Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Дата и час: 28 Ное 2014, 05:58

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Бургас 63
МнениеПубликувано на: 23 Яну 2010, 21:20 

Искам малко да допълня темата, като постна един линк към интервю. Основната ми идея е, че не всеки може да знае всички тънкости при правенето на нещо, което има толкова вариации, колкото и компетентни мнения има по въпроса. Темата за дъбовият чипс пуснах след като прочетох това интервю. Въпросният мъж вероятно е голям капацитет в своята област, но не иска да разкрие тънкостите на поверената му дестилерия, което от своя страна ме кара да мисля, че те не са чак толкова сложни за прилагане и може би се учат в училища за технолози. Ако има във форума някой технолог на високоалкохолните напитки нека ни разкрие някоя друга тайничка. Благодаря на сички за отделеното внимание. Ето го и линка http://www.novinar.net/news/dzhendo-dzh ... xNw==.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Яну 2010, 23:42 
Аватар

Местожителство: г. Русе
интересно ми е колко ниска е тая температура на ферментация

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Бургас 63
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2010, 20:49 
Аватар

Местожителство: Varna
Това дали е истина или РЕКЛАМА :?: :nixweiss:
Температурата на ферментация да е ниска, ниска ама колко да е ниска 20-22 градуса. Другото което ми стана интересно, за което стана дума в интервюто е за влиянието на серните съединения в джибрата върху крайния продукт, сигурно не слагат серниста киселина в джибрат, другият начин зада се избият дивите дрожди е да се даде начален алкохолен старт на ферментацията като се добави алкохол така че пращината в началото на ферментацията да има 4-5 ал/градуса. в подкрепа на моето предположение г-н Джендов споменава че началната захарност на материала е 16-18%, ТАЗИ ЗАХАРНОСТ БИ ДАЛА НАЙ-МНОГО 11 ал/гр. + 5 първоначални = 16ал/гр., а култивираните дрожди работят до 18 ал/гр. Също така е интересно че се стремят към висока киселинност на материала, ами то от кисела джибра излиза кисела ракия /ама тяхната не е кисела/ дали слагат преди варенето сода ааа :?: Споменават и за начина варене /отделяне на фракциите/. Абе общо взето има много неща за който меже да се хванем, които може да ни ги обясни само някой които работи в тази ракижииница.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Яну 2010, 21:16 

Местожителство: София
Мастития технолог обяснява че от вино видите ли ставали добри ракии,но в дестилата преминавали серните съединения....ДА ТОВА Е АБСОЛЮТНА ИСТИНА-преминават ,но пропуска да каже че всички винзаводи имат линия и "агрегати" за ДЕСУЛФИТИРАНЕ!!!Процеса на десулфитиране е елементарен и се използва широко,има много методи...
В учебника "Технология на високоалкохолните напитки и спирта"на проф.Маринов са застъпени доста широко тези методи
Бургас 63 вече е и със друг лиценз...и никак не прилича на ракията със същото име отпреди 6-7 години...
За мен това е платен репортаж,интервю...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: бургас
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2010, 09:50 
Модератор
Аватар

Въпросната статия е от 2005 година. Според ститията той е "Технолог и идеолог на еликсирите “Бургас 63”" Не съм 100% сигурен, но май по това време смениха технолога, и от там, както казва ilu6a:

Цитат:
и никак не прилича на ракията със същото име отпреди 6-7 години...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2010, 14:55 

Местожителство: Хасково
Модератор,
Добре е ако знаете да изпишете какви налози се плащат на държавата за литър гроздова. Както и производствените разходи , разбира се приблизително.
Тогава всеки един от нас ,след като види цената в магазина ще си направи извода какво купува и какво ще пие. Защото всичко е казано в цената.
Тук колеги пишат 100 % сливенска...от грозде...
Ми то при рандеман 5-6 кг / от 0,8 до 1 лв за кг. - поне толкова го изкупуваха винромите миналата година от производителите/ грозде за литър мускат, перла ... Не ми се смята колко ще струва в магазина.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: бургас
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2010, 19:22 

Мненията на г-н Петьо Малчев и г-н Илюша най-много съвпадат с моята представа, за това как би протекъл процеса на производство в една комерсиална ракиджииница. От това, което знам и съм чел някъде си обяснявам някои неща от практиката им.
1во "Ферментацията става при ниска температура" - това е така, защото при по бавно протичаща ферментация от гроздето се отделят повече ароматни екстракти и повече багрилни вещества.
2ро " Веднага след това се дестилира " - тази мигновенна реакция им позволява да си спестят консервирането на суровината, което от своя страна става със серниста киселина, а тя има вероятност да влоши качествата на ракията.
3-то " За дестилация е най-подходящо грозде със захарност 16-18% и да има по-високи киселини " - при някой ( а може би всички, незнам) сортове грозде силният мускатов аромат зе запазва напълно до 23-24 % захарност, а след това се променя. И от тук идва въпросът каква роля играе киселинноста, за която говори. Казвали са ми за слагам лимонтузу на плодови джибри, но тъй като не правя много, много плодова, не съм пробвал.
И последно, за да не ви оттегча от четене. Най вероятно наистина отделят ароматните фракции, а останалата част преваряват докато се получи винен спирт, после смесват и ако трябва добавят от резервите, за да е всеки път еднаква.
Ще се радвам на вашите коментари. Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2010, 20:34 
Аватар

Какво забелязах тази година като варих ракията. Варих 4 казана на които отделях 1% първак примерно 150л. материал отделям 1,5л първак от които първите 200мл. хвърлям другото отделям за преварка под 45ал/гр. също отделям за преварка. Което отделих за преварка събрах и сложих в изцедената джибра от последното варене, пак прецедих добавих вода до 150л. и сварих, аромата на преваркат стана по силен от чистото варене. :nixweiss:
Явбо в първака има доста аромати.

