Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Дата и час: 25 Апр 2014, 08:26

Часова зона: Европа/София [DST]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2013, 19:28 
Аватар

Здравейте,

нов съм във форума и във винопроизводството в домашни условия. Всъщност правя вино за първи път. Ето и проблема:

Вчера отделихме зърната от чепките и изгнилото, смелихме ги в пластмасов бидон и ги оставихме така. Вечерта се зачетох във форум и разбрах, че процеса на направа на бяло вино изисква веднага да се източи мъста, след смилането, после да се направи сулфитиране и избистряне със бетонит и серен диоксид, след което да се отделят бистрия и не толкова бистрия втори слой от мътилката (третия слой), да се сложат дрожди и да протече бурната ферментация.

В момента ситуацията е следната:

1. Мъста в престояла в бидона със смелените зърна в продължение на около 30 часа
2. Източена е в отделен съд и ще седи в него най-малко 18 часа, преди да успея да набавя бетоните и серен диоксид

Въпросите са ми следните:

1. Голям гаф ли е престояването на мъста в джибрите и как ще се отрази на виното?
2. Има ли смисъл да се сулфитира мъста с бетоните и серен диоксид след като е престояло 18 часа в отделен съд?
3. Ако се пропусне процеса на сулфитиране и избистряне какви негативни последици да очаквам?
4. Ако проведе операциите по сулфитиране и избистряне, какво да правя с третия пласт - мътилката?
5. Как по-точно се извършва процеса на декантиране при избистрянето на виното, с какви съдове? Аз мисля да го правя в пласмасови туби от минерална вода от 10 л., но не виждам как да не смеся пластовете при изливането в съда за ферментацията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2013, 21:10 

Местожителство: Пловдив
Здравей, добре дошъл!
Моето мнение е, че вече е малко късно за сулфитиране. При това топло време и след толкова часове, най-вероятно вече е започнала спонтанна ферментация. Ако сулфитираш след започнала ферментация има рискове от гадни миризми.
Иначе самото престояване заедно с джибрите не е толкова голям гаф. Даже има практики въобще да не се отделя - преработваш бяло грозде по технология за червено вино. Получава се т.н. оранжево вино.
Аз бих смесил отново всичко за оранжево вино. И ще се моля дивите дрожди да си свършат работата. Но това е само мое мнение, да се надяваме, че ще има и по-рационални, че ситуацията май е спешна :thumbs1: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2013, 10:12 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Някакво захарно съдържание дали си измерил, примерно в началото и след 30 часа. Ако има движение надолу значи тече ферментация и няма да сулфитираш. Можеш да си преточиш виното от джибрите(аз бих го преточил веднага) или да изчакаш т.нар бурна ферментация и после да го отделиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2013, 10:58 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Виж дали ферментира - пяна има ли ? Като си завреш главата в бидона удря ли те задушлива миризма на въглероден двуокис ?
Ако вече ферментира - не се занимавай, остави го както си е, после ще го бистриш с бентонит.
Престояването с джибрите води само до по-розовеещ цвят, ще стане подобно на розе вино. Нищо лошо няма да стане друго.

Но иначе бялото вино се прави като се отточва сока още по време на мачкането и веднага се сулфитира.
Аз даже ръся КМБС-то вътре в съда с джибрите, а отдолу тече сока.
След това бистрене на сока с бентонит, горните два слоя заминават за ферментация като им се добавят и дрожди за бяло вино, а долният с калта - при джибрите за ракия.
Освен това дрождите за бяло вино имат навика да искат и ДАФ (диамониев фосфат) или друг вид активатори. Ако не им ги осигуриш - замирисва на развалени яйца (сероводород).
Тъй че - подготви се с тези неща чак за догодина, КМБС и бентонит и сега да вземеш не пречи, те ще ти трябват за бистренето и бутилирането евентуално.
А засега го изкарай както си го започнал, ако е тръгнала ферментяция с диви дрожди, нека си свърши. После ще бистриш. Е няма да е перфектно, но пак ще стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2013, 14:24 
Аватар

Ако ще правиш бяло вино при обстановката, която писваш - никакво връщане в джирбето /поне според мен/. Виното не само ще розавее живот и здраве, а ще има съвсем различен вкус и аромати. Не си споменал какъв е сорта грозде, а и това има значение, но най-общо бурна ферментация в джибре загрубява нежния аромат на бялото вино, а това според мен е най-желания резултат тук.
За сулфитирането и аз бих пропуснал, за да не рискуваш да си навлечеш по-гореми беди. Ще сулфитираш по-късно при откаляването и ще се молиш да ти е здраво гроздето.
Пак според мен не пречи да си посееш "питомни" дрожди, но както казват колегите по-горе те искат "храна" за дрожди, но нея можеш да я добавяш и на порции в течение на процеса. Има сайтове, от които може да си купиш всичко и с куриер е за един ден при теб. Може по-опитните колеги да се изкажат дали съм прав по този въпрос.
Лично аз никога не съм ползвал бентонит на този етап на преработката, ползвам СТУД :D и за сега не съм имал провал. Бентонита остави за накрая. Така или иначе ще трябва да декантираш няколко пъти, за да махнеш по-голямата утайка, която ще се образува, защото в началото не си махнал най-грубото. Само внимавай с окисляването, опитвай колкото се може по-малко виното да има достъп до кислород. Бентонита ще го използваш преди да бутилираш или съхраняваш.
За винената кал - тя се слага обратно в джибрето и за ракия /ако си източил самотока/, ако не на боклука.
Успех с реколта 2013 !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2013, 21:32 
Аватар

