Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:42

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 136 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Яну 2010, 22:29 

Относно качествата на неръждавейката може да се информирате от тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Stainless_steel
Понеже не е известен състава на материала, от който се произвеждат пералните машини, не е възможно се направят точни изводи.
Мога да допълня само следното:
1. Неръждавейките при нагряване над 600 градуса по Целзий си променят структурата и за нейното възстановяване е необходима термообработка в безкислородна среда, при температури над 1300 градуса и съответен режим (скорост на нагряване, задържане, охлаждане и т.н.).
2. При обработка с абразивни материали или алкални препарати хромовият окисен слой, на който се дължи НЕръждясването се разрушава, вследствие на което в тънка ламарина могат да се получат микроскопични пробиви и/или корозия (ръждясване).
3. До момента съм намерил (в Интернет) следните препоръки за работа с неръждавейка:
- да не се почиства с абразивни материали;
- да не се обработва с алкални и хлорни химикали (натриева основа, белина, миещи препарати с подобно съдържание);

4. След заваряване, независимо електродъгово или газово, почистването с абразивни
материали е неизбежно, при което окисният слой се разрушава, и трябва да се възстанови. Това се прави чрез пасивиране - обработка с разтвор на азотна киселина - мога да изровя линкове по тази тема, при интерес на някой колега. Същото, по мое мнение може да се направи и при участъци от прегрята ламарина. Аз го правя с ортофосфорна киселина, и ако не помага - калайдисвам.

Не искам да споря с никого, ако греша някъде, приемам с благодарност всеки коментар, който добавя ново познание.

Наздраве на всички!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2011, 22:15 
Аватар

Местожителство: Varna
Ох бая си играх да запоя медна снадка ф42мм. към нераждавеика пробвах колофон, раждопреубразувател, аспирин но не хваща сега трябва да намеря ортофосфорна киселина, ако има друго име кажете. Голям дерт ми е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2011, 22:42 

Местожителство: София
нали си виждал моя дестилатор...-всичкото е заварка,а не запояване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2011, 09:03 
Администратор
Аватар

petiomalchev написа:
Ох бая си играх да запоя медна снадка ф42мм. към нераждавеика пробвах колофон, раждопреубразувател, аспирин но не хваща сега трябва да намеря ортофосфорна киселина, ако има друго име кажете. Голям дерт ми е.

Запоява се без никакъв проблем с обмазан с флюс сребърен припой за неръждавейка. Купува се от магазините за заваръчна техника. Имам едно малко портативно оксиженче - да беше по-близо, щях да ти го дам да си свършиш работа... Ама предполагам, че и във Варна все ще намериш някого с преносима самоделка - моята я купих от варненец...

Омазахме темата на човека... Ама после ще я почистя...

Прикачени файлове:
oxy-fuel-welder.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2011, 09:26 
Модератор
Аватар

Така и така е омазана темата :) Оксижен като този на снимката в момента може да се намери за 240лв. Замисли съм закупуването на такъв.
Както каза началника, запоява се със сребърен припой.

едит:
да внеса едно уточнение - оксижена за 240лв няма нищо общо с Rothenberger

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2011, 09:57 

SiteAdmin написа:
щях да ти го дам да си свършиш работа...

може ,аз да те помоля да ми услужиш....тъй като пак съм замислил едни работи....а нямам апарат...на работата ми има много добър оксиженист-даже в Церн е работил...ама нещо много ни стягат та няма да мога да си свърша работа там...а ако се намери апарат ще ми помогне със заварките...На срещата на форума ,ако не е проблем ще говорим...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2011, 10:45 
Администратор
Аватар

Аз написа:
да внеса едно уточнение - оксижена за 240лв няма нищо общо с Rothenberger

:D Няма, но на практика върши същата работа... Поне за любители, като нас... :D

Моят го взех за 200лв., но редуцирът не беше нов, а и кислородната бутилка беше с изтичащ срок на годност, та трябваше да го обновявам при първото зареждане. Бренерът е евтин китайски, с дюзи от 0 до 4 номер. Работи сносно, но началното му регулиране е малко пипкаво, защото уплътнителните пръстени на вентилите са прекалено еластични и лекинко връщат регулатора след завъртане...

ilu6a написа:
може ,аз да те помоля да ми услужиш....

