Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Дата и час: 23 Апр 2014, 20:25

Часова зона: Европа/София [DST]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2007, 21:27 
Аватар

Местожителство: Разград
petiomalchev написа:
Какво е това декстроза монохидрат.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0% ... 0%B7%D0%B0
С две думи вид захар дето се разгражда на 100% при ферментация,за разлика от обикновенната захар, за която се смята ,че се разгражда до 80%.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 10:47 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
naknak написа:
Чувал съм,че бутилирано по този начин било добре да му се слага по 1суп.лъжица ракия на 1л,вино за стабилизация.

В технологията на портвайна се използва същия начин за стабилизация - добавя се винен дестилат за да се вдигне алкохолното съдържание до около 18%. Една супена лъжица май няма да е достатъчна...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2008, 23:21 

Местожителство: разград
декстроза монохидрат прави ракията по мека в разград я има, но лично за мене захарта е номер 1.и цената за килограм е съштата .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Авг 2008, 20:24 

много ти е водата -трябвало е да сложиш 10кг захар и 30л вода затова е вкиснало

Изпратено след 2 минути 39 секунди:
и да не остава сухо отгоре-всеки ден претакаш-

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2008, 15:47 

Местожителство: Plovdiv
Здравейте на всички! И аз никак не обичам втори вина, не напразно са забранени! :x Един съвет от мен, за да искаш да получиш хубаво вино, или да получиш долу- горе добро второ вино, ти трябват хубави дрожди и храна за тях, поне знаеш че ще ти изкара ферментацията до край.Като му сложиш и малко дървесина -дали буре или чипс.... и ще стане.
А за да не ти се вкисне джибрата преди да правиш второ вино или направи заливката колкото се може по скоро и да тръгне ферментация, или сулфитирай, изчакай малко време и засей с тези дрожди.
Поне при мен помага

Лек ден

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2009, 20:18 

Привет! До ден-два ще източа първото винце и ще го отделя за тихата ферментация. Смятам да правя и второ, но като гледам шапката сега сякаш има доста цели зърна грозде. Ще е грешка ли ако след източването на първото и преди наливането на водата и захарта разбъркам с миксера?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Окт 2009, 08:22 

Здравейте!и аз искам да опитам второ винце,което после да сваря с джибрите направо на ракия.Обаче не ми е ясно например,ако източа от бидона 50 литра младо вино колко водно захарен разтвор да върна, в каква концентрация да е захарта,трябва ли да се сулфитира,ако се вари на ракия и дали да слагам културни дрожди(чудя се дали не са се запазили живи културни дрожди в джибрето от първата ферментация)Първото вино е сулфитирано с 1 мл на литър серниста киселина и е посято с културен щам дрожди за бяло вино.Едното вино е димят, другото е червен мискет(карловски,врачански,)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2009, 10:23 
Аватар

Местожителство: Разград
Колкото си източил,толкова върни.Вземи 10кг. захар,40л. вода(ама точно),разбъркай ги и ги върни в джибрата.Затисни ги с кръстачка.Не сулфитирай,не мери захарност(ако си налял разтвора в джибрата ,моментално захаромера променя показанията си).Не слагай дрожди,не го дръж на студено и на следващия ден вече ще е почнала ферментацията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2009, 05:27 

Благодаря,така и ще направя

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 16:22 

Искам да споделя и аз мойте проблеми с второто вино . Досега откак правя вино / вече 20 г. / първото вино никога не ми се е вкисвало , но с второто вино вече за втори път имам проблем.
При първото вино не отделям ширата от джибрето докато не го изпием / до м. април / след което правя захарен разтвор в съотношение 3:1 и го слагам към джибрето в бурето . И започват проблемите , виното не ще да ферментира , подгрявам и разбърквам го - не ще , добавих още вода до съотношение 4:1 не ще , сложих винени дрожди - пак не ще , накрая сложих хлебна мая и започна ферментация / не силна / .Веднага с започването на ферментацията го затворих с водна тапа за да няма достъп на въздух до материала . Така около два месеца и като премерих захарноста беше около 2-3 но виното е мътно и определено киселее т. е . има и оцетно - кисела ферментация .
Къде бъркам и защо не тръгва да ферментира след добавянето на захарния разтвор ? Защо е тръгнала тази оцетно-кисела ферментация ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Юли 2011, 18:14 

Местожителство: Пловдив
Genataff написа:
Искам да споделя и аз мойте проблеми с второто вино . Досега откак правя вино / вече 20 г. / първото вино никога не ми се е вкисвало , но с второто вино вече за втори път имам проблем.
При първото вино не отделям ширата от джибрето докато не го изпием / до м. април / след което правя захарен разтвор в съотношение 3:1 и го слагам към джибрето в бурето . И започват проблемите , виното не ще да ферментира , подгрявам и разбърквам го - не ще , добавих още вода до съотношение 4:1 не ще , сложих винени дрожди - пак не ще , накрая сложих хлебна мая и започна ферментация / не силна / .Веднага с започването на ферментацията го затворих с водна тапа за да няма достъп на въздух до материала . Така около два месеца и като премерих захарноста беше около 2-3 но виното е мътно и определено киселее т. е . има и оцетно - кисела ферментация .
Къде бъркам и защо не тръгва да ферментира след добавянето на захарния разтвор ? Защо е тръгнала тази оцетно-кисела ферментация ?

Много време е продължило изпиването на първото вино,което е започнало да се вкисва а в последствие се е доразвило във второто.
Използвай винаги дрожди като преди това сулфитираш(за всяко вино и джибра)!...което е основно правило. :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София [DST]