Ако е започнала спонтанна ферментация пак не се притеснявай, защото култивираните дрожди си падат антагонисти и ще елиминират по-слабите от тях диви дрожди. Но това при условие, че или е слабо започнала ферментацията или изобщо не е започнала. Ако "ври и кипи" с пълна сила - никакви дрожди!
Това, че е престояло с джибрата може би е проблем, а може би не, но това ще го разбереш на по-късен етап - най-хубавото, което може да се е случило е мъстта да е са се екстрахирали допълнителни аромати и вкусове, а най-лошото - да е екстрактирала много допълнителни аромати и вкусове (или по-точно танини от семките, багрилна материя от ципите (наситено жълт към оранжев цвят)) и прочие.
Никакво сулфитиране на този етап! Но ако решиш все пак, ниски дози от порядъка на 15-20 мг/хектолитър няма да навредят на култивираните дрожди (прочети пак началото на поста - ако е започнала бурна ферментация - никакви дрожди следователно никакво сулфитиране).
Бентонита е нещо съвсем различно, което забрави за момента - той е бистрещ агент срещу помътнявания, а на този момент единственото помътняване при теб е физично, което се бистри със студ или топлина, но чак след ферментация! Никакви промени на температурата по време на ферментация.
Ако решиш да слагаш дрожди намери си и храна за дрожди (Диамониев Фосфат или ДАФ). Съотношение дрожди/ДАФ - 1/1.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 17:31 
Аватар

Благодаря на всички за изказаните мнения и съвети.

Това което направих е да добавя дрожди и диамониеф фосфат, точно преди да започне спонтанната ферментация. В момента тече бурна ферментация с отделяне на пяна. Не съм връщал мъста във джибрите.

Ето и отговори на зададените в постовете въпроси.

Сорта на гроздето е болгар - десертно грозде.

Захарност мерихме непосредствено след смилането с един уред за 2 лв. на дядо им, който едва ли е най-точния инструмент - 22%

Хубавата новина е, че днес набрахме още 500 кг. от същото грозде и мога да приложа технологията както трябва този път. Първо ще мина през аптеката и после ще меля :)

Никой не е писал как и с какъв съд се декантира най-удобно? Моля дайте съвет и по този въпрос.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2013, 05:20 
Аватар

Като за домашни условия в бидон и после с едно маркуче по гравитационен принцип си откаляваш, така ще обереш почти всичко до самата кал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2013, 21:14 
Аватар

pek написа:
Ако е започнала спонтанна ферментация пак не се притеснявай, защото култивираните дрожди си падат антагонисти и ще елиминират по-слабите от тях диви дрожди. Но това при условие, че или е слабо започнала ферментацията или изобщо не е започнала. Ако "ври и кипи" с пълна сила - никакви дрожди!
Това, че е престояло с джибрата може би е проблем, а може би не, но това ще го разбереш на по-късен етап - най-хубавото, което може да се е случило е мъстта да е са се екстрахирали допълнителни аромати и вкусове, а най-лошото - да е екстрактирала много допълнителни аромати и вкусове (или по-точно танини от семките, багрилна материя от ципите (наситено жълт към оранжев цвят)) и прочие.
Никакво сулфитиране на този етап! Но ако решиш все пак, ниски дози от порядъка на 15-20 мг/хектолитър няма да навредят на култивираните дрожди (прочети пак началото на поста - ако е започнала бурна ферментация - никакви дрожди следователно никакво сулфитиране).
Бентонита е нещо съвсем различно, което забрави за момента - той е бистрещ агент срещу помътнявания, а на този момент единственото помътняване при теб е физично, което се бистри със студ или топлина, но чак след ферментация! Никакви промени на температурата по време на ферментация.
Ако решиш да слагаш дрожди намери си и храна за дрожди (Диамониев Фосфат или ДАФ). Съотношение дрожди/ДАФ - 1/1.

Какво имаш предвид под никакви промени на температурата? Бидона с виното е в гараж, който е на сянка, но все пак дневните и нощните температури са съвсем различни и реално температурата може би играе с 5 градуса? Това проблем ли е ? Да не би да трябва да го държа в изба с постоянна температура?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2013, 11:11 
Аватар

Местожителство: В.Търново
5 градуса амплитуда не е проблем. Вътре в самия бидон е постоянна.
Но ако захладнее ще трябва поне да го завиеш с нещо.
Ако много стане студено, а не се е одвършила ферментацията - термооедеало или нагревател за аквариум.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София [DST]