Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Дата и час: 21 Дек 2014, 05:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2009, 09:52 

Здравейте,току що се регистрирах в форума.Много се радвам,че съществува такъв форум,който да удоволетвори вопиющата нужда на множество люде за споделяне и черпене на опит и знания в тази стратегически важна област на науката. :respekt:
Сега по същество,първо да споделя опит относно меленето на ябълки.В една тенекия от маслини(от тези с кръглото капаче,изхвърлят ги редовно от разни магазини за маслини),слагам вече накълцаните на едро ябълки.После с едно идустриално бъркало от най-малкия размер,за да не се мори бормашината и за да развие добра скорост ги правя на пюре.Става бързо и лесно.Бъркалото е от тези червените които са с два ножа като спирала ,а долу са заварени за едно кръгче.Но с едра стъпка,не от тези дето спиралата е с малка стъпка и прави 2 оборота и нещо до кръгчето(те са подходящи за грозде щото събират много добре чепките.Пробвал съм с всички видове бъркалки и това е най -доброто.Тенекията понеже е с малък отвор и предпазва от пръски.Обаче после изсипването е трудно и за това съм изрязал капака на цяло от 3 страни и като разбия повдигам целия капак и сипвам в бидона.
Сега въпроса,смлях ябълките,но понеже искам да транспортирам пращината до друг град след 6 дни,мога ли да я оставя така на хладно,затворена плътно без вода и после като си я закарам да си я направя.Ако отговора е не,дайте акъл.Идеята ми е да не слагам вода за да не ми се плиска в колата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2009, 12:45 

Местожителство: Пловдив
Проблема е никакъв.Сложи захар без вода,разбъркай добре и гледай захарността да ти е около 28-30,по този начин ферментацията ще се затрудни но няма да ти се вкиснат джибрите.
След като ги закараш си ги донагоди на 20 захарност. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2009, 14:36 

Благодаря за съвета :).Сега измерих сока от ябълките-показа 16% .Мисля ,че е доста добре за ябълки.Сега отивам до магазина за захар.:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2009, 18:30 

BREAKER,това което ме съветваш сигурно ли е.В смисъл няма да повредя пращината нали?Че тука из форума четох на един колега му отишла,желирала се и предполагат ,че много захар е сложил.Извинявай,че подлагам на съмнение компетентността ти,ама много ще ми е мъчно ако прецакам пращинката. :datz:Моля кажете не на шега:),найстина е важно и спешно ,щото сефя пред бидона с бормашината и се чеша по главата. :help:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2009, 19:07 

Местожителство: Пловдив
vreden написа:
BREAKER,това което ме съветваш сигурно ли е.В смисъл няма да повредя пращината нали?Че тука из форума четох на един колега му отишла,желирала се и предполагат ,че много захар е сложил.Извинявай,че подлагам на съмнение компетентността ти,ама много ще ми е мъчно ако прецакам пращинката. :datz:Моля кажете не на шега:),найстина е важно и спешно ,щото сефя пред бидона с бормашината и се чеша по главата. :help:

По-сигурно няма на къде,това със желирането е станало по други причини.
Ако не вярваш питай баба си как се прави сладко от смокини,или намери някъде из форума за такава ракия. :!:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2009, 20:21 

Още веднъж извинявай и благодаря за съвета ,докарах я на захар и сега отива на северната страна на къщата да чака експедиция :megagrin: .Мммм 110 кг. гладко ябълково пюренце добре подсладено :).Вече ми текът лигите.Айде със здраве.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2009, 21:29 

Айде сега да споделя. Бях питал тук нещо и сега съм длъжен да отразя резултата. Днес сварих пробната партида с две сефтета - на ябълковата ракийка и на казанчето. Първо рандеманът - около 50 литра материал с 10 кг захар - осем литра ракия на 50 гр. Последната седмица затворих плътно бидона с материала, като при затварянето плодът не беше паднал, а при отварянето днес беше. Добавих около 8 литра вода и чак на четвъртото пакетче сода спря да кипи. Налях и един литър мляко /бях чел някъде, че е трик за по-мек дестилат/, разрязах на шест една дюла и хоп - затворих казана. А, от страх да не загоря ябълките сложих на дъното на казана една тава от старите захлупена с дъното нагоре - метална, но емайлирана, макар тук-там с петна от ръждица. Може би на това се дължи леко металния вкус на ракията, а може и да е от това, че не успях да изчистя синьото окисление от лулата.. Ще се радвам на мнения от ваша страна. И още нещо - тръгна сравнително слаба - 60 гр. Е, и с казана имах малко проблеми, но и на него му е сефте. Изхвърлих около половин литър първак, после загубих още половин от глупост :datz: и я спрях на около 38 гр, защото имаше още свеж аромат и бистрота. Айде сега коментарите! :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2009, 00:27 
Аватар

Местожителство: Софията
Извинявай,колега(ако мога да те нарека тъка),коментара си го направи сам!Нов съм в този чудесен форум,но не и във варенето на ракия.С почти подръчни материали(пробит казан и ръждясала тепсия)толкова!Другия път използвай качествени матерали,и резултат ще е друг.Всяка една малка подробност оказва влияние.......
Явно имаш много свободно време за губене.........Поздарви!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2009, 11:15 

spoko написа:
Извинявай,колега(ако мога да те нарека тъка),коментара си го направи сам!Нов съм в този чудесен форум,но не и във варенето на ракия.С почти подръчни материали(пробит казан и ръждясала тепсия)толкова!Другия път използвай качествени матерали,и резултат ще е друг.Всяка една малка подробност оказва влияние.......
Явно имаш много свободно време за губене.........Поздарви!

