Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Дата и час: 30 Сеп 2014, 22:51

Часова зона: Европа/София [DST]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Присаждане
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2012, 20:31 
Аватар

Направихме вината (някои вече ги изпиха), сварихме ракиите (и тях някои...), идва пролет. Големите студове преминаха, бързо се затопля, крайно време е, да съберем калеми от по-ценните сортове дръвчета и лози, и да облагородим по-невзрачните. Hellreiser, сега е момента, да ни запознаеш с тънкостите по събиране, съхранение и присаждане на калемите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Присаждане
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2012, 19:20 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ще опиша само един от начините, който ползвам аз. А именно присаждане на място( на вкоренена подложка) чрез разцеп. Събирането на калеми се прави през късната есен и се съхраняват на тъмно и влажно. Може в мазето в кофа с пясък, аз ги съхранявам във мокър вестник и ги държа в хладилника на най-долния рафт. Сега вече става малко късно за калеми, но може да се опита да се изберат и в хладилника. Когато подложката е с еднакъв диаметър с присадника се нарича присаждане на пълен разцеп. Когато подложката е по-дебела се нарича присаждане на обикновен разцеп и обикновено се използват два присадника. Най-подходящото време за присаждане е на пролет след затихване на обилното сокодвижение( плаченето на лозата след резитба). След като сме избрали къде ще присаждаме, но се забелязва обилно сокодвижение трябва да се изчака няколко дни (4-5 обикновено) да се изтече. Правим разцеп на подложката около 3-4см надолу. Калемите ги нарязваме на резници с по 2 очи, като под долното око се запазва почти цялото междувъзлие( разстоянието между две очи), а над горното се се оставя 1-1,5см.
Изображение
Горе долу така трябва да изглежда присадника, само да не е с толкова дълго междувъзлие.
Под долното око се оформя клин, колкото е дълъг разцепа, който сме направили на подложката(3-4см). Тука е най-важния момент. От едната страна се отнема леко само кората
Изображение
А от другата страна оформяме по силен клин, като отпред на върха не трябва да има сърцевина (кафеникавото)
Изображение малко е смотана снимката, но ми треперят ръцете нещо. :)
тази е по-добра
Изображение
След като сме оформили клина, го пазим да не се замърси. Напъхваме го в разцепа, леко го почукваме и го превръзваме със сезал, рафия, памучни ленти или кой каквото има. Ако присаждането се прави над земната повърност, задължително присаденото място се замазва. По магазините има овощарска замазка. Аз използвам разтопен асфалт, някои му добавят свинска мас, за да не се цепи, някой използва и блажна боя.
Изображение
Когато подложката е доста по-широка от присадника се използват два. Като се поставят в разцепа така, че външните им страни да съвпаднат с външните страни на подложката. В разстоянието върху подложката, което остава между присадниците се поставя кора от лозата и се замазва.
Общо взето това е един от популярните методи за присаждане. Към май месец ще напишем и как се прави присаждане на зелено.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2012, 20:32 
Аватар

Местожителство: враца
Да питам , насадих си преди 3-4 г един ред купени от пазара 6 лози , но сорта е бял десертен и мн. чувст. на мана .
Нямам възможност да пръскам редовно , а и съм некадърен лозар ...направо изгаря всяка есен .
Може ли ( имам асма с хубаво грозде , която успявам да я гледам ) да отрежа сега където е снадката , и да присадя сега пръчка от моята асма ?
Тоест да използвам само коренът , а присаденото да го изхвърля , за да няма две снадки ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2012, 20:53 
Аватар

Можеш. По принцип спойката би трябвало да е под земята като си ги засаждал или поне наравно със земята.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2012, 10:31 
Аватар

Местожителство: враца
Мерси много .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2012, 10:57 
Аватар

Местожителство: Varna
Малкокъсно се включвам в темата, защото лозите почти навсякъде са изрязъни.
Този метод които предлагам за вкореняване на лозови пръчки гарантирал с една година по рано даване на реколта.
Аз за втора година вкоренявам по този метод.
Пръчките изряязани както по горв е показано се засаждат в пластмасови бутилка от бира 2-2,5л. със срязано гърло и надупчена отдолу и ако не е достатъчна височоната се снажда с част от друга бутилка.
Използва се горска пръст, като ми препоръчаха от борова гора.
Шишето с прастъ и засадената пръчка се поставя в съд полива се отгоре. В съдъ който е поставено шишето винаги трябва да има един см. вода и прастъ отгоре винаги да е вкажна. Така засятата пръчка се държи в помещение до прозореца докато не избие летоеасъл с 5-6 листа.
Шишето се срязва и се засява навън.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2012, 16:06 
Аватар

Местожителство: Горна Джумая
Аз пък присаждам късна пролет,на зелено ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2012, 21:23 
Аватар

Имам две джанки дивачки засадени преди години с цел присаждане. И двете са с по три ствола с диаметър 10-15 см. В началото на март събрах малко пръчки от различни сортове сливи, които си седят в хладилника. Така и не остана време до сега, а и пролетта тази година доста бързо се развива. Та въпросът ми е: много ли е късно за присаждане под кора?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2012, 20:38 
Аватар

Този вид присаждане най-често съвпада с цъфтежа, който би трябвало вече да е минал. Затова изчакай още малко до към началото на юли и присаждай със спяща пъпка. Пъпката се взима от леторасти, които са полувдървесинени и задължително са образували връхна пъпка. Калемите се вземат в деня на присаждането или 1-2 дена по-рано като леторастите се обезлистят, за да се избегне обезводняването и долните им части се потапят във вода.
Можеш да пробваш и присаждане на будна пъпка към края на май. Ще вземеш пъпки от нови леторасти непосредствено преди присаждането, ако имаш късмет ще покарат още тази година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Апр 2012, 22:38 
Аватар

Благодаря ти за отговора! При мен все още цъфтежа не е преминал, така че ще опитам! Ако стане ще пиша, ако ли не ще изчакам края на май и пак ще пробвам. Може да пробвам и присаждане на чип.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2012, 12:19 
Аватар

Брех, тия твойте джанки много късно цъфтят. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2012, 13:06 
Аватар

При мен е открито и доста ветровито. В сравнение с центъра тук дърветата закъсняват с 10-14 дни. А пък в София закъсняват от Пловдив сигурно с още толкова. Но си прав: допреди два-три дни още имаше цвят, днес вече няма.
Сега е момента да опишеш подробно присаждането на будна пъпка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2012, 13:32 
Аватар

Чакай да ида да намеря калем и подложка и ще ти покажа със снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2012, 13:33 
Аватар

Чакам, чакам!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Апр 2012, 14:17 
Аватар

Ти майтап си мислиш, ама намерих. :megagrin:
Нямам дръвчета затова посегнах на съседско, за да не оскатя дръвчетата взех един калем от една прасковка, а пък подложката я избарах от една дърта смокиня.
Изображение

Изображение

Присаждането на пъпка независимо спяща или будна като техника е еднакво, т.нар Т-образно околиране.
Първо се прави един Т-образен разрез на подложката, но само на кората
Изображение

Изображение

Изображение

След това от калема се изрязва пъпка(щитче), като посоката на рязане е винаги към теб

Изображение

като се изреже пъпката се държи за дръжката :D и се внимава да не се зацапа долната част.
Изображение

Хваща се за дръжката и се поставя в Т-образния разрез правилно ориентирана все пак.

Изображение

Изображение

След това разреза се привързва и пристяга, след като пъпката се развие подложката се реже над пъпката с обратен на пъпката наклон- това е самото облагородяване.
В общи линии идеята е такава.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]