Последна промяна petiomalchev на 25 Яну 2010, 22:31, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Яну 2010, 20:54 
Аватар

Местожителство: Дупница
petiomalchev написа:
Какво забелязах тази година като варих ракията. Варих 4 казана на които тоделях 1% първак примерно 150л. материал отделям 1,5л първак от които първите 200мл. хвърлям другото отделям за преварка под 45ал/гр. отделям за преварка. Което отделих за преварка събрах и сложих в изцедената джибра от последното варене, пак прецедих добавих вода до 150л. и сварих, аромата на преваркат стана по силен от чистото варене. :nixweiss:
Явбо в първака има доста аромати.

Понякога са в патоките , понякога в първака - в зависимост от това дали са "леки" или "тежки" аромати ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2010, 04:44 
Аватар

Като стана въпрос за ароматите взех да се замислям дали като използвам превантивната мярка, да слагам сода преди да варя ракията не пречи върну аромата на ракията :?: Тази година на есен смятам /живот,здраве и берекет/ на първият казан, ако материала е с нормална киселинност да не слагам сода и да сравня ракията на друго варене от същият материал като сложа сода. Пък да видим какво ще стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2010, 08:07 
Аватар

На 95% съм сигурен, че не оказват влияние на аромата. Варил съм и със сода и със сол и без нищо. Ако е хубав материала си е бистра и изчистена както със содата така и без.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2010, 09:19 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Ще си кажа и моето мнение по темата. Статията която предизвика дискусия наистина е стара,доста вода (ракия) е изтекло от тогава.Тя (статията) е от типа на платените съобщения предназначени за широката публика (читатели) подхвърлят се няколко професионални лафа и шепи прах в очите на незнаещите.Между впрочем “Винком Бургас” се е преместил в “Черноморско злато” в Поморие или по скоро се е обединил тъй като собственника е един и същ.
http://www.dnevnik.bg/morski/mreja/2007 ... v_pomorie/
Цитат:
През 1997 г. при нас се роди идеята да правим ракия само от грозде. Във винзаводите ракии се правят от вино, винени утайки и др. Това не значи, че ракията е лоша, но решихме да опитаме нещо по различно - само от грозде мускат отонел.

ЕВРИКА!!! :cooler: Чак тогава ли ви дойде на ум това което паралиите ракиджии го правят доста по отдавна.Виждал съм едно-кубиков съд изрязан от горе пълен със смачкано грозде,на въпроса за какво е отговора бе за РАКИЯ.
Цитат:
- Отлежава 6 месеца в изтощени бъчви от ракия. Бъчвите се следят постоянно, правят се редовни дегустации и накрая се прави купажът. Всичко подлежи на много дегустации, преди да се оформи питието - тук е другата тайна.

Тук възникват поне два въпроса:
1.Изтощени бъчви - как ги изтощават и какво количесво бъчви са им необходими
2. Отлежава 6 месеца - това означава март-април готова за реализация ракия.Питам се кой би държал затворени голямо количество оборотни средства 7,че и повече месеца.
Всичко подлежи на много дегустации,- не ще и дума по носа му си личи че дегустира :)
Подлагам на съмнение много от написаните неща.Итересно ми би било да видя финансовите отчети за ДДС както и митническите декларации и тогава ще лъсне цялата истина,дали купуват захар,спирт,зърнени храни и колко грозде купуват и колко ракия продават.Това разбира се е в сферата на мечтанието но за мен е ясен един факт който е неуспорим производството на ментета. От къде се нароиха толкова много "производители" на алкохолни напитки след 1989 година и от къде взеха ноухау за производството.Отговорът е само един от бившите винпроми там са се научили да правят менте и после го приложиха за собствена сметка.
Колкото до дъбовия чипс дали пречи или помага е въпрос на вкус и на практика.Производството на ракия си е производство и си иска неговото ние в повечето случай правим ракия то е не сме като на работа а като хоби,а тя си иска майсторлък към който се стремим и форумът ни помага да разберем истините.
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2010, 20:11 
Модератор

Предлагам на модератора да премести част от темата (тази от статията надолу) в Хайд парк. Тук не ставаше ли въпрос за влиянието на дъбовия чипс върху качествата на ракията???? :?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Бургас 63
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2010, 20:49 
Модератор
Аватар

Речено - сторено, но малко се получи фал :datz:
Ще бъде оправено в най-скоро време :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Бургас 63
МнениеПубликувано на: 28 Яну 2010, 11:31 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
С предния си коментар изпаднах в атакуваща позиция спрямо Бургас 63 след като стана отделна тема.Мойте писания не са против самата напитка а срещу порочните практики.Не познавам отблизо Бургас 63 и не смятам да се запознавам :) но я видях в супера 0.5л.на цена 14лв. имаше и поморийска гроздова 0.7л. за 9лв.,поморийска мускатова 0.7л. за 12лв. (цените са закръглени нагоре).
http://www.festa.bg/index.php?nid=36#
На адреса са описани характеристиките на продуктите и веднага ми са наби в очите че Бургас 63 е напълно безцветна.Тук за дъбови бъчви май не става дума защото колкото и "изтощена" да е все ще пусне цвят.
Бургас 63 Барел .....тази ракия, отлежала най-малко пет години в дъбови бъчви. Какви 6 месеца направо петилетка :!:
Че могат да направят такива питиета е вярно но едва ли се продават за масова консумация .Ракия за 20-30лева литъра не ще и дума че ще е качествено направена но все ще е около истинската.
Абе кой както я разбира и може за едни ракии от 20лв че и нагоре за други за 5-7лева на пазара в пласмасово шише(домашна) а за трети като мнозина от форума собствено производство.
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София