Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Дата и час: 01 Сеп 2014, 21:30

Часова зона: Европа/София [DST]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 311 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 21  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2012, 18:12 
Аватар

Едно приятелче ме помоли да попитам, как да направи полу-сухо вино.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2012, 18:49 

Местожителство: София
Прекъсва се ферментацията посредством,понижаване на температура,филтрация,добавяне на алкохол ,пастьоризация...методи бол-въпроса е към какъв тип по-точно полу-сухо вино се е ориентирал човека?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 08:32 
Аватар

ilu6a написа:
Прекъсва се ферментацията посредством,понижаване на температура,филтрация,добавяне на алкохол ,пастьоризация...методи бол-въпроса е към какъв тип по-точно полу-сухо вино се е ориентирал човека?

А какви типове полу-сухо вино съществуват?
Човека просто каза, че обича сладникаво вино. Пък и ме съмнява да е някакъв експерт за да различи няколкото вида полу-сухо вино.
Кой метод за прекъсване на ферментация е най подходящ за дом. условия? Колко трябва да показва захаромера за да е полу-сухо?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 09:58 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Полу-сухите вина са със съдържание на захар от 5 до 12 гр/л, на захаромера показва около 0,5 до 1,2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 10:28 
Аватар

Здравейте! Новак съм, четох много във форума и все пак се нуждая от малко помощ.
Преди 4 дни напълних четири пластмасови широки 60 л бидони с оронено и смачкано с машина грозде. Веднага му сложих необходимото количество калиев метабисулфит. Гроздето е някакъв италиански винен сорт - 350 кг, но не му знам точно името, защото се намирам в северна Африка. Много сочно, тъмно червено, с тънка ципа и не много големи зърна. Захарността му в началото беше 23 гр. Поддържам с климатик доста ниска температура и вчера мъстта имаше 27 гр. Вечерта падна и днес задържа на 26. Надявам се, че е нормална температура за процеса. Разбърквам го през 5-6 часа, защото е с плаваща "шапка" и след всяко бъркане покривам с тензух - виненките постоянно атакуват. На втория ден измерих захарността - 16 гр. А днес сутринта целия захаромер потъна - 0 гр. На вкус леко кисела и горчива жилка. Явно бактериите са изкльопали всичкия шекер!
Въпроса ми е - кога да го отделям от джибрите? Или да изчакам още 2-3 дни? Има ли вероятност да се вкисне?

Последна промяна andre6ko на 05 Сеп 2012, 13:40, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 10:42 

Във винарската практика производството на тези вина се осъществява по две основни технологични схеми. Едната от тях се състои в получаване на вино с остатъчна захар чрез прекратяване на ферментацията в момент, когато въз ферментиращата мъст алкохолът и захарта се намират в желано и хармонично съотношение. Другата схема се състои в производството на сухо трапезно вино, което се купажира с консервирана със S02 гроздова мъст или гроздов концентрат.
Тези вина в основни линни се произвеждат по технологията на червените трапезни вина със спиране на ферментацията при определено захарно съдържание или пълна ферментация и коригиране на захарта със съответен гроздов концентрат.
Тези вина се произвеждат по технологията на белите трапезни вина с остатъчна захар и съгласно БДС S491-76 съдържат: алкохол минимум 10,5 об. %, захари 10—30 g/dm3 и титруема киселинност 4—8 g/dm3.
От консервиращите средства широко се използува серният диокис — 250^—400 mg/dm3.
В последно време наред със серния диокис се употребява и сорбинова киселина, като калиев сорбат в количество 50— 350 mg/dm3. Количеството па сорбннозата киселина е обратно пропорционално на крепкостта и действителната киселинност и правопропорционално на съдържанието на захар.
Друга практика за прекъсване на ферм. е спиртуването , при ния се прибавя спирт във ферментиращата маса с цел да се спре ферментацията в точно определен момент, така че да се получи вино с определено съдържание на захар и алкохол.. Пресичането на алкохолната ферментация се основава на консервиращото действие на алкохола и захарта.
На практика консервиращото действие на 1% захар е прието за единица, а на 1 об. % алкохол— за 4,5 консервиращи еди¬ници. Установено е, че при 80 консервиращи единици ферментацията на мъстта или на гроздовата каша спира. При направата на десертни вина много е важно да се установи в кой момент да се извърши спиртуването, т. е. в кой момент да се спре ферментацията, за да се преустанови по-нататъшното разграждане на захарите. За тази цел по време на ферментацията се налага често да се определя захарното съдържание на ферментиращата мъст
Произвежданите у нас десертни сладки вина съдържат 16— 17% алкохол и 16—17% захар, или консервиращите единици при тях се движат от 88 до 93,5 и са напълно достатъчни, за да спрат алкохолната ферментация,, спиртуването им в практиката се извършва съответно при различните вина м/у 19 и 13% захарно съдържание на ферментиращата мъст

