Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Дата и час: 23 Юли 2014, 21:02

Часова зона: Европа/София [DST]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Авг 2008, 08:01 
Аватар

Колеги отскоро открих този форум и за жалост вече трябва да се обърна с въпрос към КЛУБА НА ЗНАЕЩИТЕ. Допуснах груба грешка при варенето и сега ракията има дъх на загоряло - дайте съвети. Ще почерпя ако намери верно решение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Авг 2008, 23:28 
Аватар

и при мен ракията има мирис на загоряло, варих я без костилки, огъня не е бил силен, а мирише на загоряло
Някой ако може, нека сподели опит.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Авг 2008, 23:53 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Пращината загаря, когато е гъста или огънят е прекалено силен. За да се възпрепятства загарянето, в казана се поставя цедка, която да поддържа слой течност над дъното:

Изображение

Състои се от две части, за да минава по-лесно през гърлото на казана.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Авг 2008, 10:40 
Аватар

А може ли да се направи нещо, когато вече е загоряло и ракията има такъв характерен мирис на загоряло.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2008, 00:14 

само с ваглен

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2008, 10:50 
Аватар

въглена се слага в ракията ли, може ли по-конкретно да обясните

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2008, 12:24 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Използва се активен въглен, подобен на този в противогазите и кухненските адсорбери, работещи на затворен кръг.

Изображение (Уголеми картинката!)

За целта въгленът предварително се накисва в чиста вода и се насипва в тръба ø38 и дължина към 1-1,5m. По-дългият филтър е по-ефективен.

Изображение (Уголеми картинката!)

Дестилатът се преточва БАВНО през тръбата. Активният въглен изчиства ефективно всякакви миризми, включително и приятните аромати. Ако се използва за ракия, резултатът е сравнително безвкусно питие. За подобряване на аромата, филтратът впоследствие може да се смеси с незагоряла и нефилтрирана ракия.

Подходящ е активен въглен с размер на зърната 0,4-0,85mm. Адсорбиращата способност на въглена има определен ресурс и след насищането му, пълнежът трябва да се подмени. Може да се набави от филтри за аквариуми, филтри за кухненски адсорбери, магазини за химически реактиви и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2008, 10:38 
Аватар

Колеги някой ще ми каже ли колко литра може да се пречисти с едно зареждане на филтъра. В един от руските форуми видях че загорялата ракия предварително трябва да се разреди до 30 градуса защото тогава ефекта от филтрирането е по-голям. Вече успях да открия магазин в който продават активен въглен и в началото на септември ще купя - питането е колко кила ще ми свършат работа.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Авг 2008, 11:46 

Местожителство: разград
слагасе 1гр,до грам и половина на литър загоряла ракия бъркаш 5 дена след това филтроваш .активен въглен с означение (g) .здравеите колеги в форума

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Авг 2008, 21:42 

КОЛЕГА НЕ ИСКАМ ДА ТЕ ПЛАША АЗ СЪЩО НЕ СЪМ МНОГО ВЕЩ НО ЗАГОРЯЛА РАКИЯ СЕ ОПРАВЯ САМО С ПИЕНЕ,,,,,,
ЗАПОЧВАШ С ЕДНА А ПОСЛЕ МИНАВАШ НА ЗАГОРЯЛАТА А ПО ДОБРЕ ЯРАЗДАЙ НА ПРИЯТЕЛИ ХА,ХА,ХА

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Авг 2008, 19:25 
Аватар

аз съм сложил в моята ракия един активен филтър на прах, поръчах го от София, по-късно ще пиша резултата, но след 1-2 дена се усещаше промяна

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Авг 2008, 19:54 

имах и аз една такава ама тежко загоряла нищо не помогна активен въглен коприва с корени ментови капки анасоново масло есенции 3преварки карамфил индииско орехче докато я изпихме :D при малко количество може да се сипе в друга джибра но да не е много та да развали и другата ракиа

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Авг 2008, 15:14 

колеги нищо не помага да се махне миризмата от загоряла ракия
с активен въглен се премахват и хубавите аромати
един съвет:
купуваш 1-2 литра мастика /зависи колко ти е загоряла ракията/ и правиш нещо като анасолийка.
но се пие
пробвай с малко количество ракия и малко мастика

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2008, 03:19 
Аватар

Местожителство: гр.Разград
Уважаеми колеги,форума е прекрасен,не разбирам обаче за какво са снимките на колони за изваряване на ракия.Ако си я докарал до колони-ще си имаш и технолог.Предлагам на вниманието ви домашен филтър,премахващ излишни миризми.Уговорката е ако има кисела жилка,предния ден се слага на 10л. ракия-1пакетче сода бикарбонат.И така- взема се бутилка от бира. изрязва се дъното.Въглени от казана или за барбекю,натрошават се максимално на дребно.Кварцов пясък-от Каолин Сеново.И в гърлото на бутилката слагаме чист парцал.Насипваме пясък-може и обикновен-3см.После измития въглен-3см.И така до горе.
Горе оставяме 5см.,където ще наливаме ракия.Прецеждаме ракията,ако не ни хареса,правим го втори път.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2008, 10:19 

абе тоя филтьр ми се вижда нещо измислена работа :) аиде вьглена го приемам ама тоя пяськ ква роля играе :?: и между другото содата има почти подобни своиства като вьглена спрямо ракията :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]