Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 16:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Мар 2008, 21:03 
Аватар

търся да закупя 10-15л буре за ракия ако някой има информация къде се продават на цена около 50лв.да пиши,че не ми се дават над 100лв.а може и да е употребявано.А относно правене на казан от алпака"Пералня"се заваря с телоподаващо с тел за неръждавейка и излиза около 50лв.Но ракийката е твърда друго си е от Мед.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2008, 19:36 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Не казваш от къде си. То всеки го знае, но не лоши бурета правят в с. Врачеш до Ботевград.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: здр
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2008, 01:53 
Аватар

Жена ми е от Етрополе и не е проблем да проверя,цената знаете ли каква е.И знаете ли някой да продава меден казан в района на София област.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2008, 11:08 
Модератор
Аватар

Нямам си на идея за цена на буретата...

С тея лампи дето си ги сложил мислиш ли, че някой ще ти каже къде има казани? :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Мар 2008, 11:58 
Администратор
Аватар

За цени питай бъчварите:
    ЕТ "Пенка Николова"
    Врачеш, ул. Бузлуджа № 83
    07134/ 31 04; 0885 561 400

ЕТ " Валпет " - Цветан Петров Николов
    с. Врачеш, ул. " Бузлуджа " № 83
    07134 / 31 04; 0888 253 697

"НИКОЛАЙ ПИСКОВСКИ" ЕТ
    Врачеш, ул. Петър Янков № 29
    07134/ 22 73; 34 35; 0888 995 648

ЕТ Марко Йончовски - Марион
    Врачеш, ул. Георги Бенковски 1
    0887 716 318

ЕТ Никола Захариев
    Врачеш, ул. Теменуга №13
    0888 861 150

МЕТАЛВАС
    Врачеш, ул. Цар Освободител № 29
    0888 892 729; 0887 438 265

...
Имай предвид, че бурето е доста скъпо удоволствие - винарите казват, че с четири пълнения ресурсът му се изразходва напълно. По-евтино е за отлежаването да ползваш дъбов талаш - чипс.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2008, 23:12 
Аватар

Търся буре за красота и същевременно да отлежава за 15-20дена ракията,а знам,че като стои повече от 3-4м.почвала да горчи не съм чувал за изразходване на ресурса му след определени пълнения.Ще попитам из Славянци там са спецови по ракията.А лампите трябваше да светят но тука не искат :D ще има защо сигурно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 14:06 
Администратор
Аватар

Ефект от 15-20 дни няма да има - поне 6 месеца трябва да отлежава, за да се усети положителното въздействие.

Горчи заради лоша ракия или заради лошо буре. Дървесината трябва да съхне поне 2 години преди да се прави бурето. С прясно дърво вкусът става отвратителен, а повечето бурета на пазара са такива. Обгарянето на бурето също е майсторлък.

Французите използват буретата за вино само веднъж. Шотландците ги изкупуват и отлежават уиски във винени бурета, но също само веднъж. Поне по-хубавите марки...

Изпратено след 1 час 43 минути 20 секунди:
Питах за цени - при отлежала 18 месеца дървесина, пълен комплект със стойка, тапа и канелка цената е:
    15 л - 80 лв.
    25 л - 90 лв.
    50 л - 105 лв.
Скъпичко е, ако ползваш бурето еднократно... Заслужава си, ако ще отлежава с години :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 14:11 

Местожителство: разград
при отлежаване какви сазагубите

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008, 14:23 
Администратор
Аватар

Зависи от интензивността на дегустирането :wink:

На изпарението през дъгите викат "ангелски данък" :)

От 2-5% до 30% за по-дългогодишните... Ама май рядко някой го търпи да прашасва толкова в мазето :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: здр
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008, 23:56 
Аватар

Колеги благодаря за информацията,пих ракия на 10дни от буре и усетих доста добре разликата от същата ракия но преди да влезе в бурето беше доста серт-твърда.А и си прав тя не се задържа повече от 40-50дни. :) вземе да изветрее.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2008, 23:29 

SiteAdmin написа:
Ефект от 15-20 дни няма да има - поне 6 месеца трябва да отлежава, за да се усети положителното въздействие.

Горчи заради лоша ракия или заради лошо буре. Дървесината трябва да съхне поне 2 години преди да се прави бурето. С прясно дърво вкусът става отвратителен, а повечето бурета на пазара са такива. Обгарянето на бурето също е майсторлък.

Французите използват буретата за вино само веднъж. Шотландците ги изкупуват и отлежават уиски във винени бурета, но също само веднъж. Поне по-хубавите марки...