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 11:44 
Аватар

Благодаря за отговора, но не ми стана ясно как в домашни условия да се спре ферментацията.

П.П. Човека е против използването на разни химии и подобни. Така че, ако има по "нормален" начин, т.е. с подръчни средства.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 11:50 

Не знам какво имаш предвид под химии?
Най лесно е да спиртова или охлади до 3-4 градуса...или и двете -но алкохола трябва да стигне нива поне от 13-14%...
Ако не се спиртува,то задължително след охлаждането ще трябва да се стабилизира(сулфитира,сорбат и т.н) иначе с тази остатъчна захар и малко алкохол си е чудесна среда за ацетобактори,както и може ферментацията да се рестартира...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 12:18 
Аватар

Под химия имах предвид сулфитиране. :)
Няма значение, ще му предам.
Как се постъпва при метода с охлаждането? Ако не е достатъчно студено времето, предполагам може да се използват бутилки с студена вода или нещо подобно.
Колко калеив метабисулфит се използва за сулфитиране на вече прекъснатата ферментация?
Веднага ли след сулфитиране трябва да се пълни в бутилки или може да се държи в дамаджана?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 12:55 
Аватар

Охлаждането не мисля, че ще е достатъчно да спре ферментацията, а само ще я подтисне и при последващо затопляне има вероятност пак да тръгне. По лесен вариант за домашни условия може би е да се изкара ферментацията докрай, да се сулфитира и да се коригира захарното съдържание.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 12:58 

Вярно и.е...за това съм писал след това и сулфитиране,или спиртоване.
Нужно е да бъде охладена по-продължително време...4-5 часа на 5-6 градуса,някъде го охлаждат и до -3-4 градуса с цел и избисряне...та бутилки няма да свършат работа...фризер по скоро.
За сулфитирането...ми много зависи от сорта,момента на стопиране на ферментацията...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 13:18 
Аватар

hellreiser написа:
Охлаждането не мисля, че ще е достатъчно да спре ферментацията, а само ще я подтисне и при последващо затопляне има вероятност пак да тръгне. По лесен вариант за домашни условия може би е да се изкара ферментацията докрай, да се сулфитира и да се коригира захарното съдържание.

ilu6a написа:
Вярно и.е...за това съм писал след това и сулфитиране,или спиртоване.
Нужно е да бъде охладена по-продължително време...4-5 часа на 5-6 градуса,някъде го охлаждат и до -3-4 градуса с цел и избисряне...та бутилки няма да свършат работа...фризер по скоро.
За сулфитирането...ми много зависи от сорта,момента на стопиране на ферментацията...

Май ще е невъзможно да се изпълни в дом. условия. И въпреки всичко. Да кажем, че се получи с охлаждане. Поне някаква ориентираща доза метабисулфит да кажете. Какво след това? Оставя се така както е сулфитирано? Продължава ли да е на студено или вече няма нужда? На воден клапан ли стои сулфитирано?

hellreiser, коригирането на захарното съдържание с друго вино ли се прави, или? От къде друго вино?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 13:20 

Не мога да кажа нищо орентировъчно ,докато не се разбере началната захарност на сорта,и захарността при спирането на ферментацията.
В първия по дълъг пост съм писал възможностите за "озахаряване"на готово вино...примерно на 3-4ти ред...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 13:58 
Аватар

Коригирането на захарното съдържание най-добре става с концентриран гроздов сок, но предполагам няма проблем и със захар.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2012, 15:39 
Аватар

Добре. Колко време след като е спряла ферментацията може да се добави захар?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 311 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 21  Следваща

Часова зона: Европа/София [DST]