Няма проблеми :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2011, 02:24 
Аватар

Днес набарах един флюс за мек припой лепи на всичко даже на никел. Имам мини газова горелка като го запоя ще пусна една тема.
Със сребърният става по добре но как се подготвя мястото за запояване и при запояването къде бие пламъка върху припоя или върху мястото за спойка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2011, 10:45 
Администратор
Аватар

Мястото на запояване подготвям с телена четка или шкурка. Допълнително имам универсален флюс на прах, който купих заедно с най-различни видове припои от Редко, но използването му рядко се налага, защото пръчките припой са обмазани. Можеш да се консултираш с продавачите.

Загрява се детайла, а не припоя. Той се разтича при допирането му до мястото на спойката. Ако загряваш припоя, той става на топки и не умокря запояваната повърхност. Трябва детайлите да са нагряти над температурата му на топене, но не прекалено, така че е нужно малко чувство в ръката. Ако имаш сменяеми горелки, използвай най-малката, която загрява достатъчно детайла.

Ако държиш горелката в дясната ръка, най-добре карай шева наляво, като държиш пламъка под наклон. Загрявай малка площ, защото припоят може да ти се разлее по целия детайл. Абе най-добре потренирай с два-три шева върху нещо непотребно, преди да се хвърлиш в акция. Ако наплескаш нещо, излишният припой можеш да махнеш с вълнен парцал или със силно тръсване. Гледай да не си бос :)

Ако детайлът се окисли, докато се опитваш да го запоиш, спираш и го почистваш с четката отново.

Внимавай припоите да са предназначени за контакт с храни, т.е. да не съдържат кадмий и т.н. Те са малко по-скъпи, но баш от това не бих правил икономия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2011, 14:06 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Във всеки град има хора дето поставят климатици, срещу 5- 10 лева всеки ще ти услужи с една заварка. А пък да не говорим ако им дадеш кило ракия и вино..... правят чудеса :2thumbs: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2011, 01:22 
Аватар

Админе днес ходих до магазина за заварачна техника във Варна но за съжаление хората са решили да не работят вече в събота. Днес правих опити с мекия припой горте долу достигнах някъкво решение но ми трябват още опити и забелязах както ти каза ако загрееш детайла повече така че да прегори флюа не става нищо.
Мони но те запояват медни тръби, с неръждавейката цаката е друга не мисля че ще се справят с това. По добре да открия метода и да го споделя със съфорумците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2011, 05:43 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
petiomalchev написа:

http://www.iherb.com/Search?kw=orthophosphoric+acid само не знам дали има доставка до Бг...и е 21$ :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2011, 09:33 

Хм, ортофосфорна трябва и в БГ да се намира. В краен случай да пробва с Кока Кола, особенно ако има от къде да си я намери концентрат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2011, 11:49 
Аватар

petiomalchev написа:
Админе днес ходих до магазина за заварачна техника във Варна но за съжаление хората са решили да не работят вече в събота. Днес правих опити с мекия припой горте долу достигнах някъкво решение но ми трябват още опити и забелязах както ти каза ако загрееш детайла повече така че да прегори флюа не става нищо.
Мони но те запояват медни тръби, с неръждавейката цаката е друга не мисля че ще се справят с това. По добре да открия метода и да го споделя със съфорумците.

Ми той метода е открит отдавна! ВИГ -заваряване !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2011, 12:50 
Администратор
Аватар

agj може и да си има ВИГ в мазето, само че в нашето село няма. Та затова ще караме газо-пламъчно...

petiomalchev, при високо съдържание на хром и никел трудно се запоява с кален припой дори с много агресивен флюс. Просто металът не се умокря и припоят не се разлива. Трябва ти сребърен, а ако ще запояваш с горелка без кислород, избери припой за неръждавейка с по-ниска температура на топене.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 136 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София