Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Дата и час: 25 Окт 2014, 00:15

Часова зона: Европа/София [DST]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 29 Юни 2008, 22:07 

Местожителство: xaskovo
Желая да си направя казан от доста време но не ми е ясно как.
А и неми е оставало време да се допитам такаче някои ако знае да ми пише майл адрес:d.p.t@abv.bg.Много ще съм благодарен :!: :!: :!: [/i][/b]

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Юли 2008, 12:46 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Приятелю, не е лесно да направиш хубав казан. Най-добре е да е меден, т.е. има бъкърджийска работа, която е за умела ръка. Хората правят всякакви самоделки, някои от които много добри, други не толкова:

Изображение Изображение Изображение Изображение

Виж дали няма да ти излезе по-изгодно да купиш готов от Благой Попов - viewtopic.php?p=256#256

Според Борис цената им е 12 лв./литър, което не чак толкова лошо, предвид труда който спестяваш и евентуалните рискове, да не се получи добре, след като нямаш познания...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2008, 17:38 

Местожителство: V.Tarnovo
Имам медна тръба.Как да си направя серпентина.Благодаря предварително

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2008, 18:02 
Администратор
Аватар

Провери с калкулатора, дали е достатъчен диаметъра и дължината на тръбата.

Напълни я с фин и сух кварцов пясък, като постоянно я стръскваш за да се уплътни пясъка. Запушваш краищата и навиваш тръбата върху дорник с подходящ диаметър. Пясъкът, ако е уплътнен добре, ще я предпази от смачкване. Не се опитвай да навиваш прекалено тесни витки, за да не се скъса тръбата. Отпушваш я и с леки почуквания оттдолу нагоре изтръскваш пясъка. С продухване доизчистваш, каквото е останало. Четири ръце се справят по-добре от две.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2008, 19:27 

Местожителство: V.Tarnovo
Бльгодаря приятелю.Бях зациклил.Милех да я правя правоъгълна със колена :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2009, 16:07 

не мога да си обясня защо са толкова скъпи казаните
Медната ламарина е около 20 лв за кг-за един казан 100 л отиват 1,2 кв.м. тоест 12кг медна ламарина това са 240 лв и то при условие че го прави от 1мм ламарина(всички знаем че ги правят от 0,5 или 0,8мм) -ЗАЩО ГО ПРОДАВАТ 1200 ЛВ -да не го прави един месец, 22 раб.дена сутрин от 8 до 17 часа та да вземе заплата 1000 лв.
Егати и и надценките!!!
Айде да си имаме уважението!!!
Разбирам надценнка 3-4 пъти ама 6 пъти А СТИГА БЕ!!! За това народа се мъчи всякак да се прави казани защото разни тенекиджии спекулират с цената яко.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2009, 19:36 

Местожителство: Plovdiv
Направата на казан за варене не трябва да се гледа като работа на "килограм". Много идея има в "правилния"казан. За к'во да е варене става всичко: от тенджера под налягане до водосъдържател от бойлер,пералня и не се сещам още какво. Ако обаче човек иска да е поне малко "в час" и да вари хубав продукт трябва да знае:
-Материалът е мед(по изключение неръждавейка,но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО медни вложки.
-Да е от 2 части,като:долната да е по възможност от по-дебела ламарина.Горната да е ПОНЕ 25 % от обема на долната,като се застъпват с възможност за херметизиране.
-Серпантината да следва посока САМО НАДОЛУ,като се осигури плавен преход към минималния размер(сечение).
Е,за казана толкова,варенето е вече "друга бира". Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2009, 13:04 

като не трябва да се гледа на килограм -защо трябва да ни дерат кожите на кило.
Нека не придаваме на казана и художествена стойност-чак пък толкоз!!!
Казана си е казан -знаем как изглежда,просто привеждам цифри за да видят хората как се опитват да дерат разни медникари
Да не говорим за качеството и на казаните и на бъчвите от бг-производители в голям процент от предлаганото е БОКЛУК при това скъп.Може ли да се сравни с нещо от този сайт
http://www.copper-alembic.com/products.php?lang=en
пък даже и с цени
Не може някъв чукач на ламарина или дърводелец(още дядо му правил бъчви)да ми иска цени по високи от Испания и Италия например където всичко е сертифицирано и мноооого по добро!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2009, 08:38 