Малко злъчно, но... приемам забележката /донякъде/. Никакво свободно време нямам, по-скоро друго, но компенсирам с боен изследователски и експериментаторски дух! :wallbash: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2009, 21:39 

Здравеите.
Аз и

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2009, 21:00 

А сега да "доложа" :)
От около 200 - 230 кг. ябълки (счукани с големия чук), 10 кг. захар, мая и вода почти докато покрие ябълките = 20 литра ракия с невероятен аромат (около 43 градуса) и малко патоки.

Отчитам като грешка факта, че бидона беше пълен догоре и това затрудняваше разбъркването на материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 12:06 
Аватар

Привет на всички колеги......Имам едно притеснение относно ферментацията на един ябълков материал.Преди 10 дена е заложен(80л.ябълки(пюре),70л.вода,20кг захар и 3 кг конфитюр(ябълки))Сместа излезе 18% захарност и почти веднага си образува шапка,но ми се струва че ферментацията не започна бурно както трябва ,а някак си едвам едвам шупти ....10 дена по късно захаромера(от руските е) показва 14% захарност.Опасявам се че няма да изферментира материала и ще трябва да го хвърля накрая.Късно ли е вече да слагам мая или пък някакви дрожди ????.....моля за съвет.....за първи път ще варя самостоятелно :) ,надявам се да не е и за последен.Забравих да кажа че температурата на помещението е 16*С(поради технически причини не мога да я повиша)........ :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2010, 13:57 
Аватар

Местожителство: Varna
Такова пълно обяснение си заслужава бърз отговор.
За десет дни захарноста да падне с 4% найстина е малко. 16 гр. температура не е малко но не е много , на долната граница си. Сигурно материала е в бидони за да вдигнеш температурата трябва да ги завиеш с нещо. При протичане на ферментация от захарта се получава етанол, СО2 и топлин, която трябва да я задържиш с нещо. Аз увивам мойте бидони с изолация за ламинат 2мм. и я залепям с хартиено тиксо /увити са до гърлото/ 2-3 пласта са достатъчни. По борсите метъра на изолацията е 30-40ст. Щом така слабо върви е необходимо да сложиш дрожди или мая. Проверен метод е с маята на д-р Йоткер 5 пакетчета по 7гр. за 100л. материал. Ако се слагат в началото на ферментацията може и веднага да ги сложиш но сега когато има вече образуван алкохол трябва да ги приспособиш към средата. Другото което трябва да се направи е да се вдигне малко температурата на джибрата поне до 20гр. за това първо изолираи бидоните, ако имаш възможност напълни 10л. туби от минерална вода с гореща вода от бойлера затвори здраво капачките и ги пъхни в бидона , като греика. Как се приспособява маята: разтваряш в 2л. топла вода 200гр. захар температурата не трябва да е повече от 35гр /за това мери с термометър/
Първо разтваряш 5те пакетчета в 1л. от захарният сироп след 15мин добави и другият литър, след 30мин. добави сок от джибрата 2л. след още 30мин. добави 4л. сок остави за 2-3 часа на топло /20-25гр/ След това хубаво разбъркваш джибрата в бидоните оставяш я да се успокои и наливаш полекичка получената закваска бъркаш чак на другият ден /целта е закваската да остане отгоре за да има повече достъп на кислород и дрождите да се размножат по бързо/. Успех и пиши за резултата :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2010, 10:07 
Аватар

Благодаря ти за съвета....ще се възползвам от него.Доста неща научих от тебе и от другите колеги,които са писали из форума.Още един път мерси и наздраве :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Ное 2010, 22:24 
Аватар

Местожителство: Лове(
Здравейте колеги,
Горе, по Троянско освен сливи се раждат и много ябълки. Не като тази година...
Та на въпроса :
Набраните/ и почистени / ябълки ги смачквам с трамбовка между три дъски, сковани в буквата П.
По една щайга в това заградено пространство и се действа с трамбовката.Смачканите ябълки ги взимам с найлона, който е отдолу и ги изсипвам в бидоните. Съзнателно ги мачкам , макар да имам фуражомелка. Така ми препоръчаха възрастните хора - рандемана бил по-голям, но не могат да ми обеснят защо. Житейски опит....
Затова препоръчвам на Центурион да действа с " големия чук ", но този чук да бъде дървен.
Миналата година поне тон ябълки останаха - каквото наберем в събота и неделя. Другото - на баба Меца...
Варил съм ябълкова ракия и напролет/така се стекоха обстоятелствата/ - сам не зная как не се съсипа и излезна добра ракия. Та понякога нещата опират и до чист късмет...
Късмет и на вас, приятели !

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 63 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София