Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:37

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 15:53 
Аватар

Местожителство: Добрич
Здравейте.
Регистрирах се тук,защото видях,че разбирате от апаратура и казани за дестилация т.е. за ракия.
Имам следният въпрос,може да прозвучи смешно,но съм жена и не разбирам много от тези неща.
Та исках да зная,дали мога в казан за ракия да сложа прясно окосена етерично-маслена суровина,като лавандула и да си направя домашно етерично масло от лавандула.Трябва да знаете само,че лавандулата не трябва да има пряк достъп с водата,а да е на водна баня-водна пара,която да преминава през суровината.
Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 17:33 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
По принцип може. За целта ще трябва да Ви изработят нещо като кошница, в която да слагате лавандулата. Другото нещо, което ще Ви е необходимо, е така наречения флорентински съд.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 18:45 
Аватар

Аз написа:
По принцип може. За целта ще трябва да Ви изработят нещо като кошница, в която да слагате лавандулата. Другото нещо, което ще Ви е необходимо, е така наречения флорентински съд.

Ясно,а как трябва да го свържа и къде този флорентски съд?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 19:43 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
des_inkata написа:
Аз написа:

В случаите когато не зная нещо първо питам Гугъл ! И понеже не знаех какво е флорентитски (а не флорентски съд)
потпитах търсачката! Излязоха много резултати ! Ето първия който отворих - http://www.tminox.com/bg/component/dats ... 35/94.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 19:46 
Аватар

msergiev написа:
des_inkata написа:
Аз написа:

В случаите когато не зная нещо първо питам Гугъл ! И понеже не знаех какво е флорентитски (а не флорентски съд)
потпитах търсачката! Излязоха много резултати ! Ето първия който отворих - http://www.tminox.com/bg/component/dats ... 35/94.html

Благодаря.Да това вече го прочетох.Но ми стана интересно как,ще го свържа с цялата тази система с казана?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 19:48 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
des_inkata написа:
msergiev написа:
des_inkata написа:
Аз написа:

Благодаря.Да това вече го прочетох.Но ми стана интересно как,ще го свържа с цялата тази система с казана?

Това вече е прекалено...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 19:50 
Аватар

msergiev написа:
des_inkata написа:
msergiev написа:
des_inkata написа:
Аз написа:

Това вече е прекалено...

Не разбирам.Ето за това попитах.Но явно ви лазя по нервите.
Ясно ,ще рпиключа темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 21:51 
Модератор
Аватар

По розоварните му казваха флорентински съд, от там го знам.
Ето линк към меден такъв:
http://www.copper-alembic.com/products_ ... 47&lang=en
в описанието пишат:
Цитат:
This unique copper florentine separator ...

дали е флорентински или флорентитски, не знам...
Към дамата:
ако не знаете, къде да го свържете, значи проблема е сериозен... Мястото на въпросното нещо е след охладителя. То разделя етеричното масло от водата. За съжаление в този форум се съмнявам да има някой по-компетентен от мен в това отношение, защото съм работил преди много години в розоварна, но за себе си знам, че познанията ми са ... меко казано повърхностни.
Имате по-голям проблем от производството на маслото, и този пробелм е реализацията му. Без съответните сертификати не бихте могла да го продадете на никой. От друга страна, за да получите масло с високо качество освен оборудване за дестилация Ви е необходимо и сериозно оборудване за филтрация. И т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 22:21 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
На цена от 283 евро+ доставка 114 евро + мито и куп глупости в Бг.....с тези пари Дамата може да си накупи доста козметика... :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 06:47 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Така наречения флорентински съд не е нищо сложно кух е като хралупа :lachtot: .Обикновенно има цилиндрична форма и конично дъно капака може да е плосък ако въобще има нужда от него,освен това в него влизат три тръби и те са:
1.Входяща за азеотропната смес
2.Изходяща за долния слой
3.изходяща за горния слой
В случая на des_inkata едва ли ще и трябва такова нещо или ако да това ще е миниатюрно съдче.
Като извари билката(тревите) в съда след охладителя и който се събира дестилата ще има два слоя горен масленно етерична композищия в която е разтворена вода и долен воден в които е разтворена масленно етеричната композиция.Соотношението горен/долен слой е 1/9 и варира според изходните концентрации и естеството на веществата образуващи азеотропната смес.
Нещата опират до това колко дестилации ще се направят,колко е теоретичното съдържание на желания компонет в изходната суровина и къкъв е състава на азиотропната смес на тоя компонент .
:kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 09:23 
Модератор
Аватар

