мещо май има грешка в преобразуване на мерните единици :nixweiss:
Иначе нарисувах няколко варианта:
Прикачени файлове:
tendjera plamm01.jpg

Прикачени файлове:
tendjera plamm02.jpg

Прикачени файлове:
tendjera plamm03.jpg

Прикачени файлове:
tendjera plamm04.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2011, 12:38 
Аватар

plamm написа:
Нещо да ВИ попитам-Малка ми е моята 20л тенджера и вчера си купих около 60 литрова тенджера http://www.basspro.com/Bass-Pro-Shops-r ... 1/-1680191
Четох доста и ако може да ми дадете съвет - серпентината ми е добра(тръбичка 9.5 мм) и ракията до сега излиза ледено студена ама тече като косъм или като игла.Иска ми се да увелича малко дебита. Решил съм да уголемя малко връзката от тенджерата скъм серпентината-сега е 6мм искам да я направя от същата 9.5 мм тръба като серпентината. Тази връзка(лула мисля че я наричате) - имам нагоре място - колко високо да излиза вертикално и после да върви ли хоризонтално и като П да слиза към серпентината. Казват че от ъгъла на така наречената лула зависи крайния продукт - ако е над 90 градуса(под хоризонтално положение) по добър вкус, ако е под 90 градуса(да върви над хоризонтално положение) по чист алкохол - ако може да ми дадете идея колко да е "хоризонталния" и "вертикалния" участък. :2thumbs:
Прикачам и снимка дза по добро представяне на въпросчето ми.

Ако може да попитам... Как ще се затвори херметически тази тенджера за да не издиша??? Все пак колоната има доста налягане...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Май 2011, 19:35 
Аватар

Благодаря много за чертежчетата, :2thumbs: супер са - тази седмица ще маисторя нещо като колонка ама ми се иска да е по елементарно - истинската колонка с пълнеж дава по чист алкохол ама се губи вкуса-аз като използвам най вече сушени плодове мисля че ще загубя от аромата.
Ще направя колонката от медна тръба 22мм висока 1.5 пъти височината на тенджерата(40х1.5=60 см). Няма да слагам топчета или какъвто и да е пълнеж. Няма да охлаждам и главата. Не че ме мързи и не съм сръчен ама ще гоня аромат на първо място-по добре да отделям по вече първак и да я спирам на 45-47 градуса и да отделям патоки. На 40л материал какви са препоръките за отделяне на първак и ако нещо мислите че ще сбъкам с тази конструкция казвайте :2thumbs:

Петйо за твоите съмнения за размера на тенджерата. Тя е 60 куорта = 57л . Аз за по сигурно я измерих Диаметър 43 см височина 40 см. По формулата за обем V= пR(на квадрат)Н= 58л

На въпроса на dani_94 - за уплътнение на капака - намазва се със силикон за глава на автомобилен двигател - тук използвам "Permatex gasket maker" non toxic 256 градуса издържа. Потърси нещо подобно в България.
Нанася се слой около 0.5 мм по ръба на капака, ръба на тенджерата се намазва с вазелин, поставяш капака на тенджерата и много нежно го притискаш отвсякъде с ръка. Оставяш го така 3-4 дена, отхлупваш го и още ден два да се довтвърди силикона и от вътрешната страна и си готов.При варенето защипваш с малки щипчици :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Май 2011, 09:14 
Аватар

plamm написа:
Ще направя колонката от медна тръба 22мм висока 1.5 пъти височината на тенджерата(40х1.5=60 см). Няма да слагам топчета или какъвто и да е пълнеж. Няма да охлаждам и главата.

Щом така си решил действай. Да поясня каква е разликата от това вертикалната част от казана да е 10см. и както ти си решил 60см. количеството конденз което ще се връща в казана ще е по голямо, така вместу да тръгне ракията при първият случай с 10см. височина на лулата на 70об.%ал. ще тръгне на 75об.%ал. Съответно при първият случаи по рано във времето ал. градус ще падне на 45% следователно ще извлечеш по малко алкохол от материала за дестилация. Извода от това е че с по високата вертикална част на лулата ще имаме и по голямо КПД на дестилатора. Допълнително повишаване на КПД на дестилация се постига чрез охлаждане на горната област от вертикалната част /охлаждане на главата/ /дефлагментатор/, с него се регулира върнатото количество конденз /флагма/. допълнително пълнежа повишава КПД защото конденза не се връща в казана а там направо се изпарява на ново, процес ректификация. viewtopic.php?p=5900#p5900 Но ароматите къде ще се изгубят те са леки единственото от където се губят е отделянето на първак и пърцуца. Това което съм показал на четвъртата снимка е затворена колона няма връзка с атмосферата да излизат по леките фракции.
Така че при този тип колони няма къде да изгубиш ароматите само се повишава КПД. При процеса на дестилация не се отделя втора фракция.
plamm написа:
Петйо за твоите съмнения за размера на тенджерата. Тя е 60 куорта = 57л . Аз за по сигурно я измерих Диаметър 43 см височина 40 см. По формулата за обем V= пR(на квадрат)Н= 58л