Съгласен съм принципно,че има кожодери и т.н.,аз също не бих помислил да дам купчина пари за нещо направено от самозванец.В темата съм единствено с идеята "да ориентирам" тези,коити биха си правили,или закупили някакво такова съоръжение,изхождайки отнякакви професионални познания.
Вярно е,че всички знаят как изглежда един казан,но дали знаят защо е така: напр. капака на казана е полусферичен и от радиуса му зависи коефициента на дефлегмация..и т.н.Да се обзаложим ли че бай циганин чукач не е чувал,а и не му пука.
А тези лъскавите картинки от сайтовете съвсем не е сигурно,че са толкова добри, да не говорим, че никак не са евтини.
Поздрави !

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2009, 10:12 

коеф.на дефлегментация-тук не говорим за ректификация,флегма и т.н.
Говорим за един тъп казан-ако ще и плосък да е капака това няма да се отрази на качеството на ракията а евентуално само на времето за добиване на същата!
А по отношение на цените в сайта-абсолютно кореспондират с качеството!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2009, 20:02 
ССМ

На против ilu6a, говорим!!! Това е въздушен хладник, от както се прави коняк! Май от 15 век, войната между Франция и Англия! Та тази "издутина", "сфера" след казана е празна и не се запълва с материал! Въздухът около нея или това, което наричаме околна среда е с по-ниска температура от парите на спирта(дестилата), които достигат 80 и нагоре градуса! Затова се слага термометър на лулата на казана, който да те ориентира кога ще текне ракията и на колко горе долу градуса ще текне!!!
Вече такива казани почти не се правят, а се правят "конячни казани"! Това са т.н. казани с колони отгоре, вместо въздушен дефлегматор, за по-добро пречистване на дестилата. Е, май немога да ви го кача!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Яну 2009, 09:45 

Говорим друг път!!!
Кой тенекиджия, медникар ли както там се наричат знае какво е коефициент-още по малко на дефлегментация....да не говорим че същия зависи от атмосферното налягане температура на околната среда и т.н.
Една тъпа медна тенджера(някои с по-издути капаци) не трябва да струва повече от 500-600 лв за 120литра.-не говорим за професионалните на Бенковски например, а за сякви измекяри предлагащи казани на безумни цени

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Яну 2009, 12:23 

Няма истински спор, всъщност говорим за различни неща, надявам се и колегата alambik да ме подкрепи, никога не е ставало въпрос за циганските творения,а за истински казани. И понеже явно има уважение към "Бенковски",винаги може да се направи консултация с проф. Минков(давам тел.при желание).Все пак човекът,заедно с покойният Нушев учиха българите как се прави дестилация.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Яну 2009, 13:17 

Аз говоря за обикновените казани пълно по селата с такива-повече от половвината вероятно са правени от мангали,но дори и това не е въпроса.
Въпроса е защо са такива цените на точно такива казани-да речем някои прехвалени пловдивски майстори искат по 12лв на литър!!!
За сто литров казан ако го раглеждаме като цилиндър отива около метър ламарина-айде с издутините 1,3км.м.-тоест 13кг мед и то ако го прави от 1мм лам.-сами сметнете колко струва!!!
После попитайте майстора за колко време ще го направи-от 3 до 5 дена варират всичките които съм питал
Та по тези цени 100л-1200лв и кво излиза че този така наречен майстор ако го прави 5 дена ще взима по около 200лв на ден -драги господа кой майстор взима по толкова???
А ако го прави за 3 дена кво излиза???????
Просто са нагли до безкрай!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2009, 16:08 
Аватар

Местожителство: Монтана БГ
Изображение Изображение Изображение Изображение

Защо, на някои казани лулата е наклонена от казана към охладителя под някакъв градус.Такива на живо не съм виждал, като не претендирам , че съм врял и кипял в тая сфера, но каква е идеята в края на крайщата :?: :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]