Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 22:38

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Обработка на мед
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2008, 21:54 
Аватар

Местожителство: Sofia
Някой наясно ли е с основите на този древен занаят бакърджийството?
Идеята ми е да сглобя едно казанче от стари медни съдове - бакър (казан 40-45 л.) и леген.
Но още преди да започна се натъквам на трудности и ще се радвам на всеки съвет.
И двата съда са калайдисани - как да сваля калая? С телена четка на бормашина не става. Дори и тази, с твърд стоманен косъм го прави на 'глидало. С шкурка пада, но поради неравностите ме е стах, че много трябва да изтъня стените, за да се изчити хубаво, а и хамалогията ще е голяма.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2008, 13:17 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Здравей колега,

С трудна задача си се заел. Няма гаранция, че няма да е голяма хамалогия, но бих експериментирал с електролиза. Закачи положителния извод от зарядното за акумулатора за казана, а отрицателния за плосък електрод, увит в тампон, така че да не може да се допира и да става късо. Тампона напояваш обилно например със солна киселина и го местиш по калайдисаната повърхност. Ако слоят калай не е дебел, би трябвало да се разяде от електролизата. Ако ли не - здраве да е!

За да не изгориш зарядното при късо съединение, свържи последователно във веригата една крушка от фарове. И пази очите от пръските киселина!

Нямам представа, доколко това ще ти помогне, но пък си заслужава опита...

PS
Като каза шкурка - опитай с пясъкоструйка.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Мар 2008, 15:54 

Местожителство: разград
с газова горелка калая прегаря и пада но тои пречи само на заварката . за заварката ползваи сребарен припои става много лесно и здраво

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2008, 14:19 

Здравейте приятели! Нов съм във форума но мисля че има и аз какво да споделя с вас.
Относно махането на калай от калайдисани съдове ще ви кажа че най лесния и изпробван от мен начин е с азотна киселина. Намерете си едно шише около 2 л и сега внимавайте: използваите го само при ветровито време така че вятъра да духа откъм гърба ви когато работите. Поливате по малко азотна киселина в съда който ще обработвате и въртете съда бавно докато видите че блесва медта отдолу под калая. Внимавайте защото се оделя някакъв газ със остра задушлива миризма затова ви казах че трябва да използвате вятъра да го отвява а не да го духа във вас.Отработеното количество изливате и наливате отново от киселината докато не се изчисти всичкия калай. Това е общо взето цялата философия аз го направих защото бакърджията който ми прави казана ме накара да сваля калая предварително тъй като съда беше калайдисван от цигани а те калайдисвали с калай в който имало много олово та за това. След обработката с киселината стана перфектно и сега имам 120 литров супер дестилатор!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2008, 16:57 

Местожителство: разград
от азотната киселина истанява медта :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Апр 2008, 16:25 

ако излееш един леген с азотна киселина вътре и го държиш неопределено време може и да изтънее!
За това след като се излее киселината леко се завърта съда така че да се разлее по него и след това се изсипва. Пък и не вярвам някой да започне да си прави казан от 0.5 мм калайдисана ламарина, че да го е страх че ще изтънее!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2008, 20:08 
Аватар

Благодаря на всички за съветите. Не съм опитвал нищо, защото реших първо да "сгъна" легена, така че да става за капак - не се получи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Фев 2012, 21:20 
Аватар

Мина доста врме докато намеря нов леген и майстор, но... да докладвам, а и обещах на ivibal.
Реших да пробвам с електролиза, както ми подсказа Админа. Стори ми се по-малко опасно, а и имах 2-3 литра неразредена сярна киселина. Направих електролит - около 35% киселина и 65% дестилирана вода (при разреждане киселината се налива във водата, а не обратното).
До тук добре..., ама електролитът не стига да напълня казаня, а дори и капака и се започна едно майсторене на електроди - за всяка извивка различен профил, за да стои близо до съда, ама и да не допира. Само този съм снимал, той и най-много време ми отне. Другото е ясно - плюсът от зарядното на съда, минусът на електрода и започва едно кипене, една смрад... докато електродът почернее. Измивам го, вдишвам въздух, завъртам малко съда и пак.
Прикачени файлове:
elektroliza_kalay.jpg

Ми това е... Луд умора нема, казват хората. По-малко, по-малко, на кръгчета, както се вижда на снимката, после хайде отначало, абе седмица си отиде :), но резултатът е положителен! Останаха бледи петна, където явно калаят е бил много дебел или е по-различен :nixweiss: , но не са много и не ме безпокоят.
Не съм правил снимки на готовата продукция, но като отида до вилата, ще снимам, да видите как лъщи :D

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Фев 2012, 23:58 
Аватар

1.Хромен анхидрид – 20 g/l, фосфорна киселина – 35 ml/l;
2.Азотна киселина – 50-55 ml/l, флуороводородна киселина ( 40 % ) – 4,5 ml/l
В разтвор 1 при температура 85-100 °С за отделяне на окисния филм са необходими 10-30 min, в разтвор 2 при стайна температура 30-35 min

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 13:06 
Аватар

Ей Паро голяма работа си :gott:, да знаеш, че съм ти от фен клуба. А електродите от какво са, че от снимката не ми стана ясно?

Y_penev, извинявай, но не разбрах какво имаш предвид с окисен филм?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 14:17 
Аватар

Филмът от калай върху медта,е окисен филм,той защитава медта от окисите и.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 14:19 
Аватар

Извинявай,от окисляването и.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 15:15 
Аватар

y_penev, случайно да имаш идея, от къде могат да се закупят малки количества, от посочените във вариант 2 киселини?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 15:32 
Аватар

http://www.valerus-bg.com/pdf/reagents_2012.pdf
http://www.valerus-bg.com/chem-lab-contact/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2012, 16:17 
Аватар

Благодаря ти много!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София