Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 15:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 464 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 31  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 13:30 
Аватар

Местожителство: В.Търново
А може би в наклонения вариант не е колона с пълнеж, а е куха тръба.
А наклона е за пестене на място само.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 13:45 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
victoryvt написа:
А може би в наклонения вариант не е колона с пълнеж, а е куха тръба.
А наклона е за пестене на място само.

Точно така, колоната/наклонената/ няма пълнеж......просто е американски аламбик с две цигански лули. :lol: :lachtot:
Ти виж само нагревателите къдеса, единия е по-нагоре от другия :?
П.с. пълнежа се вижда на снимката>отгоре върху кега 4 броя,ама сигурно са за др. колона.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 15:58 
Аватар

Местожителство: Казанлък
http://www.youtube.com/watch?v=0OVwGsyXV74&feature=related

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 19:43 
Аватар

Orel , Преди около година аз мислех да купувам от тези но прочетох във форума на homedistillers много негативни мнения-даже се оплакваха че изобщо не изпращали с месеци което обещавали в сайта. Други пишеха че болтовете на фланеца ръждясвали, пълнежа уж от медни стружки също ръждясвал. Един даже ги издирил - около Детройт им е къщата ходил там и се разправял. Няколко пъти вече си сменят страницата ама снимките с мацките се едни и същи-не можеш ги сбърка. Аз реших и си направих сам, не се иска кой знае какви умения. Порови и потърси информация, пък може и да са се оправили ама не вярвам. Дано не те подвеждам ти си реши. Ако поръчаш от тях и ти изпратят може да оправиш проблемите лесно. Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 23:01 
Аватар

Местожителство: София
Plamm, мен по скоро ме интересува начина на действие и възможностите да се направи самостоятелно. Всъщност какво е рационално да се вземе от тези идеи, какъв е смисъла на наклонената колона и двата стъклени съда за тежките фракции и т.н.posting.php?mode=reply&f=9&t=802&sid=d1e934cadb4e23cfc92a54777401d568#

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 09:19 
Аватар

На първата снимка е показан обикновен казан (potstill). Разликата е в наклонената тръба. Тя изпълнява задачата на кипяща топка (boil-bаll), лукова глава при класическите дестилатори на уиски. Задачата и е, да втечни малка част от изпаренията и да ги задържи по стените.Идвашщте от долу изпарения , загряват тези капки и ги избутват нагоре.Това води до създаване на по-лек краен продукт. Типичен пример е уиски “Glenmorangie”. Същият ефект се получава със всяка рефлуксна килона, без охлаждане на главата и намалена опаковка до 1/4.

На втората е показан класически LM рефлукс, наречен на името на създателите му “Никсън– Стоун”, кактус или офсетова глава. Обявените 97% abv. са непостижими при обикновени условия. Реално, може да се достигне до 95% abv. и дебит около литър на час или малко повече.. Трите галона(~ 12 л.) се отнасят до обема на бойлера.

В първият случай, от бойлера излиза около 200 мм вертикална тръба, която преминава в наклонена под 45* с дължина 600 мм. Към нея е закрепен кондензора, който в случая е “Либиг”, но може да бъде “Грахам” или “shotgun”. Може да е и обикновена серпентина. Двата буркана, играят същата роля, както и “мацето” на по– долната снимка, т.е никаква.

При желание, мога да изпратя подробни чертежи за изработване на показаните дестилатори.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 15:57 
Аватар

StillMan написа:
При желание, мога да изпратя подробни чертежи за изработване на показаните дестилатори.

Едва ли, във форума има хора, които да не очакват с интерес, каквато и да е информация от теб. Аз лично нямам търпение, да видя чертежите, а се надявам и на по-подробни обяснения към тях. :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 18:22 
Аватар

Ето малко информация за бурканчетата: Наричат ги „Дубльори” или "Тъмпери” и тяхнато поставяне на пътя на изпаренията е за да повишат чистотата на получения продукт, нещо като още една вторична(допълнителна) степен на дестилация.
Бурканчето се пълни до средата с вода, джибра или патоки. Тръбичката по която постъпват парите е потопена в течността, а тръбичката която отвежда парите е над нивото течността. Парите постъпващи в бурканчето ако са примерно 65% то след преминаване през бурканчето ще бъдат 85%(данните са от homedistiller)
Ето как работи: към бурканчето постъпват алкохолни изпарения и се опитват да бълбукат преминавайки през водата. Същевременно кондензират понеже водата е студена. След извесно време парите загряват водата и увеличават количеството на етанол в бурканчето. Когато температурата нарасне до тяхната точка на изпарение те отново се изпаряват и излизат през изходната тръбичка-получава се още една степен на дестилация.Това е обяснение на основната идея за работата на бурканчетата в “homedistiller”. Разбира се има много тънкости-колко да е дълбок буркана, колко да е нивото на течността, как да бълбука и т.н. Ако бурканчето е много малко например, то се загрява бързо и както казва „StillMan” върши същата работа като „мацето” на снимката :lachtot: много ми хареса - не мацето, а сравнението на "StillMan". Аз не ги ползвам(бурканчетата де :lachtot: ), но от любопитство преди време експериментирах. С няколко думи поддържам мнението, че не са ефективни особено за правене на ракия-целяща добър аромат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 19:10 
Аватар

Това е цитат от един сайт за казанджийска техника:

Забравете за първобитните 'лули', които сте закупили прескъпо от циганите. Монтирайте този американски дестилатор на капака на Вашият казан и получете много повече и по-качествен алкохол от джибрите си.

