Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 00:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011, 09:05 
Аватар

Изпадна ми една алуминиева соковарка, някаква руска. Единия съд влиза в друг и отдолу предполагам на водна баня става варенето на плода. Та...понеже няма да се ползва за соковарка, рекох да видя дали става за казанче за ракия. Ще резна дъното на едното и тука идва проблема с какво да го снадя за долната част за да стане повече като обем....може би за 7-8 л материал. Капак си има с него е ясна работата. Дали някой запознат ще сподели с какво се лепи алуминий?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011, 12:47 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
valerko написа:
Изпадна ми една алуминиева соковарка, някаква руска. Единия съд влиза в друг и отдолу предполагам на водна баня става варенето на плода. Та...понеже няма да се ползва за соковарка, рекох да видя дали става за казанче за ракия. Ще резна дъното на едното и тука идва проблема с какво да го снадя за долната част за да стане повече като обем....може би за 7-8 л материал. Капак си има с него е ясна работата. Дали някой запознат ще сподели с какво се лепи алуминий?

Алуминия е краино неподходяш за казанче :megagrin: и заварките се извършват само на аргон , за лепило не съм чувал може и да има.Пък и тази система с водната баня трябва да има поне два предпазни клапана , за да не стане буууум :wallbash: Даи чертешче на това което искаш да направиш, във форума има хора които ще ти дадат компетентен съвет. :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011, 16:57 

Местожителство: София
Запояване на алуминий с припой ПОС е трудно, но възможно, при условие че калаено-оловният припой съдържа не помалко от 50% калай (ПОС50, ПОС60, ПОС90). За флюс се използва минерално масло.
Не се притеснявай за "БУУУМ" тъй като системата е отворена и при такива малки обеми охладителя винаги може да поеме по-голямо количество пари,стига серпентината да е с 14-16мм диаметър.
По отношение на алуминиевите сплави-ДА не е най-подходящия материал за казан тъй като алуминия,който иначе и покрит с една тънка коричка от алуминиев хидроокис,пазеща го при нормални условия от атмосферна корозия,иначе е амфотерен метал т.е. се атакува много лесно както от киселини така и от основи и при по продължителен контакт преминава в хранителния продукти в нашия случай във виноматериала, като при това съда започва да корозира и така до пробиването му при продължителните контакти.Контактите на алуминия с винената киселина ,както и с другите плодови киселини дават тартарати и кабамиди-ярък предствител на групата е амониев карбамат изключително корозионноспособно вещество.Алуминият е катализатор за получаването на карбамати,карбамиди(карбамида урея е основна съставка на урината) и тем подобни развалящи вкуса на ракията в-ва.Също така ,съединения на алкохолите с карбамида и техните продукти придават така наречения вкус на дрожди който винаги се появява при някаква концентрация на алкохола ...
Та това са едни от основните минуси поради които алуминия се избягва в дестилационните апарати,не така седят нещата обаче при катализатор мед,която катализира разлагането на разните уреи(карбамати,карбамиди) до амоняк и въглероден двуокис,от които само първия може да придаде мирис,но не и вкус на получавания дестилат.
Та можеш спокойно да пристъпиш към направа на едно казанче от твоята соковарка при условие че охладителната ти система(серпентина или колона) е МЕДНА и с по-голяма площ...
kotebarry преди време ми разясни тази ситуация ,за което благодаря!!!

Последна промяна ilu6a на 03 Апр 2011, 00:47, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011, 20:24 
Аватар

valerko... Исках още в началото да ти кажа ама да не ти убивам мерака, от тази АЛУМИНИЕВА соковарка не сатава дистилаторче.Много проблеми ще си създадеш, не се вкарваи в този филм. Като си мераклия по добре си намери някоя тенджера по голяма така,, или наи добре е метно котле. Има съфорумци които ще ти драснат едно чертежче как да го направиш. ТОВА Е МОЯ СЪВЕТ :prost: :prost2:

Последна промяна MONI BARONA на 03 Апр 2011, 11:54, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011, 21:34 
Аватар

Местожителство: Varna
valerko и аз имам сигурно същата соковарка руска бая я бях заглрдал преди време обаче страста ми бе охладена от това че долната и горната част трябва да се заварят пък ме притесни и това че е от алуминии. Така че щом имаш тенджери под налягане действай може и без да разваляш тенджарата само махаш някой от клапаните и на негово място трябва да се измисли подходящ фитинг за връзка с колона лула или каквото решиш там. Пък казана от пералня само запой дъното с сребърен припой другото може и с калй. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011, 21:52 
Аватар

petiomalchev написа:
valerko и аз имам сигурно същата соковарка руска бая я бях заглрдал преди време обаче страста ми бе охладена от това че долната и горната част трябва да се заварят пък ме притесни и това че е от алуминии. Така че щом имаш тенджери под налягане действай може и без да разваляш тенджарата само махаш някой от клапаните и на негово място трябва да се измисли подходящ фитинг за връзка с колона лула или каквото решиш там. Пък казана от пералня само запой дъното с сребърен припой другото може и с калй. :prost2:

И мен това ме спира, че не мога да залепя двете части. А само с едната е малка. Приключих със соковарката вече...за пералнята...няма да ти разправям каква неравна битка водих днеска с един фланец и един шибан, ама не шибан, ами много шибан ъглошлайф и не можах да отрежа фланеца 3 часа, че загрява, спира, по някое време не ще дори да изключи от копчето...снимки съм направил и скоро /може би другата седмица/ подготвям една тема "Как се маха мотора на пералня от казана с минимално отрязани пръсти и рани" :explode: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2011, 11:37 
Аватар

Нещо такова имам в предвид.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Апр 2011, 16:59 

Местожителство: София
Никакви проблеми няма да имаш ако си пригодиш соковарката за казанче, НО с медна лула и серпентина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2011, 06:40 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Valerko,вземи тенджерата и си направи нещо подобно,...за експерименти е бомба :D
Прикачени файлове:
photo mini.jpg
10л е и можеш да си експериментираш до infinity... :megagrin:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2011, 22:39 
Аватар

Местожителство: Sofia
Не батисвайте тия соковарки, дори и да става за дестилатор. Уникални са!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Авг 2011, 21:58 
Аватар

Местожителство: враца
Имам такава соковарка от едно време , утре ще я снимам .

Може ли някой с опит да ми даде съвети как се ползва , и какви сокове
колкото повече обяснения - по добре ( малко съм тъп )
Няма/ липсва и маркучето , кранче ли му трябва , не знам .
Ябълките с мелачката ли да ги смеля или нарежа на ръка с нож ?
Може ли да пълня сока в пластм. бутилки от минерална вода ?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 

Часова зона: Европа/София