Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 10:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 464 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 31  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Фев 2012, 19:44 
Аватар

Pamukov написа:
plamm написа:
:2thumbs: Да ти е честито подновеното казанче. Като го пробваш сподели как работи-дали лесно се стабилизира температурата, аз се отказах от СМ - много играчка - през цялото време :datz: трябваше да глася я охлаждането я подгряването. Та за това ми е интересно да споделиш твойте наблюдения :klugscheisser:
Какъв материал смяташ да вариш :nixweiss: сега?
:prost: Успех

Благодаря.
Имах 10 литра гроздова която беше 40 градуса и реших да я преваря. Смлях 500гр анасоново семе и го сипах в казана с ракията, оставих го да вкисне около 3 часа. За да премине анасона през колонта сложих само два полира и после започнах операцията. Получих 5 литра ракия която беше 90 градуса.Когато температурата на капака надвиши 96 градуса спрях защото не можах да ударжа температурата на горния термометър под 82 градуса. Понеже много се затрудних с охлаждането и реших да монтирам в дефлагматора вътрешна серпентина.

Тази вечер заложих материал от портокали. Утре ще пиша за резултата.

От около 13 литра материал от портокали за 5 часа получих 1,5л продукт който е 90 градуса, обаче леко помътнял което много ме разочарова.Отделих 150мл първак който беше бистър като сълза, а патока потече като мляко. Имам още около 35 литра материал ако се получи същия резултат смятам да преваря продукта още веднъж. Мисля че това помътняване се е получило от маслата които съдържат корите на портокала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2012, 22:19 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Е, да - има си две малки полуелипси запоени под наклон.
на долната може да се направи лек зарез и да се обърне надолу да капе по него в средата, но ти така и така си направил центрираща бленда (която аз пропуснах, макар да знаех че трябва), та само две полуелипси и една дупка със запоена тръбичка и кран ти трябва и си готов.
Според мен, ЛМ колоната има определени предимства - лесен баланс, лесен контрол над рефлуксното число , а от там и над чистотата / аромата на дестилата. Това че си вкаралповечко мед в охлаждането (повече мощност) не е проблем. При КМ - ще оставиш само външната намотка, или ще вкл. и двете ама на малък дебит, а при ЛМ - само вътрешната да пуснеш, или и двете - все си на далавера - те ще втечнят всичко и после от крана след отлива зависи какво ще отлееш и какво ще върнеш.
Пробвай и сам ще решиш.
Аз съм твърдо за ЛМ, но все пак ...
Ти имаш уникалния шанс да ползваш и двата вида и сам да си решиш кое повече ти допада. А и в зависимост от материала - аз почнах с озахарен материал за уиски, после пробвах и с джиброва ракия - с различни настройки получих удовлетворителни резултати и в двата случая. Сега се каня да тествам и с материал от кайсии като им дойде сезона - там аромата е важен, но и не само ..
Успех ти желая , и смелост - сам пробвай и сам си реши кое и кога е най-добро.
Това което споделяш за мътност на ракията с ЛМ според мен няма да се случи. Или е чисто като сълза или го няма изобщо. Така е поне при мен, и все пак материала е важен.
Едно е сигурно - с ЛМ ще имаш перфектен контрол над температура/чистота/аромати. Правилно си се насочил да намалиш пълнежа за да хванеш аромат, но не забравяй и за ефективността - колкото по-малко пълнеж има , толкова по-малко ефективност : при едно и също загряване/охлаждане - имаме различна чистота (% алкохол) в изхода - а от там - разхода на енергия и време се увеличава заради повечето аромати.
Та - ако ще дестилираме кайсии, мускат, мискет ... и т.н. ароматни сортове - няма нужда да намаляваме много пълнежа понеже те така или иначе си имат много аромат, но ако ще се дестилира нещо дето няма много аромат -тогава - махай пълнеж и се надявай да остане поне малко от ценния аромат. За уискито или водка е друга работа - там аромат не се търси, особено пък за водка - колкото по-чист спирт извадиш , толкова по-добре.
Но казанчето ти е истинско бижу !
Е аз няма да имам нерви да го зареждам на по 10литра 10 пъти :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2012, 00:27 
Аватар

