Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 06:16

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 464 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 31  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 15:50 
Аватар

ще направя след ден два
а теб какво те интересува
по принцип е 120литра не е със серпентина а с тарелки и е кажи речи на 30 годинки

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 16:20 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
По принцип вече нищо немой ме впечатли, но се кефа на такива стойностни работи като твоя казан :klatsch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2011, 16:30 
Аватар

аз ти благодаря МОНИ

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 18:49 

Решил съм да си спретна една разглобяема колонка, като се двуомя между два варианта. Вариант 1 - колонката да е от неръждавейка, като връзките между отделните части да са холендри. Вариант 2 - медна колонка, а връзките - муфи.
Та, най-долната част на колонката Ф 50 за неръждавейка, Ф 48 /ако има такова/, ако е от мед. В горния край на тази част мисля да сложа една решетка. Тази част е с височина 25 см.
Втората /средната/ част на колонката - същите Ф-та, отново 25 см висока. Там евентуално ще слагам някакъв пълнеж от стружки, ако се наложи, но това ще стане ясно чак като се пусне в експлоатация. Стружките ще "лягат" на решетката на долната част на колоната.
Третата /най-горната/ част - същите Ф-та, височина 50 см. В долната част на тази част отново ще сложа решетка...не знам защо, така съм решил...да бият парите там, белким нещо се върне.
Най-отгоре на колоната съм предвидил термометър, само още не знам какъв точно ще е.
В горната част на колоната /под тръбата към охладителя/ ще навия външно медна серпентина ф 8 или Ф6 - няколко намотки, която серпентина не е задължително да ползвам, но знам ли - ще има кран на входа за регулиране дебита на водата.
Охладителя - за него мисля външата тръба да е PVC Ф 110.
Тръбата от колоната за втечняване на парите ще е с Ф25 или Ф30, в зависимост от това какви холендри намеря, ако ще е от неръждавейка...или Ф20-Ф18, ако ще е медна тръба. Под въпрос е дали да е във вид на серпентина или да пусна права тръба през охладителя.
Дано съм го написал разбираемо, че сега нямам възможност да ги кача нарисувани за по-прегледно...и търпя критики към изпълнението...и приемам съвети естествено.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2011, 21:33 
Аватар

Местожителство: Бургас с.Искра
nazis написа:
Kuger написа:
Прикачени файлове:
Изображение360-малък.jpg
Прикачени файлове:
Изображение358-малък.jpg
Прикачени файлове:
Изображение359-малък.jpg

По молба на колега от форума
Колоната влиза в тръбата на капака плътно. Аз се подсигурих с малко кашичка с брашно.

Имам същата колона като твоята и тази година за сефте правих ракия и същевременно се обучавах
Много съм доволен -изкарах доста ракия
-------------------
Да те питам с какво мажеш запушваш снадките и на колко градуса си най доволен като вариш
Аз съм с 100литровия дестилатор,дигитален термометър,правя кашичка от брашно и пепел за снадките
и слагам в колоната 1-2 навити рулца от медна тел

Колега, извинявам се, не съм забелязал въпроса ти към мен. Мажа само с кашичка от брашно.
За температурата не съм си водил записки /грешка/, но по памет - вдигне ли се температурата горе над 25-30 градуса и съм на кранчето на газта, много бързо вдига температурата. Първите капки-на около 62,63 гр., намалям на минимум топлото, карам до около 92,93 гр. и деля патоки. Колоната е празна, нищо не съм слагал вътре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 06:09 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Прикачени файлове:
phpgcbZK9PM.jpg
новата ми баретка :) прилича малко на пистолета ми беретта :lachtot: само зареждането е различно :lachtot:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 16:53 
Аватар

Местожителство: Varna
Браво, много красива.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 19:21 
Аватар

Браво Наско, сам ли си я прави - много майсторско :respekt: горната тарелка(чиниика) от какво е - има ли го в HomeDepot, и аз искам малко да "ъпгейтна" моята ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 20:00 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
plamm написа:
Браво Наско, сам ли си я прави - много майсторско :respekt: горната тарелка(чиниика) от какво е - има ли го в HomeDepot, и аз искам малко да "ъпгейтна" моята ?

