Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 13:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 00:32 

Местожителство: Асеновград
Във дефлегматора на колоната се натрупва котлен камък та чак спира притока на вода. В нета съм гледал много устройства които уж ще спрат отлагането, но не съм сигурен че ще работят. Мисълта ми е дали някой е ползвал нещо което предутвратява отлагането на котлен камък. Ще ви помоля само за проверени решения. Дебита на водата е около 2 л. в минута.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 07:38 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Предлаганите устройства нама да сършат работа пак ше има отлагания но поради порьозност на налепа ще се отстраняват по лесно.Без пари няма да стане по добре ако имаш място и подходящ съд омекотена вода и циркулационна помпа. Ако ставаще с подобни устройства паровите отдавна да са изхвърлили омекотителните инсталации.
Все пак чети и търси. :buch: :google:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 08:04 
Аватар

Местожителство: Varna
На работа имаме кафе машина със стотинки човека който я подържа ми беше казал един препарат, ще го питам пак и ще доложа. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 11:07 
Модератор

Калгона не върши ли работа? :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 20:25 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Начини за омекотяване много... Проблемът е, че не използваш затворен кръг за охлаждане. Ако беше такъв, можеш лесно да омекотиш определен обем вода и да го използваш многократно. Но при отворен кръг, каквото и да слагаш, все ще е неефективно и скъпо, щото изтича в канала...

А за устройствата... По-скоро съм сигурен, че не работят. Поне не толкова, че да си заслужава инвестицията. Ако бяха ефективни, то хората нямаше да харчат грешни пари за водоподготовката при отоплителните системи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 20:50 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ами така си е. Йонообменните смоли решават проблема, но наистина трябва да е оправдана инвестиция. Не знам каква е схемата на захранване на дефлегматора, но ако може да се направи затворен кръг, пускането на подкислена вода дали не би свършило работа до изчистване на камъка?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 21:14 
Администратор
Аватар

Лошото е, че в един момент котления камък става трудно разтворим - отделя се чак след като разтвориш медната основа под него... Виж какъв ужас е профилактиката на котлите - хем работят с подготвена вода...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 22:55 
Аватар

Местожителство: Троян
След няколко месеца ще пробвам с магнитно поле и ще информирам ... ако все още съм тук ;)
Естествено, наблюденията, които ще имам за приложимостта конкретно при дефлегматор и кондензатор на дребномащабна ректификационна система, няма да са меродавни поне докато не се 'извъртят' 40-50 цикъла, но най-малкото ако не допринася полза няма и да вреди, още повече, че цените на магнитите са лев-два за бройка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Яну 2011, 23:24 

След сезона когато чистя котления камък правя затворена система и пускам солна киселина плюс някакво вещество ( забравих му името ) което уж няма да позволи киселината да яде медта а само варовика. Процедурата не е скъпа, но е доста неприятна. Мислех си за тези устройства, на които не вярвам ( ама знае ли човек ) може да има някакво решение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 19:57 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Хм, че какъв е този препарат :-? Киселината или е такава или не е. Знаеш ли какво съдържа въпросния препарат? Солната киселина си е доста агресивна, както и да се разреди. Аз често съм ползвал лимонена киселина за подобни случаи. Лошото е че иска повечко време, но пък добре се справя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 23:38 

Някакъв инхибитор - нещо ми се върти в главата "уротропин" но не съм сигорен. Винзавода от много години чистят дефлегматора със солна киселина без да слагат инхибитор и още не са успели да го пробият, което ме успокоява :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 00:16 
Администратор
Аватар

venci написа:
нещо ми се върти в главата "уротропин"

На прав път си - уротропинът е инхибитор на корозията и се използва в такива случаи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 00:17 
Аватар

Местожителство: Varna
Днес говорих с човека който подържа кафе машините спомена нещо от рода "антикалцид" но и той не е сигурен защото кутииката останала в офиса. Абе кутииката е като от тези за протеина пластмасова около 750мл. вътре са кристали като на морска сол. Предопреди че не трябва да се държи много защото разяждала гумените оплатнения. Наи добре е да се пита в магазини за резервни части за кафе машини там ще дадът пълната информация, а и може да си купиш препарата от там. Явно тези анди-манди ги има вътре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 06:41 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
venci написа:
Някакъв инхибитор - нещо ми се върти в главата "уротропин" но не съм сигорен. Винзавода от много години чистят дефлегматора със солна киселина без да слагат инхибитор и още не са успели да го пробият, което ме успокоява :D

За винпром асеновград ли имаш предвид?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 06:52 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Това с кафемашините според мен е вятър работа,един колега ми каза че основното е лимонена киселина и че е много по удачно да си купиш лимонена от супера.Все пак ако някой има достъп до такива препарати да прочете или снима етикета защото там е изписан състава.Днес пак ще го разпитам колегата и проверя дали имат накъкъв претарат от тоя тип наоколо.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София