Изпратено след 1 час 43 минути 20 секунди:
Питах за цени - при отлежала 18 месеца дървесина, пълен комплект със стойка, тапа и канелка цената е:
    15 л - 80 лв.
    25 л - 90 лв.
    50 л - 105 лв.
Скъпичко е, ако ползваш бурето еднократно... Заслужава си, ако ще отлежава с години :)

привет и от мен така е друже всичко което казваш е така с малки изключения . наистина бурето е най функционално първата година тогава са най - отчетливи вкусовите и ароматни нюанси които добре направеното дъбово буре придава на алкохола . но все пак бурето при правилно съхранение може да е полезно доста повече от 1 година . освен това ако е направено по съвременни технологии търпи поне 1-2 рециклирания през 2 до 4 години. преди няколко дена се наложи да рецеклираме няколко 4 годишни бурета и трябва да ви кажа че аромата от препичането все още беше доста силен .навремето добре направена дъбова бъчва се е ползвала по 20 - 30 години естествено днес това е немислимо поради променените вкусови и други изисквания :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: здравейте
МнениеПубликувано на: 26 Май 2008, 21:26 
Аватар

Не знам по европата как е ,но при нас караме с бурета за вино от 40-50г. а и за ракия сме ползвали бурета от вино и пак ставаше и е стояла с години не се е разваляла,поне нямаме финансовата вазможност да си сменяме буретата като европейцете... :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: здравейте
МнениеПубликувано на: 27 Май 2008, 12:30 

an_yankov написа:
Не знам по европата как е ,но при нас караме с бурета за вино от 40-50г. а и за ракия сме ползвали бурета от вино и пак ставаше и е стояла с години не се е разваляла,поне нямаме финансовата вазможност да си сменяме буретата като европейцете... :)

друже сподели тогава опита на местните производители на ракия и вино . примерно от какво са буретата от какъв материал как ги съхранявяте - къде . как ги обработвате преди зареждане и след употреба . :) хайде разкажи как ги правите нещата във вашия регион после аз ще разкажа :wink: щях да забравя най важното :) доволни ли сте от качеството на продукцията си ...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: здравейте
МнениеПубликувано на: 27 Май 2008, 23:33 
Аватар

Буретата бяха наследство от дядо ми,от какво са правени не знам,предполагам,че са от дъб/мише/ помня ,че като свършеше виното се затваряще плътно и на новата реколта се вадеше калта измивасе,запарва се,пълне се и така докато навлезнаха бидоните буретата от по 250л и нагоре май станаха на разпалки или на каци,то и реколтата намаля не е като навремето и пиячите не са като старите,аз я изпия 5-10л.ракия или вино за година та какво остава да се разчита да запазем традициите.За това е хубаво да има такива сайтове ,че поне да се обменя опит.Аз от три години бера около по 60кг.череши и все не изкарвам читава ракия все се обърква нещо и тая година ако станат ще направя последен опит и се отказвам по добре да ги продам на пазара отколкото и череши и захар на вятъра.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: здравейте
МнениеПубликувано на: 29 Май 2008, 15:37 

an_yankov написа:
Буретата бяха наследство от дядо ми,от какво са правени не знам,предполагам,че са от дъб/мише/ помня ,че като свършеше виното се затваряще плътно и на новата реколта се вадеше калта измивасе,запарва се,пълне се и така докато навлезнаха бидоните буретата от по 250л и нагоре май станаха на разпалки или на каци,то и реколтата намаля не е като навремето и пиячите не са като старите,аз я изпия 5-10л.ракия или вино за година та какво остава да се разчита да запазем традициите.За това е хубаво да има такива сайтове ,че поне да се обменя опит.Аз от три години бера около по 60кг.череши и все не изкарвам читава ракия все се обърква нещо и тая година ако станат ще направя последен опит и се отказвам по добре да ги продам на пазара отколкото и череши и захар на вятъра.

:) имам едно старо приятелче от Пазарджик с твоите инициали ама претполагам е съвпадение . така по първата част от поста ти нямам какво да добавя освен че наистина вече ги няма онея старите истински и корави Българи така е и с моите предци . колкото до втората част мога само да кажа че за направата на вино няма нищо общо между дъбов съд и бидон не може да има сравнение . същото се отнася и за отлежаването на алкохолите . аромата и вкуса който придава добре направената бъчва / буре / е уникален само това мога да кажа :) . за черешовата ракия не мога да помогна но тука като гледам има хора с големи познания може би ако разкажеш действие по действие как постъпваш ще ти кажат къде бъркаш :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София