Всичко е медно без поставката...частите ги купих от lowes,но фунията и поставката са от thrift stores...доста медни неща се намират там,и то без пари,за сравнение капачката отдясно е 5$ в магазините,а фунията е 3$...после търсиш добрият дизайн :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 20:49 
Аватар

Мерси Наско, няма да ми се сърдиш ако я изкопирам :lachtot: . Мисля само вместо капачката да сложа нещо по широко, че много трудно ще я целя и ще пръска :lachtot: ще "хабим" готова продукция. Благодаря още веднъж :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2011, 23:49 
Аватар

Местожителство: София
Търсих в нета схеми на колони и попаднах на тази комбинирана колона. Какво е мнението ви за този вариант и най вече за този с двата стъклени съда. Струва ми се ,че би могло да се направи с малко по-вече усилия

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 01:48 

Местожителство: Bulgaria
Orel написа:
Търсих в нета схеми на колони и попаднах на тази комбинирана колона. Какво е мнението ви за този вариант и най вече за този с двата стъклени съда. Струва ми се ,че би могло да се направи с малко по-вече усилия

Това направо си е "чудо" на дестилационната мисъл. Не ми е ясно защо бурканите са два. Явно целта е да се уловят всички тежки фракции, така че да не могат да преминат в основното количество спирт, което ще се събира.
Ако има някакви обяснения как работи тази инсталация дай ги да ги прочетем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 08:00 

Като писах малко по-горе имах предвид следното:
Прикачени файлове:
18112011663.jpg

...но пък ми дойде една идея да сложа не две, а три решетки през 25 см.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 10:06 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Защо всички са се юрнали на тоя пусти куул мениджмънт, а на мен някак си по-логично ми е колоната да е с LM (Liqud management) - водата в охладителя почти не я пипам, или съвсем рядко. Единствения регулатор е един кран - като няма иглен и шибърния върши работа. Един път като го нагласиш според материала да тече хем достатъчно бързо, хем с достатъчен градус , хем с достатъчен аромат ако е за ракия и край. Другото за регулиране е подгряването и съответно охлаждането - но те ако са константни - и крана си стои дълго време непипнат. Ходиш да си вършиш друга работа и от време на време сменяш съдчетата с дестилата и мериш със спиртомера за всеки случай (а аз вече се научих да познавам колко ще покаже спиртомера по показанието на термометъра под отливника)
Един недостатък има само - много вода харчи. Чак ме хваща яд че не мога да я закарам в бойлера и да си я ползвам после - 150-200 л. вода на 60 гр. за 5-6 часа варене.
Предполагам че при куул мениджмънта разхода на вода ще е по-малък, макар че тук пък има друга вода дето охлажда парите.
Всъщност не би трябвало да има разлика - дебита през колоната се определя от нагревателя, а охлаждането е според нагряването - нали в края на краищата все едно количество алкохол вадим и с едната и другата колона. Важното е материал да има !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 12:46 
Аватар

Местожителство: София
В сайта няма чертежи, но дават производителност на колоната с дефлегматор 3 галона 97% !!! алкохол.
Цената на целият комплект е 1300$ + 70$ доставка.
Ето и сайта: http://stillplans.net/Moonshine%20Valved%20Reflux.htm

Въпроса е дали е толкова добро както го описват.
Каква е идеята на наклонената колона и в този случай част от парите няма ли да се стичат по стената на колоната, което по принцип се избягва в другите колони с поставянето на бленда за да преминава втечнената част през пълнежа , а не по стената на колоната

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 464 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 31  Следваща

Часова зона: Европа/София