Системата е с термометър, чрез който можете визуално да контролирате процеса. Освен това, в стъкления съд по средата се получава допълнително пречистване на алкохола.

Просто в уширената част на дестилатора закачате маркучи със студена вода и кондензаторът Ви е готов. А на изхода чакате ... да доста по-висок и по-качествен резултат.

За какво служи "бурканът" по средата?

Да, от едната страна медната тръба влиза в този буркан в ниската му част. През вторият отвор от по-високата към капака на буркана част, минавайки през фината медна мрежичка, алкохолът се пречиства от тежките фракции. След като сте приключили с дестилацията, Вие сами ще се ужасите какви тъмни и тежки и маслообразни фракции остават на дъното на буркана. Които иначе Вие щяхте да изпиете без да же и да разберете как се тровите.

Подобно нещо предлага и една ф-ма от София.

Тук във форума също имаше писано по тази тема - "Маслоуловител" и "Къпана ракия" и с много добри отзиви.
Интересно защо има толкова различни мнения относно действието на подобна добавка в конструкцията на един казан и ползата от нея ???

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 19:42 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Това за тежките и тъмни фракции е....реклама и пълна глупост,освен ако не вариш л...а.Има сивобяла течност на дъното,това е

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 19:46 
Аватар

Не искам да правя лоша реклама на въпросния сайт, но от там купих нещо, което се нарича колона и не върши никаква работа. Да не Ви казвам какви нерви похабих покрай това технологично чудо, което зета нарече космически кораб, който в един момент излетя (на върха имаше термос залепен с епоксидна смола или някакво подобно лепило, който се отлепи и ми замина сумата алк. в атмосферата) :lol:
Благодарение на StillMan :respekt: сега имам истинска колона, която в крайна сметка ми излезна доста по-евтино, здрава и т.н с две думи нещо, което ще служи дълго време, а не нещо за еднократна употреба.
До сега винаги съм варил с лула, серпентина и меден маслоуловител като този от снимките с кранче. На едно зареждане (около 140-160 л.) се пълни с някаква течност с тежка миризма, но в кофата дори при 20 о.б..% алк. не се получават петна. Интересното е , че колкото е по-гъст разтвора по-малко се пълни и обратното.Когато варих сливите маслоуловителя се пълнеше на 70-80 % , а при гроздето се налагаше по време на варене да го източваме.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 20:37 

Местожителство: Варна
Аз пак не разбрах за тези масла, макар че май вече в трета тема питам! Едни казват да се махат- от тях цепи глава, други казват не пречат- дават аромата на ракията! А сега де :nixweiss:
Аз ползвам метода "къпана ракия" и винаги се е отделяла мътилка в буркана! След като отделя първака слагам под чучура в кофата висок литров буркан наполовина пълен с вода. Държа го докато нивото на ракията в кофата стигне до гърлото му. След това не го слагам повече. Ракията ми винаги е ставала пивка, но май не толкова ароматна- става въпрос за непреварена ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 22:26 
Аватар

Местожителство: враца
Иска ми се да си сложа маслоуловител , но да си разрежа лулата на две , при условие че съм я правил с толкова мерак , лека , здрава и елегантна сега ...
е няма да стане.
Има няколко начина както каза Змея , и още един два , без да се реже лулата .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2011, 06:24 
Аватар

Местожителство: Varna
За да е ароматна ракията материала трябва да е от ароматен сорт грозде. Ароматите излизат първи, а посивяването се получава към края на варенето, когато температурата в казана се вдигне, това са видове алкохоли които кипят при по висока температура. За това когато има "маслоуловител" парата от лулата се разширява и изстива и тези алкохоли остават на дъното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2011, 07:21 

Местожителство: Варна
То това обсъждане не е за тази тема и май трябва да се премести НО:
Цитат:
Ароматите излизат първи, а посивяването се получава към края на варенето, когато температурата в казана се вдигне

това означава ли, че мътилката която отделям сега в началото е "полезна" и не трябва да го правя? И:
Цитат:
За това когато има "маслоуловител" парата от лулата се разширява и изстива и тези алкохоли остават на дъното.

значи излиза, че този "маслоуловител" сработва към края на варенето, а в останалото време си пропуска "добрия алкохол" и ароматите!?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 464 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 31  Следваща

Часова зона: Европа/София