Местожителство: Божурище
Всяко нещо, колкото е по универсално съдържа повече компромисни решения. Отскоро трупам опит с СМ. Писал съм за това. Според мен е добре да е един от двата варианта за колоната. Относно навивките на охлаждането. Охлаждащата повърхност е най-важния фактор. Фактор е и конвекцията. Как минават парите около тази повърхност. Какъв им е пътя, завихряния и... Мисля си, че някъде има грешка за да не се удържа температурата при такова солидно охлаждане. :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Апр 2012, 23:00 

cavxan написа:
Преди време някъде из форума имаше снимка на подобен дестилатор.Така че не е ново но новото е че някой от нас го ползва вече и има наблюдения върху работата му.
Това вече е изпитано и работи но само с течност ако има твърди частици загарянето е почти сигурно.
Няма значение дали е от пластмаса или метал съда щом нагревателя е вътрешен само течност!
По снимките личи че всичко е направено с мерак и майсторски, браво :respekt: .
:prost:

....

няма никакъв проблем с електрическия нагревател, слагаш като в друг казан и вариш..до сега няма загар!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юли 2012, 09:45 
Аватар

Местожителство: Перник
Едно много интересно решение и майсторски изработено :megagrin: и само 525 долара :megagrin:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2012, 07:20 

krivanovvv написа:
Едно много интересно решение и майсторски изработено :megagrin: и само 525 долара :megagrin:

Да попитам са някакав адрес ако можеш да пуснеш защото според мен казана си заслужава дори и повече пари

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2012, 09:13 

Местожителство: София
За 20л обем са си добри пари :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2012, 09:45 

ilu6a написа:
За 20л обем са си добри пари :)

не изглежда 20 литров за това съм се заблудил мислех 4е е 50-60 литра

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2012, 14:15 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
6 американски галона ~ 23 литра

http://www.ebay.com/itm/ALCOHOL-ETHANOL ... 19d4a54b59

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012, 18:59 
Аватар

Това е колоната при мен. Клапана се включва към автоматизациите. За тях снимки след ден-два. Все не ми остава време. А тези снимки се залежаха повече от месец. :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2012, 15:06 
Аватар

И снимки от автоматизациите. Имам да отстранявам още 5-6 забалежки. Основно касаещи сензорите и местата им.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2012, 08:46 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
atz.. поздрави за професионалната работа :2thumbs:
Би ли ми казал колко алкохол вадиш на час с тази колона /Кпд/?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2012, 13:04 
Аватар

Казан 32L, нагряване 1,6KW и 2KW с регулация на мощност, термоизолация на казана. Потича за 50 до 60min. CM с автоматично охлаждане на системата. Обикновено задавам 80%Alc и получавам 3,8L до 4,2L за 3,5 до 4часа. Накрая задавам от 80% на 60%Alc и той (60%)е около 0,6L до 0,8L. Приключвам процеса на 60% или 55%Alc обикнавено на 4,5 до 5часа. Излиза, че призводителността 1L/h средно. Енергия 12-14KWh за целия процес. Веднъж измерих и остатъчен алкохол в казана - отчетох грубо 1,5% с виномера, при студен материал естествено.
По калкулаторите излиза, че системата може да се справи и с 60-65L казан. Може и да увелича казана на 60L в бъдеще време.
:lab:
Добавям, че горе на графиката е процес при който съм заредил 28L материал и 3,6L стара с 43%Alc. Процеса стана по-дълъг от 210min и графиката започва отначало.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2012, 19:10 
Аватар

Едно бижу.http://www.youtube.com/watch?v=J1wbgire ... re=related

Пс прегледах саита, казана струва 2240 лв или 320 хиляди форинта.
http://translate.google.bg/translate?hl ... CCAQ7gEwAA

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2012, 12:19 
Аватар

А това е много интересно решение против загар.
http://www.youtube.com/watch?v=iOur0Hv- ... re=related

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 464 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 31  Следваща

Часова зона: Европа/София