Напълно съм съгласен с cavxan. Действително не е нищо сложно и би могло да се изработи в домашни условия. Освен това има и малки такива - лабораторни, които в случая биха вършили работа. Не е задължително да го има, но е много голямо удобство.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 12:31 
Аватар

Аз написа:
По розоварните му казваха флорентински съд, от там го знам.
Ето линк към меден такъв:
http://www.copper-alembic.com/products_ ... 47&lang=en
в описанието пишат:
Цитат:
This unique copper florentine separator ...

дали е флорентински или флорентитски, не знам...
Към дамата:
ако не знаете, къде да го свържете, значи проблема е сериозен... Мястото на въпросното нещо е след охладителя. То разделя етеричното масло от водата. За съжаление в този форум се съмнявам да има някой по-компетентен от мен в това отношение, защото съм работил преди много години в розоварна, но за себе си знам, че познанията ми са ... меко казано повърхностни.
Имате по-голям проблем от производството на маслото, и този пробелм е реализацията му. Без съответните сертификати не бихте могла да го продадете на никой. От друга страна, за да получите масло с високо качество освен оборудване за дестилация Ви е необходимо и сериозно оборудване за филтрация. И т.н.

Да,благодаря .Зная,че трябва да е след охладителя т.е. серпентината.Вече си имам малка представа какво трябва да се направи :) Благодаря.Аз така или иначе,искам маслото да си го правя за домашна употреба.А за сертификатите се правят едни изследвания за свойствата и качеството на маслото.Уча в УХТ-Пловдив,но съм задочно.И затова в програмата ни не ни е заложена практика.Т.е. не мога да видя на живо как изглежда такъв казан или такава система за производство.
Благодаря Ви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 12:36 
Аватар

cavxan написа:
Така наречения флорентински съд не е нищо сложно кух е като хралупа :lachtot: .Обикновенно има цилиндрична форма и конично дъно капака може да е плосък ако въобще има нужда от него,освен това в него влизат три тръби и те са:
1.Входяща за азеотропната смес
2.Изходяща за долния слой
3.изходяща за горния слой
В случая на des_inkata едва ли ще и трябва такова нещо или ако да това ще е миниатюрно съдче.
Като извари билката(тревите) в съда след охладителя и който се събира дестилата ще има два слоя горен масленно етерична композищия в която е разтворена вода и долен воден в които е разтворена масленно етеричната композиция.Соотношението горен/долен слой е 1/9 и варира според изходните концентрации и естеството на веществата образуващи азеотропната смес.
Нещата опират до това колко дестилации ще се направят,колко е теоретичното съдържание на желания компонет в изходната суровина и къкъв е състава на азиотропната смес на тоя компонент .
:kaffee2:

Зная,че на този съд трябва да има два щуцера-единия за дестилационните води т.е. "долен воден в които е разтворена масленно етеричната композиция",който се намира долу на самият съд, и горен щуцер горен масленно етерична композищия в която е разтворена вода и долен воден в които е разтворена масленно етеричната композиция.

Ще се разровя,дали се предлагат такива съдове по някой заводи,които по време на криза фалират :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 18:15 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
От последния коментар на des_inkata личи че твърдо е убедена да добие етерични масла.Няма никак да е лесно но не и невъзможно.Преди всичко необходима теоретична подготовка преди да се пристъпи към практическата реализация.Количествата на етеричните масла в различните растения може би са съизмерими с тия в розата,а за килограм розово масло за необходими тонове (не зная колко точно) розов цвят.
Колкото до флорентинския съд требва нещо лаболаторно или в краен случай делителна фуния.
Най добре е да погледнете при розоварите при тях може да има готови решения на някои въпроси.
За ваше здраве :prost: !!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 18:47 
Модератор
Аватар

Розовото масло е друга бира.
Инък здравец, лавандула, мащерка, равнец, мента дават доста

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София