Е ако са и такива размерите да, но на снимката не изглежда толкова голяма, сравнявам ширината на фурната /стндарт 60см./ и тенджерата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 21:42 
Аватар

Проекта е готов и работи :2thumbs:
Специално искам да благодаря на Петио за чертежчетата, на Мони за споделения опит за направата и използването, на Наско за подготовката на стафидите и на всицки други съпричастни колеги :klatsch:
Използвах идеята на МОНИ и където е охлаждащата глава сложих стъклени топчета. Водата към охладителя се качва с помпа за аквариум и с кранче се регулира дебита.
Работи перфектно мога да сваля температурата на горния термометър колкото искам ама когато охлаждам капе едва едва- но изкарва много по висок градус.
Когато не охлаждам главата тече на струйка. Може би ще използвам на МОНИ технологията за в бъдеще - няколко часа без охлаждане и като понамалее градуса(алкохолния) на 55-60 ще пускам охладителя.
Миналите дни сварих от стафиди-чудесна -много мека и ароматна- 2кг, 3кг захар,15л вода, 30 дена ферментира - изкарах 3,3 л на над 60гр(спиртомера ми е само до 60гр) 200мл първак и патоките не ги чаках -само 300мл събрах и спрях. Отне ми 6 часа докато експериментирах.
Купих си и едно ползвано 1 година буре-23л, дъбово 100$. Два пъти са го ползвали за червено вино. Няма неприятен дъх или нещо смущаващо. Тука във винарните така продават но трябва да улучиш-иначе нови са 300$. Накиснах го както ме посъветваха във винарната един ден с някакъв препарат една лъжица и 6л вода за дезинфецция 24ч, сега ще го измия и ще налея вода само за 3-5 дена и мисля да сложа ракия.
Някакви съвети ... по въпроса за бурето?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 21:59 
Аватар

БРАВО :klatsch: бързо действаш.
Относно бурето първо го напълни с вода да провериш да не бида се е разсъхнало, ако няма течове действай по препоръките от винарната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Юни 2011, 22:33 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Ако пиеш по бързо отколкото вариш,няма да имаш време да го напълниш....Аз знам,че буре ползвано за червено вино ще оцветява ракията!Колоната е супер...не е ли малък диаметъра на тръбата между казана и главата или снимката ме лъже?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Юни 2011, 00:05 
Аватар

Петио - колко време ще мине докато бурето спре да пуска червано, иначе не тетече за сега вече ден два го гледам-няма.
Наско - доста фактори с конструкцията съм взел под внимание - това е мах. размер, които мога да сложа - малко над 22 см е диаметъра на колоната.
А за пиенето :nixweiss: хартисва ми не се оплаквам - от 3-4 месеца започнах с малката тенджерка и се натрупаха вече около над 15 от експерименти (3л ябълкова, 3 каисиева, 6 смокинова, 6 стафиди) ама няма да ги смесвам в бурето -чакам всичко даотлежи над 2-3 месеца и да реша какво да залагам за новия казан - и тогава 2 казанчета = 1 буре и да отлежава.
Нещо интересно да споделя и ако някои може да даде идея :datz:
Първото нещо което направих преди 4 месеца 3 варенета на чист спирт - дадоха ми смес мая и активатор 9$ 75гр се смесва с 3.22кг захар и вода-превира за 7 дена - 3.5л чист алкохол. Така че имам 10л. Вчера реших, че е отлежал и реших да експериментирам 500мл започнах да разреждам и добавих 700мл докато стане 44-45гр. Стана 1.2л и добавих шишенце есенция каисиево бренди 50мл. дадоха ми го заедно с бъчвето. Стана много меко питие ама не е по мой вкус - много прилича на бадемов апеартив - удря на бадем и всякакви костилки ама не и на каисия. Приемам идеи кво да го правя този спирт :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 464 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 31  Следваща

Часова зона: Европа/София